W tym roku księża nie przyjdą po kolędzie. Zapraszają do kościoła. Mieszkanie można poświęcić samemu. Jak?

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
W tym roku, ze względu na pandemię, nie będzie tradycyjnego odwiedzania domów przez księży. W większości parafii księża zapraszają parafian konkretnych ulic i bloków na msze. Można jednak zaprosić księdza na kolędę, jeśli ktoś ma takie życzenie. Uwaga, nie ma też zakazu kolędowania. Ksiądz ma prawo zaproponować parafianom tradycyjną formę kolędy, ale z uwzględnieniem zasad reżimu sanitarnego - w maseczkach i bez ministrantów. Jeśli ktoś ma obawy, może odmówić przyjęcia księdza.

We wszystkich słupskich podczas ogłoszeń duszpasterskich wyjaśniają, że w tym roku na podstawie decyzji księdza biskupa Edwarda Dajczaka, kolęda będzie miała inną formę. Codziennie msza św. zostanie odprawiona za parafian z wyznaczonej na dany dzień ulicy.

- Po mszy zostaniemy w kościele, by razem kolędować, rozmawiać o zadaniach w parafii oraz zawierzyć w modlitwie
Dzieciątku Jezus nasze rodziny i bliskich na cały 2021 rok. Po błogosławieństwie złożymy na ręce kapłanów dobrowolną ofiarę, tak jak zwyczajowo czyniliśmy to przy kolędzie w naszych domach, która jest wyrazem wdzięczności dla kapłanów za ich posługę w parafii, troskę o życie sakramentalne, a także niejednokrotnie z tych ofiar kapłani pomagają potrzebującym, czy też częściowo pokrywają koszty wyjeżdżającym na rekolekcje. Składając ofiary na ręce kapłanów, otrzymamy pamiątkowy obrazek z modlitwą błogosławieństwa, którą odmówimy po powrocie do domu i pokropimy nasze mieszkania wodą święconą zabraną z kościoła - informował ksiądz w Sanktuarium p.w. Św. Józefa w Słupsku.

Kolęda 2019/2020. Po kolędzie co łaska? Ile do koperty wkład...

Jak informuje ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik prasowy Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, biskup nie wydał żadnego zarządzenia, ani zakazu kolędowania.
- Jest to jedynie zalecenie, czy też sugestia, jaką formę kolędy można w tym roku przyjąć. W małych miejscowościach często księża kolędują, ale nie wchodząc do domów. Spotykają się z mieszkańcami przed ich domami, aby zachować zasady bezpieczeństwa. Jednak, jeśli sobie ktoś życzy, może zaprosić księdza do domu. Oczywiście spotkanie takie odbywa się z zachowaniem wszystkich środków ostrożności - wyjaśnia ks. Wojciech Parfianowicz.

Część miejscowości w naszym regionie podlega już pod Diecezję Pelplińską. Między innymi z tych miejscowości dotarły do nas sygnały, że ksiądz kolęduje tradycyjnie, chodząc po domach. Tak jest w Kołczygłowach, czy w Nakle, w gm. Parchowo. Okazuje się, że taka forma kolędynie jest zabroniona, ale można jej nie przyjąć.

Zasady kolędowania w Diecezji Pelplińskiej są ścisłe określone.

- Dnia 10 grudnia 2020 r. Księża Biskupi przeprowadzili konsultacje z dekanalnymi ojcami duchownymi, którzy wyrazili stanowisko zarówno własne jak i kapłanów z dekanatów na temat formy kolędowania w styczniu 2021 r. Wcześniej zasięgnięto również opinii wiernych świeckich. W diecezji pelplińskiej wizyta duszpasterska będzie wyglądała w następujący sposób - zaproszenie wiernych wyznaczonej części parafii (ulica, blok, wioska itp.) na wspólną mszę świętą w kościele oraz kolęda na zaproszenie parafian,
lub odwiedzanie parafian według wyznaczonego planu, uwzględniając zakazy wynikające z choroby lub kwarantanny osób dotkniętych pandemią oraz szanując ewentualne obawy wiernych - wyjaśnia Ryszard Kasyna, Biskup Pelpliński na stronie internetowej diecezji.

Decyzję co do sposobu kolędowania podejmuje proboszcz po konsultacji z wikariuszami oraz Duszpasterską Radą Parafialną.
Msza Święta w ramach kolędowania powinna być sprawowana w intencjach wiernych z danej części parafii, z krótką homilią oraz pobłogosławieniem wody święconej (np. zamkniętej w małych buteleczkach lub przyniesionej przez wiernych we własnych naczyniach), którą wierni będą mogli pokropić swoje domy i mieszkania, odmawiając okolicznościową modlitwę. Po liturgii może mieć miejsce wspólne śpiewanie kolęd w kościele lub omówienie bieżących spraw parafialnych.

Z kolei wizyta duszpasterska musi odbyć się z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Parafian odwiedza sam duszpasterz bez towarzyszenia zwyczajowo innych osób, mając usta i nos zakryte maseczką, która również byłaby wskazana u przyjmujących kolędę.

Propozycja modlitwy w domu

"Módlmy się, Błogosławiony jesteś, Wszechmogący Boże. Ty zechciałeś, aby Twój Syn Jezus Chrystus narodził się w Betlejem z Maryi Dziewicy i stał się Emmanuelem – Bogiem z nami. Dziękujemy Ci za Twoją obecność wśród nas w ubiegłym roku, zwłaszcza w chwilach trudnych.
Boże, nasz Ojcze, prosimy Cię nawiedź nasz dom i oddal od nas wszelkie wrogie zasadzki. Niech przebywają w nim Twoi święci aniołowie i strzegą w pokoju wszystkich tutaj mieszkających, a Twoje błogosławieństwo niech nam zawsze towarzyszy. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

Następnie można wspólnie odmówić np. Koronkę do Bożego Miłosierdzia, Różaniec, Litanię do św. Józefa lub inną modlitwę. " - czytamy na stronie diecezji.

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
8 stycznia, 09:21, Gość:

haha beka z pedofili nie ma żniw w tym roku !

Idż na kolorową paradę tam tylko zboki.

G
Gość

haha beka z pedofili nie ma żniw w tym roku !

G
Gość

oj biedni zboczeńcy

Dodaj ogłoszenie