Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Słupsku zaczęły się szczepienia seniorów. Jak się przygotować?

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W NZOZ Lekarz domowy w poniedziałek, a w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku we wtorek, 26 stycznia, od 8 rano trwa szczepienie seniorów powyżej 80. roku życia. Jednocześnie szczepieni są medycy. Osoby powyżej 70. roku życia będą szczepione w szpitalu od 22 lutego. Niestety, na razie dostawy szczepionek nie zwiększyły się. Każdy punkt może tygodniowo zaszczepić tylko 30 osób.

Punkty szczepień w obu przychodniach NZOZ Lekarz domowy - przy ul. Kołłątaja i Chełmońskiego rozpoczęły szczepienie seniorów planowo w poniedziałek.

- Wszystko odbyło się sprawnie. Jedyny kłopot techniczny, to zawartość fiolki - na sześć dawek starcza na styk. Na razie nie mamy powikłań. Oby tak dalej - mówi Wojciech Lewenstam z NZOZ Lekarz domowy.

W słupskim szpitalu trwa jednocześnie szczepienie medyków oraz seniorów. Jednym z pierwszych pacjentów był pan Ryszard. Nie miał wątpliwości, że to dobra decyzja. Inni również. Jak mówili, robią to dla zdrowia, aby ustrzec się przed zarazą, która zabrała tak wielu ich znajomych i bliskich. Punkt szczepień został zorganizowany w części, gdzie znajdują się poradnie specjalistyczne - w gabinecie Poradni Chorób Zakaźnych.

- Na razie szczepimy osoby powyżej 80. roku życia. Seniorów powyżej 70. roku życia zaczniemy szczepić 22 lutego. Każdy ma wyznaczoną godzinę, dlatego ważne, aby przychodzić punktualnie. W ten sposób unikniemy bałaganu. W tym samym czasie, w którym prowadzone będą szczepienia seniorów szczepimy cały czas personel placówek medycznych, bo nie wszystkich udało się jeszcze zaszczepić. Łącznie do zaszczepienia mieliśmy ponad tysiąc osób z naszego personelu oraz ok. 1500 z personelu placówek zewnętrznych - mówi Prusak. - Niestety, szczepionek jest mało i nie możemy tego procesu przyspieszyć.

Dzisiaj szczepienia seniorów zaczynają się także w przychodni przy ul. 11 Listopada, a jutro w przychodni przy ul. Lelewela. Szczepi także Klinika Invicta. Niestety, dostawy szczepionek nie zwiększyły się. Oznacza to, że każdy punkt może zaszczepić tylko 30 pacjentów tygodniowo.

Osoby powyżej 70. roku życia, które się jeszcze nie zarejestrowały, mogą to zrobić, dzwoniąc na ogólnopolska infolinię 989 lub wysyłając SMS na specjalny numer telefonu. Wystarczy wysłać wiadomość o treści „SZCZEPIMY SIĘ” pod wskazany numer 664 908 556.

Jak przebiega ta rejestracja?

Pacjent otrzyma wiadomość zwrotną, w której zostanie poproszony o podanie numeru PESEL. Numer telefonu, z którego przyszedł SMS, może zweryfikować na stronie www.gov.pl/web.szczepimysie.

Należy podać numer PESEL i wysłać wiadomość SMS.

Następnie przyjdzie kolejna wiadomość SMS z prośbą o podanie kodu pocztowego – na jego podstawie zostanie zaproponowany najbliższy termin szczepienia w pobliżu miejsca zamieszkania. Powinno się go wypisać w formacie: „00222” lub „00-222”. Po wysłaniu kolejnej wiadomości pacjent powinien otrzymać wiadomość o najbliższym możliwym terminie i godzinie szczepienia oraz wybranym punkcie szczepień.

Jeśli pacjent zgadza się z proponowanym terminem i miejscem szczepienia, musi wysłać wiadomość SMS o treści TAK. Po tej akceptacji wówczas otrzyma wiadomość, że wizyta na szczepienie przeciw COVID-19 została umówiona.

24 godziny przed szczepieniem pacjent dostanie wiadomość SMS z przypomnieniem. W przypadku, gdy chce dokonać zmiany terminu szczepienia, musi zadzwonić na infolinię pod numerem 989.

Jeśli termin i lokalizacja nie odpowiadają zainteresowanej osobie, wówczas wysyła ono wiadomość SMS o treści NIE, po czym otrzyma ona propozycję nowego terminu, godziny i lokalizacji. Jak czytamy w komunikacie „brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerwie proces rejestracji”.

Jak przygotować się na szczepienie?

Szczepienie nie wymaga żadnego przygotowania. Nie trzeba być na czczo, szczepienie można wykonać o dowolnej porze dnia. Szczepionka będzie podana w formie iniekcji w ramię. Jak przed każdym innym szczepieniem, lekarz na początku kwalifikuje pacjenta do podania szczepionki ‒ odbywa się to w trakcie tej samej wizyty.

Osoba, która otrzymała szczepionkę (lub jej opiekun) otrzymuje “Kartę identyfikacji i przypomnienia o szczepieniu” zawierającą termin podania drugiej dawki szczepionki.

Wymagany dokument tożsamości. Pacjent zgłasza się sam bez osób towarzyszących (wyjątek stanowią osoby niesamodzielne, które wymagają pomocy), osoby z chorobami albo w trakcie diagnostyki i leczenia proszone są o przygotowanie dokumentacji medycznej osoby przyjmujące stałe leki proszone są o przygotowanie listy leków informacja o możliwości. Po szczepieniu wskazane jest odczekanie w przychodni przynajmniej 15-30 minut po podaniu szczepienia. Przed szczepieniem lekarz przeprowadza badanie kwalifikacyjne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza