Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Wicku powstanie biogazownia rolnicza

Redakcja
W Wicku powstanie biogazownia rolnicza
W Wicku powstanie biogazownia rolnicza
W Wicku powstanie pierwsza w powiecie biogazownia rolnicza. Budowa rozpocznie się wiosną przyszłego roku. O planach budowy biogazowni rolniczej we Wrześciu w gminie Wicko pisaliśmy na łamach "Głosu Pomorza” już dwa razy. Wte­dy ta inwestycja miała charakter wstępnych planów, teraz natomiast prace nabrały tempa, a rozpoczęcie budowy jest kwestią kilku miesięcy.

– Niedawno ruszyło postę­powanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, później będzie­my się starali o uzyskanie pozwolenia na budowę. Cała procedura jest dosyć długa, ale spodziewamy się, że prace ruszą na początku wiosny przyszłego roku – zapowiada współwłaściciel spółki PW Energie Odnawialne z Poraju, która jest inwestorem.

I chociaż budowa jeszcze nie ruszyła, inwestorowi uda­ło się już nawiązać współpra­cę z koncernem Energa, który będzie kupował prąd. Odbiorcą ciepła produkowanego przez biogazownię prawdopodobnie zostanie gmina Wicko. Według zapewnień inwestora, biogazownia ma być niewielkim i nowoczesnym obiektem, który będzie w sposób maksymalny wykorzystywał naturalny surowiec.

– Z surowców pochodze­nia roślinnego, czyli kiszonki z kukurydzy, sianokiszonki oraz gnojowicy będzie pow­stawał w wyniku beztlenowej fermentacji biogaz. On stanie się paliwem napędowym dla silnika wytwarzającego energię elektryczną i ciepło. Bloku kogeneracyjny będzie miał instalacje odprowadzające ciepło i prąd do odbior­ców. Część energii i ciepła będzie też wykorzystywana na potrzeby własne obiektu, takich jak podgrzewanie biomasy w zbiornikach fermentacyjnych, a zimą również do ogrzewania pomie­szczeń socjalnych. Co ważne – masa pofermentacyjna będzie wracała na pole, gdzie produkowane będą surowce do biogazowni w for­mie nawozu – podkreśla inwestor.

Obiekt w gminie Wicko będzie wykorzystywał technologię hermetyczną, co unie­możliwia przedostawa­nie się tlenu do instalacji i zabezpieczy ją przed ucieczką biogazu. Biogazownia ma działać w cyklu zamkniętym, całodobowo, w ruchu cią-głym. Najważniej­sze procesy będą nadzorowane komputerowo. Jej moc wyjściowa wyniesie 0,85 MW. Znajdą tu zatrudnienie trzy osoby.

– Cała inwestycja ma kosztować 14 mln złotych, otrzymaliśmy już promesę na dofinansowanie budowy w wysokości ponad 10 mln z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – dodaje inwestor.

Biogazownie w powiecie
Obiekt budowany we Wrześciu może zostać pierwszą biogazownią w powiecie lęborskim. Poprzednie plany budowy takich obiektów w Cewicach i w Lęborku zakończyły się protestami mieszkańców i brakiem zgody ze strony samorządów na realizację inwestycji. W przypadku biogazowni w gminie Wicko również pojawiły się wątpliwości.

Rozwiał je inwestor, zapraszając mieszkańców na własny koszt na wycieczkę do Niemiec, gdzie pokazano im m.in. biogazownię działającą w odległości 30 metrów od zabudowań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza