Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W zabytkowych świątyniach gminy Słupsk zabrzmi muzyka. Rusza druga edycja „Muzyki w kościele”

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Wzorem roku ubiegłego druga edycja projektu „Muzyka w kościele ” również odbędzie się w pięciu zabytkowych kościołach gminy Słupsk. Będą to kolejno świątynie w Swołowie, Wrześciu, Strzelinie, Bruskowie Wielkim oraz Wieszynie. Na zdjęciu Zbigniew Gach (organy).
Wzorem roku ubiegłego druga edycja projektu „Muzyka w kościele ” również odbędzie się w pięciu zabytkowych kościołach gminy Słupsk. Będą to kolejno świątynie w Swołowie, Wrześciu, Strzelinie, Bruskowie Wielkim oraz Wieszynie. Na zdjęciu Zbigniew Gach (organy). Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk
Wzorem roku ubiegłego druga edycja projektu „Muzyka w kościele ” również odbędzie się w pięciu zabytkowych kościołach gminy Słupsk. Będą to kolejno świątynie w Swołowie, Wrześciu, Strzelinie, Bruskowie Wielkim oraz Wieszynie.

Niebawem rozpocznie się druga edycja koncertów kameralnych pod nazwą „Muzyka w kościele”. Tak jak rok temu, tak i teraz będzie ich pięć, a podczas każdego z nich wystąpią znani w całej Polsce młodzi wykonawcy. Pierwszy koncert odbędzie się już 10 lipca o godzinie 18 w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Swołowie. W gotyckiej świątyni, której budowę szacuje się na koniec XIV wieku lub początek XV wieku, wystąpi wirtuoz skrzypiec Jakub Jakowicz oraz ceniony organista Zbigniew Gach. Koncert rozpocznie solowy występ Jakuba Jakowicza, następnie swoje solo zagra Zbigniew Gach, a potem obaj artyści zagrają razem. Obaj artyści zagrają między innymi utwory Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna, Fritza Kreislera czy Grażyny Bacewicz. Wstęp na wszystkie koncerty jest darmowy. Melomanów zaprasza Gmina Słupsk oraz Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna Gminy Słupsk.

Urodzony w 1981 roku i pochodzący z Warszawy Jakub Jakowicz jest laureatem konkursów skrzypcowych w Lublinie w 1993 roku, francuskim Watterlos w roku 1995 i w Takasaki w Japonii w 1999 roku. Dwa lata później został jednym z trzech zwycięzców Międzynarodowej Trybuny Młodych Wykonawców w Bratysławie. W 2002 roku otrzymał nagrodę z rąk fundacji polsko-japońskiej dla najlepiej zapowiadającego się polskiego skrzypka młodej generacji. Jest też laureatem Paszportu „Polityki” w 2003 roku oraz zdobywcą nagrody Orfeusz podczas festiwalu „Warszawska jesień” w 2007 roku. Koncertuje od 11. roku życia i grał ze wszystkimi czołowymi orkiestrami w Polsce. Do występów zaprosiły go między innymi Sinfonia Varsovia i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Jest również pedagogiem i kameralistą.

Również pedagogiem, a poza tym organistą i menadżerem kultury, jest drugi wykonawca, który wystąpi podczas koncertu w Swołowie – Zbigniew Gach. Mając 18 lat rozpoczął naukę gry na organach w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie, w klasie organów profesora Wiktora Włudyki. Ukończył też studia na wydziale fortepianu, klawesynu i organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto jest absolwentem studiów w Kolegium Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej. W 2018 powrócił do Słupska, gdzie pełni funkcję dyrektora CKiBP Gminy Słupsk.

Organizacja koncertu jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura Dostępna. Wydarzenia odbędą się z zachowaniem aktualnych zasad reżimu sanitarnego.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto