Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ten weekend śpimy godzinę krócej i przestawiamy zegarki

AIP/Leszek Rudziński
Zdjęcie poglądowe.
Zdjęcie poglądowe. pixabay.com
Już w najbliższy weekend nastąpi zmiana czasu. Będziemy spali o godzinę krócej, co nie pozostanie bez wpływu na nasze samopoczucie.

Zmiana czasu z zimowego na letni następuje w ostatnią sobotę marca. W nocy z 25 na 26 marca (sobota/niedziela) przestawiamy zegarki o godzinę do przodu. Dzięki temu będziemy mogli dłużej cieszyć się światłem słonecznym. Jednak bardziej wrażliwe osoby muszą liczyć się z uczuciem senności i „rozbicia”.

Jak podkreśla psycholog Magdalena Chorzewska w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press wszystko zależy od naszego podejścia wcześniejszego wstawania. - Jeżeli katujemy się myślą, że to będzie coś strasznego, z czym sobie nie poradzimy, że będziemy zaspani albo zmęczeni, to rzeczywiście podprogowo wpłyniemy na większy poziom zmęczenia – mówi.

Specjalistka uspokaja, że niedogodności związane z przestawieniem zegara biologicznego mogą trwać najwyżej przez tydzień, a u młodszych osób może być ono niezauważalne. Jak podkreśla, czas "przestawiamy właściwie przez całe swoje życie i nauczyliśmy się sobie z tym radzić". Natomiast osobom szczególnie wrażliwym na zmianę czasu psycholog doradza stopniowe przestawianie czasu do przodu. - Można sobie dwa dni wcześniej przestawić zegarek, żeby przyzwyczaić się do przyszłej zmiany czasu. Można sobie także dzień wcześniej przestawić godzinę i obudzić się kolejnego dnia w tym nowym czasie i w nim funkcjonować. Ewentualnie pozostaje metoda małych kroków, czyli wstajemy przez kolejne cztery dni co 15 minut wcześniej, aby próbować żyć i funkcjonować o godzinę dłużej – wyjaśnia i dodaje, że w kwestii dyskomfortu związanego ze zmianą czasu nie pomogą żadne leki.

Chorzewska podkreśla, że to jak zmiana czasu będzie na nas oddziaływać zależy w dużym stopniu od nas samych. - Jeśli mamy w miarę utrzymaną równowagę życiową praca-dom i wszystko inne, to ta godzina nie wpłynie na nas szczególnie. Dajmy sobie maksymalnie tydzień na to, żeby się przestawiać i zaakceptujmy taki stan – mówi specjalistka.

W Polsce zmiany czasu letniego i zimowego regulowane są rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012–2016 (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 33). Zgodnie z tym rozporządzeniem zmiana czasu z zimowego na letni polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2:00 na godzinę 3:00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego. Powrót do czasu zimowego wymaga cofnięcia o jedną godzinę wskazań zegarów, tj. z godz. 3:00 na 2:00.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza