Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku w czerwcu był największy wzrost ofert pracy na Pomorzu

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Budowa nowego zakładu firmy Perla, w którym ma pracować 1000 osób.
Budowa nowego zakładu firmy Perla, w którym ma pracować 1000 osób. Krzysztof Piotrkowski
Bezrobocie na Pomorzu wzrasta, ale nie jest to zjawisko gwałtowne. Równocześnie rośnie liczba ofert pracy. W czerwcu najwięcej największa dynamikę w tendencji poszukiwania pracowników w województwie pomorskim odnotowano w Słupsku.

Wstępne dane o bezrobociu rejestrowanym za czerwiec br., które opracował Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, pokazują, że obserwowane w kwietniu i maju br. negatywne zjawiska na pomorskim rynku pracy wyhamowują, za to stopniowo zwiększa się dynamika pozytywnych zmian. Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy nadal nieznacznie wzrasta, pracodawcy co prawda zgłaszają coraz więcej ofert pracy, ale to wciąż mniej niż w okresie sprzed pandemii. Jak zauważa WUP, wzrost ofert pracy jest niewątpliwie spowodowany zwiększonym zapotrzebowaniem na pracowników przy pracach sezonowych, co ma odzwierciedlenie również we wzroście liczby oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcom, ale także jest to efekt odmrażania gospodarki i zmniejszonej liczby zgłoszeń zwolnień grupowych.

Wzrost liczby osób bezrobotnych na Pomorzu utrzymuje się od marca br. Na koniec czerwca w województwie pomorskim zarejestrowanych było 52,4 tys. osób bezrobotnych. Oznacza to, że liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do maja br. o 1,3 proc., tj. o 0,7 tys. Osób bezrobotnych w czerwcu było również więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem – wówczas zarejestrowanych było 41,8 tys. osób bezrobotnych.

Wraz ze wzrostem liczby bezrobotnych nie wzrosła jednak stopa bezrobocia w Pomorskiem – pozostała ona na poziomie z maja br. czyli 5,5 proc. i była wyższa niż przed rokiem o 1,1 pkt. proc.

Wzrost liczby bezrobotnych dotyczył w czerwcu 15 pomorskich powiatów. Najwyższy był w Sopocie – 5,7 proc, następnie w Słupsku (4,6 proc.) i w Gdyni (4,5 proc.). Spadek bezrobocia odnotowano w pięciu powiatach, największy w powiecie puckim – o 7,9 proc.

W czerwcu br. zgłoszono 6,8 tys. wolnych wakatów wobec 4,2 tys. ofert zgłoszonych w kwietniu br. i 4,5 tys. w maju br. Jest to ponad 50 proc. wzrost i chociaż wciąż jest to mniej niż w sytuacji sprzed pandemii. Dla porównania: w czerwcu 2019 r. pracodawcy zgłosili 7,6 tys. ofert pracy.

Większa liczba ofert pracy, w porównaniu do maja, dotyczyła 17 powiatów, największy względny wzrost wystąpił w Słupsku o 263,8 proc. (o 430 ofert) oraz w powiecie tczewskim o 148,4% (o 451 ofert).

W Słupsku i powiecie słupskim pracowników poszukują obecnie duże przedsiębiorstwa działające w branży spożywczej. To m.in. Perla z Głobina, Mowi z Duninowa pod Ustką oraz Łosoś z Włynkówka. Ale ożywienie na rynku pracy dotyczy nie tylko stanowisk produkcyjnych. Wśród aktualnych ofert pracy zamieszczonych na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku jest sporo propozycji dla nauczycieli, techników i specjalistów przemysłowych i budowlanych, kierowców, a także pracowników administracyjnych.

Wzrost ofert zatrudnienia napływających do powiatowych urzędów pracy niewątpliwie jest w dużym stopniu efektem stopniowego powracania firm do działalności. Czy ta tendencja będzie utrzymana w kolejnych miesiącach?

– Firmy wciąż nie potrafią dokładnie ocenić jak szybko i w jakim zakresie odbuduje się popyt na ich towary i usługi, który pozwoli im wrócić do pełnej aktywności. Ostrożnie podchodzą nie tylko do zatrudniania pracowników, ale również do ich zwalniania, ponieważ pamiętają trudności w znalezieniu odpowiednich kadr w okresie przed pandemią. Decyzje zatrudnieniowe podejmują zatem w oparciu o bieżący monitoring sytuacji swojego przedsiębiorstwa – mówi Joanna Witkowska, dyrektor WUP w Gdańsku.

Według WUP, prawdopodobne jest, że określone w umowach okresy wypowiedzeń spowodują, że zmiany w wielkości zatrudnienia, które dokonują się obecnie, będą widoczne w statystykach najprawdopodobniej w lipcu i sierpniu br. Ponadto konsekwencjami kryzysu związanego z pandemią mogą być także zmiany w wysokości wynagrodzeń w firmach, które widnieją już w danych GUS za maj br.

Zobacz także: Otwarcie call center w słupskim szpitalu

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza