W XII Biegu Olimpijskim w Kwakowie pobiegło 1150 zawodników

(fen)
Start do biegu w Obliwicach.
Start do biegu w Obliwicach. Kamil Nagórek
W Kwakowie, Obliwicach, Człuchowie i paru innych miejscowościach regionu słupskiego pobiegło w weekend tysiące osób.

W XII Biegu Olimpijskim w Kwakowie, który był jednocześnie IV Memoriałem im. Piotra Nurowskiego (prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego, zginął śmiercią tragiczną 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem) pobiegło 1150 zawodników.

Wśród nich znani olimpijczycy (Kazimierz Adach, Jan Huruk, Mirosława Sagun-Lewandowska, Romuald Rasiak, Bogusława Olechnowicz - Górnicka, Marian Sypniewski). W biegu nie liczyły się czasy, bo wszyscy zostali zwycięzcami, którzy przebiegli dystans ponad 5 kilometrów i 600 metrów.

Jako pierwszy na mecie zameldował się pięściarz Czarnych Słupsk Sebastian Bartnik. Drugi był jego kolega klubowy Natan Konszewicz z Słupska (został zwycięzcą w kategorii gimnazjalistów). Trzeci przybiegł Mateusz Hesse z Kobylnicy (druga lokata wśród gimnazjalistów).

W stawce open mężczyzn za Bartnikiem na drugiej pozycji został sklasyfikowany J. Huruk, a trzecie miejsce wywalczył Kazimierz Adach.

Z kobiet najszybsze były dwie pięściarki słupskich Czarnych. Na pierwszym miejscu uplasowała się 19-letnia Anna Januszewska. Druga była Kamila Zawół. Jako trzecia finiszowała Magdalena Zinkowska z Wrzącej.

W Człuchowie odbył się natomiast XX Ogólnopolski Bieg Tura im. Henryka Pliszki. Startowało w nim 109 uczestników. Z tego grona 107 osób ukończyło rywalizację. Mieli do pokonania 10 kilometrów.

Jako pierwszy na metę na Rynku Miejskim przybiegł Marek Kowalski (Żukowo). Jego czas to 32.03 min jest nowym rekordem trasy.

Na kolejnych miejscach finiszowali: 2. Piotr Dziuba (Okonek) - 32.17 min, 3. Marcin Żychski (Wiking Rychnowy) - 32.21 min. Z grona kobiet wygrała Kamila Pobłocka (Ekonomik Maratończyk Lębork). Lęborczanka miała czas 38.11 min. Druga była Aleksandra Pochranowicz (Biały Bór) - 38.12 min. Trzecie miejsce wywalczyła Krystyna Kuta (Serock) - 38.38 min.

XXXI Ogólnopolski Otwarty Bieg Przełajowy o Puchar Leśny pamięci Tomasza Hopfera w Obliwicach (gmina Nowa Wieś Lęborska) zakończył się zwycięstwem Dawida Klybora (Chojniczanka Chojnice). 6000 metrów triumfator pokonał w czasie 17.10 min.

Na drugim miejscu uplasował się Łukasz Kujawski (SKLA Sopot) - 17.15 min. Trzeci był Daniel Chuchała (Lęborski Klub Biegacza Braci Petk) - 17.21 min.

U pań wygrała faworytka Dominika Nowakowska. Ta najbardziej utytułowana zawodniczka LKB Braci Petk miała czas 19.05 min. Druga była Ewelina Paprocka (Tęcza). Biegaczce z Nowej Wsi Lęborskiej zmierzono czas - 20.21 min. Jako trzecia finiszowała Iwona Strupińska (Lęborski Klub Biegacza Braci Petk) - 24.39 min.

VI Międzynarodowa Mila Rol Land Obliwice, która poświęcona była pamięci olimpijczyka Piotra Gładkiego, zakończyła się sukcesem Łukasza Kujawskiego. 1609 m zwycięzca przebiegł w 4 minuty i 27 sekund. Drugi był D. Klybor - 4.28 min. Trzecie miejsce wywalczył Oskar Przysiężny (LKB Braci Petk) - 4.33 min.