Wakacje w Grecji: tajemnicze Smocze Domy na wyspie Evia

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej
Na obszarze południowej Evii znajduje się cud archeologiczny, który dla odwiedzających stanowi nie lada gratkę. Jest to 25 słynnych ogromnych konstrukcji zwanych Smoczymi Domami (Drakóspita). Budowle zlokalizowane są w malowniczych i górzystych obszarach na wyspie Evii. Zbudowane są z ogromnych wapiennych płyt, które tworzą dach na kształt piramidy: przeciwległe ściany zbiegają się ku sobie, podczas gdy każda z nich układana jest jedna na drugiej, a każda kolejna płyta wystaje względem tej leżącej bezpośrednio pod nią. Pozostałe elementy architektoniczne obejmują monolityczne ościeża i nadproża, a także kamienne półki wystające z muru.

grecka izba turystyki

Do tej pory powstało wiele teorii wyjaśniających kiedy, jak i dla jakich celów zbudowano Smocze Domy. Niektórzy twierdzą, że były to starożytne sanktuaria Zeusa, Hery lub Heraklesa. Inni z kolei uważają, że mogły być posterunkami strażniczymi lub strukturami obronnymi, a nawet schronieniami dla drwali. Niezależnie od tego, które z tych stwierdzeń jest prawdziwe, imponujący rozmiar i technika budowy smoczych domów stanowią intrygującą zagadkę! To miejsce koniecznie warto zobaczyć na własne oczy!

Smoczy Dom na Górze Ochi

Najbardziej imponujący Smoczy Dom w Evii położony jest na Górze Ochi, na wysokości 1389 metrów nad miastem Karystos. Niezwykłe jest to, że nie użyto żadnego materiału łączącego w celu harmonijnego połączeniach tych ogromnych i pięknie wyrzeźbionych płyt. Wymiary domów to 5m x 1m, natomiast ściany mają grubość 1,5m. Niesamowity jest fakt, że pozioma płyta drzwi w kształcie prostokątnego łuku ma cztery metry długości, dwa metry szerokości, 0,30m grubości i waży aż 10 ton! Jak komukolwiek udało się podnieść tak ciężki przedmiot 2 metry ponad ziemię? I po co w ogóle zadawać sobie tyle trudu, żeby zbudować taką konstrukcję na wysokości 1400 metrów? Jakie tajemnice kryją mgliste wąwozy czasu? Dość na pytania, nikt nie odnalazł odpowiedzi.

W 1959 roku wykopaliska prowadzone przez profesora Moutsopoulosa w Drakospito w Ochi ujawniły ceramikę oraz gliniane garnki (na jednym z nich widniało nieznane pismo), które są obecnie przechowywane w muzeum archeologicznym w Karystos.

Evia prehistoric Dragon house Ochi Mt

Wędrówka śladami smoka

Wspinaczka na Górę Ochi to niespotykane doświadczenie. Ze względu na swoje naturalne piękno, bardzo rzadką – odosobnioną od tysięcy lat – florę oraz dziką faunę tworzy ona obszar Natura 2000. Spacer po tym wiekowym ekosystemie warto rozpocząć od Myloi Karystou i przejść aż do schroniska, które znajduje się na wysokości 1100 metrów. Na szczycie można napawać się zapachem tymianku oraz dzikiej herbaty, a także podziwiać stuletnie kasztanowce zlokalizowane w Kastanologgos. To właśnie przy schronisku znajduje się dobrze oznakowana ścieżka, która prowadzi przez strome zbocza na szczyt góry. Przystanek w kaplicy Profitis Ilias, wznoszącej się na klifach, oferuje zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Oczywiście wizyta w Drakospito jest koniecznością!

Garść informacji o wyspie Evia

Evia, druga co do wielkości wyspa Grecji i trzecia we wschodniej części Morza Śródziemnego, znajduje się w pobliżu prefektury Attyka. Ma jednak nieco kontynentalny charakter, gdyż połączona jest dwoma mostami – nowoczesnym, podwieszanym oraz starszym, przesuwnym – z Grecją kontynentalną, zwaną „Sterea Ellada”.

Evia Limni

Evia – te miejsca warto zobaczyć

Aidipsos to słynny kurort, który latem gości około 40 000 turystów. Obszar ten jest popularny ze względu na uzdrowiska termalne, które odwiedzali sam Arystoteles i Plutarch.

Obecnie istnieje tutaj ponad 80 źródeł termalnych, których temperatura wynosi od 28°C do 86°C. Lecznicze właściwości tych źródeł pomagają w chorobach takich jak artretyzm. Ponadto dzięki terapii uzdrowiskowej kobiety mogą leczyć choroby ginekologiczne, a mężczyźni dysfunkcje seksualne. Osada Aidipsos leży 4 km na północny wschód od miasta uzdrowiskowego, natomiast region Aidipsos znajduje się 111 km na północny zachód od Chalkidy (przez Limni-Rovies). Dipsos jest połączone promem z Arkitsa, Fthiotida.

Eretria to nadmorskie miasteczko w Evii, a także „brama” wyspy, ponieważ można do niej dotrzeć promem z Oropos w Attyce. Zbudowana w miejscu wspaniałego starożytnego miasta-państwa, Eretria była niegdyś dominującą potęgą morską, handlową i rolną, która zakładała kolonie w regionie Morza Egejskiego oraz południowych Włoszech. Dwukrotnie zniszczona przez Persów i Rzymian, a później była opuszczona aż do 1827 roku, kiedy to osiedlili się tu uchodźcy z wyspy Psara (poprzednia nazwa miasta brzmiała Nea Psara). W odległości 23,5 km na południowy wschód od Chalkidy znajduje się Amarinthos.

Evia Pefki beach

Karystos to malownicze miasto i port, w którym można podziwiać liczne place oraz ulice o funkcjonalnym układzie zaprojektowane przez urbanistów króla Othonasa. Jest on znany od czasów starożytnych ze swoich słynnych płyt Karistos, łupkowych skał pochodzących z okolicy. Wieś położona jest 124 km na południowy wschód od miasta Chalkida.

Limni Evias to małe nadmorskie miasteczko, które pozostaje niezmiennie piękne przez cały rok. Jego architektura i urbanistyka przypominają osadę wyspiarską. Limni Evias znajduje się 80 km na północny zachód od Chalkidy.

Materiał oryginalny: Wakacje w Grecji: tajemnicze Smocze Domy na wyspie Evia - Polska Times