Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W starostwie lęborskim wystawa o ucieczkach z PRL

Sylwia Lis
Jednym z elementów systemu komunistycznego było odebranie obywatelom możliwości wyjazdu z kraju – mówi o tym nowa wystawa w starostwie w Lęborku.
Jednym z elementów systemu komunistycznego było odebranie obywatelom możliwości wyjazdu z kraju – mówi o tym nowa wystawa w starostwie w Lęborku. Sylwia Lis
Jednym z elementów systemu komunistycznego było odebranie obywatelom możliwości wyjazdu z kraju - mówi o tym nowa wystawa w starostwie w Lęborku.

Do 3 czerwca w starostwie lęborskim, przy ul. Czołgistów 15, prezentowana jest wystawa "Uciekinierzy z PRL-u". Autorami wystawy są historycy z katowickiego oddziału IPN - Monika Bortlik-Dźwierzyńska oraz Marcin Niedurny. Jej premiera miała miejsce w 2005 roku w Katowicach.

W województwie pomorskim jest prezentowana po raz trzeci (przed paroma laty pokazywana była w Elblągu, w tym roku natomiast w Chojnicach).

Celem wystawy jest zaprezentowanie różnorodnych form ucieczek z komunistycznej Polski oraz metod stosowanych przez władze w celu przeciwdziałania im. Na ponad trzydziestu planszach zaprezentowano liczne zdjęcia, plany, mapy oraz dokumenty pochodzące ze zbiorów ponad dwudziestu archiwów państwowych, muzeów, agencji prasowych i fotograficznych, a także osób prywatnych.
Organizatorem prezentacji wystawy jest pion edukacyjno-naukowy Oddziału IPN w Gdańsku oraz starostwo lęborskie.

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie w godzinach otwarcia urzędu. Wystawa jest prezentowana w holu głównym, na parterze.

Na jednej z plansz napisano: "Jednym z elementów systemu komunistycznego w Polsce było odebranie obywatelom możliwości wyjazdu z kraju. Zamknięcie granic państwa i izolacja od wpływów zewnętrznych prowadzić miały do przejęcia przez władzę pełnej kontroli nad społeczeństwem. Wobec faktu zablokowania drogi swobodnej emigracji osoby, które z różnych względów nie widziały możliwości dalszego życia w Polsce Ludowej, podejmowały decyzję o wydostaniu się z kraju nielegalnie. Ojczyznę opuszczano na wiele sposobów. Największe ryzyko, rosnące wraz z wprowadzaniem coraz skuteczniejszych metod zabezpieczenia granic, towarzyszyło ucieczce przez zieloną granicę.
Szanse powodzenia zwiększała w takim wypadku pomoc zachodnich służb specjalnych, jednakże tą formą ewakuacji z Polski objęto nielicznych.

Najbezpieczniejszą drogą ku wolności pozostawała odmowa powrotu do kraju z czasowego pobytu za granicą. Wśród uciekinierów znajdowały się również osoby, które współtworzyły komunistyczny aparat władzy lub były jego beneficjentami - wysocy urzędnicy państwowi i partyjni, oficerowie organów bezpieczeństwa i Ludowego Wojska Polskiego, dyplomaci.

Ich ucieczki zarówno w kraju, jak i za żelazną kurtyną wzbudzały prawdziwą sensację, a oni sami z reguły cieszyli się dużym zainteresowaniem mediów".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza