Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Swołowie powstaje nowa zagroda (zdjęcia)

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Adaptowana jest zagroda nr 5.Liderem projektu jest Gmina Słupsk, a partnerami Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk, Parafia w Bruskowie Wielkim oraz Powiat Słupski.
Adaptowana jest zagroda nr 5.Liderem projektu jest Gmina Słupsk, a partnerami Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk, Parafia w Bruskowie Wielkim oraz Powiat Słupski. CKiBP Gminy Słupsk
W Swołowie w gminie Słupsk trwa rewitalizacja kolejnej zagrody. Po zakończeniu prac będzie to miejsce dla realizacji działań artystycznych z zapleczem noclegowym.

Swołowo to stolica Krainy w Kratę, czyli obszaru w regionie, w którym występuje tradycyjna wiejska zabudowa o konstrukcji ryglowej. Od wielu lat w tej miejscowości mieści się Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, które jest oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Obecnie w Swołowie trwają prace przy rewitalizacji kolejnego zabytkowego obiektu, w którym powstanie Zagroda Inicjatyw Twórczych.

Adaptowana jest zagroda nr 5, a jej odnowa i przeznaczenie jest głównym elementem projektu pn. "Wzmocnienie potencjału pomorskiej Krainy w Kratę poprzez rewitalizację zabytkowych budynków szkieletowych wraz z restauracją organów kościelnych we wsi Swołowo na potrzeby mieszkańców Pomorza i innych regionów Polski", który otrzymał dofinansowanie unijne. Liderem projektu jest Gmina Słupsk, a partnerami Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk, Parafia w Bruskowie Wielkim oraz Powiat Słupski. Dzięki przedsięwzięciu w połączeniu z już istniejącą ofertą Muzeum w Swołowie powstanie zrewitalizowana, nowoczesna przestrzeń przeznaczona do świadczenia usług kulturalnych, edukacyjnych i udostępniania dziedzictwa kulturowego i religijnego.

CZYTAJ TEŻ

W rewitalizowanych zabudowaniach czworobocznej zagrody nr 5 powstaną: dom mieszkalny z pracowniami artystycznymi i pokojami gościnnymi, centrum aktywności lokalnej oraz sklepik z pamiątkami i wyrobami lokalnymi. Zostanie wygospodarowane również miejsce dla Ochotniczej Straży Pożarnej.

- Docelowo będzie to centrum aktywności kultury, w którym będą się mogły odbywać różnego rodzaju imprezy kulturalne, spotkania z twórcami, koncerty, spektakle, wystawy czy projekcje filmowe - mówi Wioletta Kalinowska, kierownik Zagrody Inicjatyw Twórczych w Swołowie.

CZYTAJ TEŻ

Placówka będzie również miejscem, w którym będą organizowane warsztaty kulturalne, ale także kulinarne. Będzie to także miejsce aktywności lokalnej mieszkańców, w tym kół gospodyń wiejskich. Będzie też głównym punktem wydarzeń corocznego festiwalu muzyki tradycyjnej i tańca EtnoBaltica, połączonego z przeglądem twórczości ludowej Pomorza.

CZYTAJ TEŻ

Projekt, w ramach którego powstaje Zagroda Inicjatyw Twórczych przewiduje także działania poza samym rekonstruowanym obiektem.

W ramach rekonstrukcji w jednym z zabytkowych domów mieszkalnych planowana jest wystawa stała poświęcona ludowej wiedzy z zakresu przyrody i medycyny ludowej Pomorza. Zostanie również urządzona sala edukacyjna przystosowana do prowadzenia zajęć oraz suszarnia ziół, gdyż przy budynku planowany jest ogródek ziołowy.

CZYTAJ TEŻ

Obok rewitalizacji domu mieszkalnego i zagrody nr 5 trwa także rekonstrukcja zabytkowej, szkieletowej stodoły. W tym obiekcie planowane jest urządzenie ekspozycji dotyczącej drewnianego budownictwa szkieletowego oraz wystawa prezentująca dawne młyny wodne i wiatraki w powiecie słupskim. Ponadto w budynku stodoły planowane są m.in. zajęcia edukacyjne dotyczące budownictwa wiejskiego Pomorza Środkowego, w tym zajęcia poświęcone technologiom wypełnień gliniano-słomianych, które są charakterystyczne dla budowli Krainy w Kratę.

CZYTAJ TEŻ

Przeprowadzona została także konserwacja i restauracja szafy organowej i instrumentu organowego w kościele w Swołowie. Instrument powstał w warsztacie słynnej firmy Christiana Friedricha Voelknera, która w XIX w. konstruowała organy na całą Europę. Zostanie również przebudowana nawierzchnia drogi powiatowej i gminnej ze starobruku na odcinku ponad 1 km.

Zakończenie prac, jeśli obecna sytuacja epidemiczna nie ulegnie pogorszeniu, planowane jest do końca 2020 roku. Wcześniej natomiast przewiduje się oddanie do użytku zaadaptowanych, również w ramach tego projektu, pomieszczeń po świetlicy wiejskiej w Swołowie, które przygotowano pod kątem organizowania zakwaterowania dla artystów, twórców, uczestników warsztatów i plenerów.
Gminne Święto Plonów w Swołowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto