Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W zabytkowym zakątku Słupska. Rynek Rybacki kiedyś i dziś [ZDJĘCIA]

Ireneusz Wojtkiewicz
Zabytki tzw. zespołu Bramy Młyńskiej po odbudowie pod koniec lat 70. minionego stulecia
Zabytki tzw. zespołu Bramy Młyńskiej po odbudowie pod koniec lat 70. minionego stulecia Ireneusz Wojtkiewicz
Rynek Rybacki w Słupsku to najbardziej osobliwe miejsce na całej długości Słupi, liczącej ok. 136 km. Zajmuje ostrogę Wyspy Młyńskiej u ujścia Kanału Młyńskiego do głównego nurtu Słupi. W pobliżu znajduje się najwięcej zabytkowych obiektów Słupska. Należą do nich Brama Młyńska, Zamek Książąt Pomorskich, mieszczący Muzeum Pomorza Środkowego, młyn zamkowy w którym znajduje się dział etnograficzny MPŚ, kościół św. Jacka oraz fragmenty murów obronnych wraz z Basztą Czarownic.

Do najstarszych zabytków tej części dawnego Słupska należy wspomniana Brama Młyńska z XIV wieku, która niegdyś z Nową Bramą, Bramą Holsteinów i Bramą Kowalską była wbudowana w ciąg murów obronnych miasta. Niemal do końca XVII wieku te budowle pełniły rolę strategicznych obiektów systemu fortyfikacji Słupska.

Do naszych czasów przetrwały Nowa Brama, która czasach przed i powojennych pełniła funkcję muzeum regionalnego oraz odbudowana po wojnie Brama Młyńska. Ta druga ma swoje dzieje, niekiedy bardzo burzliwe, sięgające czasów średniowiecza, gdy w jej bezpośrednim sąsiedztwie powstał Rynek Rybacki. Z rybami miał wiele wspólnego przez kilka stuleci. W „Historii Słupska” wspomina się, że w okresie feudalizmu Słupsk posiadał też zapewne, podobnie jak inne miasta pomorskie, niemałą flotę statków przewożących śledzie i inne ryby morskie, w które miasto zaopatrywało prawdopodobnie nie tylko najbliższe swe zaplecze, lecz bardziej odległe miasta pomorskie, a może nawet wielkopolskie. Do czasu wybuchu II wojny światowej prosperował tu dwa razy w tygodniu targ rybny.

W sobotę w sieni Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku odbędzie się wykład poświęcony starym pocztówkom z terenu Pomorza Środkowego, wydanym przed 1945 rokiem.<script async defer class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/7c214c4e-7716-f6c3-084c-4c02447a0e94,0f8981ba-97d2-3edd-da25-5e7330708f17,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>W tym roku do zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego trafiła kolekcja 576 pocztówek przedstawiających środkowopomorskie wsie, miasteczka, rezydencje i pejzaże. To właśnie im będzie poświęcony wykład, który wygłosi kustosz Beata Zgodzińska. Na wykładzie przedstawiona zostanie tematyka pocztówek, ich forma graficzna i typograficzna oraz wydawcy. Ponadto będzie można dowiedzieć się więcej o historii gromadzenia pocztówek przez słupskie muzeum oraz o historii pozyskanej kolekcji.Wykład „Kolekcja pocztówek z terenu Pomorza Środkowego, wydanych do 1945 roku” w sobotę, 28 września, o godz. 10 w sieni Zamku Książąt Pomorskich. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.Wystawa pocztówek jest dostępna w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku w godzinach otwarcia muzeum.

Wystawa wyjątkowych pocztówek w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Wojna nie zrujnowała samego Rynku Rybackiego, ale jego otoczenie legło w gruzach wskutek zniszczeń dokonanych przez wojska radzieckie. Przetrwała też sama nazwa, pomimo że przez wiele powojennych dziesięcioleci pobliski Stary Rynek zwano Placem Armii Czerwonej. Odbudowy tej zabytkowej części miasta dokonano w latach 60. minionego wieku, zaczynając od młyna zamkowego. Jako młyn przemysłowy, należący do pobliskich zakładów zbożowo – młynarskich, funkcjonował do 1964 roku. Młynarzy obsypanych mąką, którzy wychodzili na papierosa, widywali przechodnie. Oni też pamiętają zrujnowaną Bramę Młyńską. Jeszcze na początku lat 70. minionego stulecia spod jej sklepień robiło się zdjęcia nowych osiedli w kierunku ulic Mostnika i Garncarskiej. Bramę tę odbudowano w latach 70. przywracając poprzedni gotycki styl wraz z dwuspadowym dachem zwieńczonym gotycką attyką. Po odbudowie urządzono w bramie pracownie konserwacji zabytków Muzeum Pomorza Środkowego, co też uwieczniliśmy na naszych zdjęciach.

Otoczenie zmieniło się dopiero w 1998 roku, gdy na Rynku Rybackim obok Bramy Młyńskiej stanął zabytkowy Spichlerz Richtera z 1780 roku, przeniesiony tu z narożnika ul. Kopernika i Wolności. W tym pieczołowicie zrekonstruowanym obiekcie mieszczą się herbaciarnia i muzealne sale wystaw czasowych. Rynek Rybacki bywa zaś miejscem jarmarków, niekiedy rybnych.

Zobacz także: Wystawa wyjątkowych pocztówek w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza