Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W środę majowa kwiatowa superpełnia Księżyca

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
W środę 26 maja już po raz drugi w tym roku droga na Księżyc będzie krótsza niż zazwyczaj. To szczególny czas dla ziemskiego satelity. Nie dość, że ukaże nam się w superpełni, to wcześniej w niektórych zakątkach świata na 16 minut zupełnie zniknie ludziom z oczu.

W środę 26 maja po całkowitym zaćmieniu, ale niewidocznym w Polsce, Księżyc ukaże się już w drugiej w tym roku superpełni. Będzie znajdował się od nas w odległości "tylko" 363 645 kilometrów, czyli jeszcze bliżej niż w czasie kwietniowej superpełni, gdy 27 dnia miesiąca odległość ta wynosiła 363 869 kilometrów.

Majowa pełnia nastąpi dokładnie o godzinie 13:14:51. Według kalendarza wschodów i zachodów w Słupsku, Ustce i okolicach Księżyc wzejdzie o godzinie 20.30, a zajdzie o 3.30. Superksiężyc ma być o 14 procent większy i o 30% jaśniejszy. Na wieczornym niebie będzie więc można podziwiać majową superpełnię, zwaną kwiatową. Jednak prognozy nie są dobre. Superksiężyc może nam się chować za chmury burzowe. Następne superpełnie zapowiadają się dopiero na 14 czerwca i 13 lipca 2022 roku.

W środę 26 maja wystąpi też całkowite zaćmienie Księżyca, u nas niestety niewidoczne. Zjawisko to będą mogli obserwować mieszkańcy obu Ameryk i Australii oraz wysp na Pacyfiku. Zaćmienie rozpocznie się o 11:49 polskiego czasu. Całkowite - potrwa od 13:14 do 13:30. Zakończy się o godzinie 14:55.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza