Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Ustce powstał superPSZOK za ponad 10 milionów złotych

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Ustczanie mogą oddawać zużyte materiały do nowoczesnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK, który powstał z kilkumilionowym dofinansowaniem, działa od połowy kwietnia.
Ustczanie mogą oddawać zużyte materiały do nowoczesnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK, który powstał z kilkumilionowym dofinansowaniem, działa od połowy kwietnia. UM Ustka
Ustczanie mogą oddawać zużyte materiały do nowoczesnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK, który powstał z kilkumilionowym dofinansowaniem, działa od połowy kwietnia.

- Inwestycja zakończyła się w marcu, a PSZOK oficjalnie rozpoczął działalność 15 kwietnia – informuje Eliza Mordal, rzeczniczka usteckiego ratusza. - Nowy obiekt powstał na terenie Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ustce, który inwestycję zrealizował. Ustecki PSZOK jest bardzo dobrze i nowocześnie wyposażony, miedzy innymi w maszyny umożliwiające szybkie zgniatanie wyselekcjonowanych odpadów. Znacznie ogranicza to konieczność transportów, co przynosi oszczędności, także sprzyja środowisku. PSZOK jest wygodny również dla użytkowników – dzięki rampom przywiezione odpady można bezpośrednio wrzucać do kontenerów, bez konieczności ich dźwigania.

PSZOK powstawał od kwietnia 2019 roku do marca 2020 roku. Inwestorem jest Zakład Gospodarki Komunalnej w Ustce. Wartość inwestycji to ponad 10,1 mln zł, z dofinansowaniem prawie 6 mln zł.

CZYTAJ TEŻ

- Pieniądze spływały do nas transzami w miarę wykonywanych robót – mówi Grzegorz Nosewicz, prezes usteckiego ZGK. - Zapłaciliśmy już wszystkim wykonawcom, zakupiliśmy wyposażenie, założyliśmy kamery, czekamy na dostawę myjki ciśnieniowej do mycia kontenerów.

Każdy mieszkaniec Ustki może przywieźć do PSZOK-u własnym transportem i zostawić tam nieodpłatnie i bez żadnego limitu każdy rodzaj odpadów, które zbiera się selektywnie.

To papier, tworzywa sztuczne, szkło kolorowe i bezbarwne, opakowania, bioodpady i odpady zielone, popioły, przeterminowane leki, chemikalia i opakowania po nich, świetlówki, żarówki, lampy fluorescencyjne, zużyte baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, gruz betonowy, odpady budowlane i rozbiórkowe, zużyte opony, meble i inne odpady wielkogabarytowe.

CZYTAJ TEŻ

- Mam nadzieję, że ludzie w końcu zrozumieją, że wywóz odpadów do lasu nie ma sensu. Po co niszczyć środowisko i narażać się na kary, jeśli to wszystko można przywieźć do nas – prezes zachęca do korzystania z PSZOK-u.

Jednak to nie jedyne zadania w ramach tej inwestycji. Powstał także punkt "Drugie życie". Będzie to miejsce pozostawiania sprzętu, wyposażenia, mebli, które da się jeszcze naprawić i ponownie wykorzystać. Na terenie ZGK powstał budynek warsztatowo–magazynowy, w którym będzie naprawiany sprzęt RTV i AGD, meble, dostarczane do PSZOK, a który później trafi do MOPS lub innej organizacji pomocy społecznej. „Drugie życie” zostanie uruchomione wkrótce.

- Wystarczy złożyć ustne oświadczenie, że sprzęt może jeszcze komuś służyć – dodaje prezes. - Jeśli ktoś nie ma własnego transportu, może zamówić go u nas. 50 złotych od przewozu w porównaniu z innymi cenami nie jest kwotą wygórowaną.

PSZOK czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16, a w sobotę w godzinach 10-14.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Zobacz też: Dach usteckiego dworca z koroną. Wieżyczka wróciła na swoje miejsce

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto