Wakacje 2019. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź, na co się...

  Wakacje 2019. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź, na co się zaszczepić! Szczepienia obowiązkowe i zalecane

  a.w.

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Wakacje 2019. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź, na co warto się zaszczepić! Szczepienia obowiązkowe i zalecane dla TOP 10 wakacyjnych kierunków.
  1/12

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Wakacje 2019 na horyzoncie. Jeśli znasz już termin i miejsce, w którym spędzisz swój letni urlop to połowa formalności za tobą. Przed wyjazdem czeka Cię jeszcze kilka ważnych spraw do załatwienia. Spakowanie bagażu, zakup ubezpieczenia, rejestracja na platformie Odyseusz. Każdy wakacyjny wyjazd może być piękną przygodą. Nie pozwól żeby choroba zepsuła wakacje marzeń. Sprawdź czy nie musisz wykonać obowiązkowych lub zalecanych szczepień.
  Strach przed takimi chorobmi jak dur brzuszny, żółta febra czy malaria, zwykle ma wielkie oczy. Nie zmienia to faktu, że zaszczepić się należy, bo to jedyna znana współcześnie metoda walki z chorobami, które mogą mieć wiele negatywnych skutków, w ostateczności prowadząc nawet do śmierci.

  Wakacje 2019: szczepienia obowiązkowe i zalecane. Co zrobić przed podróżą?


  Przed wyjazdem na upragnione wakacje należy się odpowiednio przygotować, tak, żeby urlop przebiegał w błogiej atmosferze, bez kłopotów i zmartwień.
  Niektóre podróże wymagają mniej, inne więcej zaangażowania. Jednym z istotnych punktów na liście "do zrobienia" przed wakacyjnym wyjazdem jest kwestia szczepień. Wyjazdy do większości krajów europejskich a także niektórych Ameryki Północnej obowiązkowe szczepienia pokrywają się z tymi, które wymagane są w Polsce, więc nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych konsultacji. Wybierając się w dalszą podróż do popularnych wakacyjnych lokalizacji pamiętaj, aby odpowiednio wcześnie zająć się szczepieniami.

  Szczepienia obowiązkowe i zalecane krok po kroku
  Co należy zrobić kilka tygodni przed podróżą a co bezpośrednio przed wyjazdem?
  1. Znaleźć odpowiadający (pod względem lokalizacji i ceny usług) punkt medycyny podróży i umówić się na wizytę.
  2. Co najmniej 6 tygodni przed planowanym wyjazdem skonsultować się z lekarzem w punkcie medycyny podróży. Listę miejsc można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
  3. Po badaniu i wywiadzie lekarskim zrealizować dedykowane szczepienia. To, jakie szczepienia otrzymasz, zależy m.in od tego, do jakiego kraju się wybierasz. Specjaliści w punkcie szczepień medycyny podróży bazują na tabeli szczepień zalecanych i obowiązkowych, która jest aktualizowana na podstawie wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia WHO, bieżącego Programu Szczepień Ochronnych oraz takich instytucji jak amerykańska Centers for Disease Control and Prevention.


  Co to jest żółta książeczka?


  W przypadku niektórych krajów, dla potwierdzenia wykonanych szczepień, potrzebna jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień (znana jako „żółta książeczka”). Podczas przekraczania granicy podróżujący może zostać poproszony o jej pokazanie, szczególnie tam, gdzie wymaga się szczepień obowiązkowych.

  Żółta książeczka wypełniana jest tak, jak paszport. Tyle, że zamiast pieczątek za przekroczenie kolejnych granic mamy wpisy szczepień wraz z datą kolejnych dawek. Książeczka szczepień może być potrzebna przy wizycie lekarskiej w danym kraju, jako informacja o odporności pacjenta. Książeczka szczepień i paszport powinny być przechowywane razem w bezpiecznym miejscu.

  Sprawdź jakie szczepienia należy wykonać wyjeżdżając do TOP 10 wakacyjnych kierunków


  Zobacz galerię


  Szczepienia obowiązkowe


  Wbrew pozorom nie jest ich dużo. Obowiązkowe szczepienia zrealizować trzeba przy wyjeździe do krajów tropikalnych, w tym afrykańskich. Szczepienia obowiązkowe dla podróżnych trzeba wykonać przed wyjazdem po to, aby móc legalnie wjechać do danego kraju. Najbardziej czujnym trzeba być wyjeżdżając do krajów Afryki, np.: Ghany, Kamerunu, Kongo, Mali, czy Wybrzeża Kości Słoniowej. W tych krajach wymagane jest szczepienie na żółtą febrę (żółtą gorączkę). Niektóre kraje wymagają szczepienia na tę chorobę, jeśli podróżny przyjeżdża bezpośrednio z krajów zagrożonych. Przed podróżą do Arabii Saudyjskiej, Gambii lub Libii obowiązkowo trzeba zaszczepić się na menigokoki (zakażenie meningokokowe).

  Zobacz także:
  Co Cię może zabić? Najbardziej niebezpieczne zwierzęta świata


  Ile kosztują szczepienia dla podróżujących?


  Koszt wizyty w punkcie medycyny podróży zależy od rodzaju placówki, a także cen obowiązujących w danym mieście. Przed umówieniem wizyty sprawdź poszczególne ośrodki w celu znalezienia najbardziej odpowiadającej placówki. Cenniki szczepień dla podróżnych zazwyczaj znajdują się na stronach internetowych poradni, a informację bez problemu uzyskasz także telefonicznie.

  Orientacyjne ceny szczepień dla podróżujących

  Wizyta u lekarza + książeczka szczepieńok 100 - 170 zł
  WZW Aok 170 - 200 zł
  Żółta Febra / Żółta gorączkaok 180 - 250 zł
  Meningokokiok 180 - 250 zł
  Leki na malarię (lekarz wypisuje receptę, ceny zależą od apteki)ok 140 210 zł
  Dur brzusznyok 190 - 300 zł


  Jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane w TOP 10 kierunkach wakacyjnych?

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Gość

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.gp24.pl
  Wybierz region, dokąd chcesz wyjechać:

  Turystyczne TOP

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zgłosuj już dziś!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.