Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W ZDZ w Słupsku nauka spawania w wirtualnej rzeczywistości (zdjęcia, wideo)

Wojciech Frelichowski
W przyłbicy kursant widzi wykonywany wirtualny proces spawania.
W przyłbicy kursant widzi wykonywany wirtualny proces spawania. Łukasz Capar
W Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Słupsku przeprowadzono pokaz spawania bez tradycyjnego oprzyrządowania. Wszystko dzięki nowoczesnej technologii komputerowej.

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Słupsku to jeden z czołowych ośrodków szkoleniowych w regionie. Wśród wielu specjalności, w których kształci słupski ZDZ znajdują się również kursy spawania. To jedno ze szkoleń, na które zgłasza się najwięcej chętnych.

- W naszych dziewięciu ośrodkach szkoleniowych na terenie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego na kursach spawania szkolimy obecnie około tysiąca osób - informuje Robert Parol, wiceprezes Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Słupsku.

Szkolenia spawania, to oprócz zajęć teoretycznych przede wszystkim praktyka. Do ich zorganizowania niezbędny jest specjalny sprzęt oraz odpowiednie pomieszczenia. Ale postęp techniczny pozwala obecnie znacznie uprościć ten proces przy pomocy symulowanych stanowisk dydaktycznych. Niedawno w słupskim ZDZ-cie odbył się pokaz oraz szkolenia spawania z wykorzystaniem symulatora VRTEX 360.

- Tą maszynę wypożyczyliśmy od Lincoln Electric, która produkuje urządzenia i osprzęt spawalniczy, między innymi we własnej fabryce w Bielawie w województwie dolnośląskim. To jedyny taki aparat w Polsce. Współpracujemy z tym zakładem od wielu lat - mówi Robert Parol.

VRTEX 360 składa się z urządzenia spawalniczego, które przypomina stanowisko robocze, monitora dotykowego, uchwytu spawalniczego oraz przyłbicy spawalniczej, czyli osłony, którą spawacz nakłada na głowę aby chronić twarz i oczy.

- W przypadku tego aparatu w przyłbicy jest wbudowany wyświetlacz, na którym kursant widzi wykonywany wirtualny proces spawania - objaśnia wiceprezes ZDZ.

Jakie są zalety tej maszyny?

- Przede wszystkim nie ma konieczności stosowania materiałów spawalniczych czy gazów osłonowych. Oznacza to dużą oszczędność kosztów szkolenia, co w przypadku początkujących kursantów ma znaczenie. Trzeba jeszcze podkreślić bezpieczeństwo szkolenia - tłumaczy Rober Parol.

Są i inne korzyści, m.in. możliwość wyboru wielu procesów, pozycji, wizualne wskazówki w czasie rzeczywistym, możliwość nagrywania, archiwizacji oraz weryfikacji kursantów.

Proces wirtualnego spawania można przekazywać na monitory, aby widzieli to inni uczestnicy szkolenia. Ponadto takie szkolenie pozwala na wyrobienie pożądanych podstawowych nawyków wśród kandydatów na spawaczy.

A minusy?

- W zasadzie tylko jeden. Wysoka cena tego urządzenia. Obecnie nie możemy sobie pozwolić na jego zakup - przyznaje wiceprezes słupskiego ZDZ.

Zawód spawacza to obecnie jeden z najbardziej poszukiwanych specjalności na rynku pracy, zarówno w budownictwie, przemyśle, jak i usługach. Według badania Barometr Zawodów na 2018 w Słupsku zawód spawacza, obok kierowców, lakierników, masarzy i przetwórców ryb, operatorów obrabiarek skrawających, pomocy kuchennych, robotników budowlanych oraz stolarzy, jest jednym z z najbardziej deficytowych zawodów.

Taka sytuacja powoduje, że spawacze mogą liczyć na wysokie zarobki. Obecnie dobry fachowiec może liczyć na wynagrodzenie miesięczne rzędu 5 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza