Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Ustce stanęły szubienice. Szkielet dawnej świątyni prawie nikomu się nie podoba

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Montaż stalowych ram w Zaułku Kapitańskim w Ustce
Montaż stalowych ram w Zaułku Kapitańskim w Ustce Mariusz Jasłowski
W środę w Parku Jana Pawła II w Zaułku Kapitańskim w Ustce postawiono wielkie stalowe ramy, które mają symbolizować stojący kiedyś w tym miejscu kościół świętych Jana Chrzciciela i Mikołaja. Na portalach społecznościowych pojawia się wiele krytycznych uwag.

Szubienice, szkielet stodoły, pokryć papą i zrobić bazar, beton i tragedia – takie określenia i opinie padają na temat stalowych ram, które mają symbolizować zarys średniowiecznej świątyni. A to tylko kilka przykładowych. Piękny zamysł przypomnienia historii tego miejsca niestety stracił na wykonaniu. Olbrzymie stalowe ramy, które zostaną pomalowane na czarno, nie wpisują się w krajobraz starej części Ustki. Przeciwnicy Kościoła w ogóle nie chcą jego symboli. Zwolennicy pytają: a gdzie krzyż? Ekolodzy oburzają się, że zamiast zieleni pojawi się beton.

Przebudowa Parku Jana Pawła II w Zaułku Kapitańskim dobiega końca. Projekt przewiduje wzniesienie w symbolicznej formie kubatury dawnego kościoła, poświęconego w 1356 roku, rozebranego w 1889 roku, który był niewielką budowlą w układzie jednonawowym z dobudowaną wieżą oraz aneksem od strony południowej. Dach miał zwieńczony trójkątnym szczytem. Teraz w przestrzeni zrównanego z ziemią parku zainstalowano stalowe ramy, symbolizujące kubaturę i lokalizację świątyni.

Kontrowersje budzą też nawierzchnie. Zaprojektowano je z różnych faktur - kostki granitowej, betonowej, z płytek betonowych w różnych kolorach. Dlatego, aby symbolizowały obrys różnych części kościoła. Skrawki ziemi zostaną tylko wokół 15 starych lip, z których dwie to unikatowe lipy srebrnolistne. Czy wystarczy im ziemi, by nie uschły?

Dodajmy, że problemy pojawiły się już na etapie realizacji projektu. Chodziło o to, że urządzenie do palowania nie zmieściłoby się pod jednym z centralnie rosnących drzew i użycie maszyny wymagałoby przycięcia korony lipy. Jednak tak duża ingerencja w zdrowe drzewo sprawiłaby, że lipa straciłaby siły życiowe. Ostatecznie zmieniono sposób fundamentowania stalowych ram, zamieniając pale na płyty.

Cena przetargowa przebudowy parku to 1 094 700 zł. Inwestycja ma zakończyć się do 30 maja.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ustka.naszemiasto.pl Nasze Miasto