Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Szczecinku ciepło z miejskiej sieci będzie tańsze

Rajmund Wełnic [email protected] Tel. 94 347 35 99
W Szczecinku ciepło z miejskiej sieci będzie tańszeCeny ciepła w Szczecinku pójdą w dół.
W Szczecinku ciepło z miejskiej sieci będzie tańszeCeny ciepła w Szczecinku pójdą w dół. sxc.hu
Ta informacja z pewnością poprawi humory mieszkańcom Szczecinka. Szczecinecka Miejska Energetyka Cieplna u progu nowego sezonu grzewczego obniża ceny ciepła.

Przy drożejących nośnikach energii, opłatach za wodę i ścieki, czy za śmieci, informacja z MEC-u na pewno poprawi humory mieszkańcom Szczecinka. - Z początkiem września obniżamy nasze taryfy za ciepło z kotłowni miałowych średnio o 2,28 procent - mówi Marek Szabałowski, szef MEC-u. - To średnia, ale są i grupy odbiorców, na przykład będących właścicielami węzłów cieplnych, gdzie ceny spadną i o 10 procent.

Spółdzielnie mieszkaniowe, ZGM i prywatni zarządcy dostali już nowy cennik. Teraz od decyzji administratorów i wspólnot mieszkaniowych zależeć będzie, czy zmniejszone zostaną zaliczki na centralne ogrzewanie. Bardziej prawdopodobne jest jednak, że pozostaną one niezmienione, a oszczędności lokatorzy odczują przy okazji rocznych rozliczeń za ogrzewanie. Przy mieszkaniu o powierzchni 60 metrów kwadratowych rachunek za ogrzewanie może być niższy nawet o 100 zł w skali roku.

Jak ciepłownikom udało się obniżyć ceny? Zwłaszcza, że to praktycznie monopolista na szczecineckim rynku, ogrzewający ponad 70 procent powierzchni mieszkalnych i użytkowych w Szczecinku? - Cały czas modernizujemy naszą sieć ciepłowniczą i kotłownie - mówi Marek Szabałowski.

- W tym roku wyremontowaliśmy kotłownię rejonową przy ulicy Kołobrzeskiej, która teraz pracuje w najnowszej możliwej technologii. To wszystko obniża nasze koszty, a udało nam się też kupić nieco taniej paliwo. Nade wszystko jednak możliwość obniżki taryf wynika z przyłączania nowych odbiorców. Tylko w zeszłym roku podłączyliśmy 32 nowe nieruchomości, w tym roku także jest ich sporo. Ludzie potrafią liczyć gdzie jest taniej. A jak obniżamy ceny, to mamy więcej klientów - słyszymy.

Koszty firmy były o tyle niższe, że pozwoliły na obniżkę taryf mimo większych opłat za korzystanie ze środowiska, czy wydatków związanych na przykład z zakupem praw do emisji dwutlenku węgla.

Jest jednak i łyżka dziegciu w beczce miodu. Dla niewielkiej, ale zawsze, grupy mieszkańców Szczecinka od września ogrzewanie zdrożeje. I to aż o 13,5 procent. Podwyżka dotyczy lokatorów dwóch budynków przy ulicy Pilskiej 30 i 1 Maja 53 zasilanych ciepłem z dwóch kotłowni gazowych.

- Co prawda z początkiem roku gaz minimalne staniał, ale my praktycznie od dwóch lat taryf w kotłowniach gazowych nie zmienialiśmy - prezes Marek Szabałowski wyjaśnia, że teraz trzeba było ceny urealnić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza