Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Ustce zostaną nazwane nowe ronda. Ratusz czeka na opinie mieszkańców

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Franciszek Dąbrowski i Witold Pilecki mają zostać patronami usteckich rond
Franciszek Dąbrowski i Witold Pilecki mają zostać patronami usteckich rond Mariusz Jasłowski
Ustecki ratusz zaprasza mieszkańców do wyrażenia opinii w sprawie nazw dwóch rond na ulicy Darłowskiej w Ustce. Mają im patronować komandor Franciszek Dąbrowski i rotmistrz Witold Pilecki.

Chodzi o ronda, które powstały po przebudowie drogi wojewódzkiej 203. Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej proponuje, by rondo na skrzyżowaniu ulic Darłowskiej i Koszarowej nazwać imieniem komandora porucznika Franciszka Dąbrowskiego. Natomiast Usteckie Stowarzyszenie Miłośników Historii ORZEŁ wyszło z propozycją nazwania ronda na skrzyżowaniu ulic Darłowskiej i Kwiatowej imieniem rotmistrza Witolda Pileckiego. Propozycję tę poparła także Młodzieżowa Rada Miasta.

Pierwszy z patronów - Franciszek Dąbrowski urodził się 17 kwietnia 1904 r. w Budapeszcie. We wrześniu 1939 r. był nominalnym zastępcą dowódcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, a po załamaniu nerwowym dowódcy majora Henryka Sucharskiego objął faktyczne dowództwo. Wojnę spędził w obozach jenieckich, a w 1945 r. zgłosił się do polskiego wojska. Awansował do stopnia komandora porucznika i otrzymał najwyższe polskie odznaczenie wojenne – order Virtuti Militari. W 1945 r. został szefem sztabu 1 Samodzielnego Morskiego Batalionu Zapasowego, a 30 stycznia 1946 r. został dowódcą Kadry Marynarki Wojennej w Gdańsku – Nowym Porcie. W 1947 r. dowodzona przez niego jednostka została przeniesiona do Ustki i była na tych terenach pierwszą jednostką wojskową. Jednak pierwszy dowódca garnizonu Ustka podczas czystek stalinowskich w polskim wojsku w 1949 r. został zwolniony z armii i musiał opuścić Wybrzeże. Z Ustki przeniósł się do rodziny do Krakowa. Zmarł w 1962 r.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 roku w Warszawie. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej, żołnierzem Armii Krajowej, więźniem i organizatorem ruchu oporu w KL Auschwitz, autorem raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Witold Pilecki został skazany przez władze komunistyczne na karę śmierci. Wyrok wykonano dnia 25 maja 1948 r. w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej strzałem w tył głowy. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990 r. Pośmiertnie w 2006 r. otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 r. został awansowany na stopień pułkownika.

Mieszkańcy Ustki od 19 października do 2 listopada mogą wyrazić swoje opinie na temat nazw nowych rond drogą elektroniczną na adres: [email protected] lub pisemną na adres: Urząd Miasta Ustka, ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego 3, 76-270 Ustka z dopiskiem „nazwy rond”.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Ustce zostaną nazwane nowe ronda. Ratusz czeka na opinie mieszkańców - Głos Pomorza

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza