Wakacyjna podróż? Sprawdź do kiedy masz OC!

Artykuł sponsorowany
Walizki spakowane, ubrania i jedzenie zabrane, trasa zaplanowana – czas wyruszać w wakacyjną podróż! Czy jednak aby na pewno o wszystkim pamiętałeś? Zanim się wybierzesz w daleką trasę, upewnij się, że Twoje ubezpieczenie jest aktualne i nie skończy się w trakcie wakacji. W razie niedopatrzenia czekają Cię bowiem poważne konsekwencje.

OC w podróży
OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, które należy wykupić dla każdego auta zarejestrowanego w Polsce. Co istotne, w kontekście tego obowiązku liczy się sam fakt posiadania pojazdu. Nie ma wobec tego znaczenia, w jakim stanie się on znajduje, czy jest używany ani czy w ogóle jeździ – aktualną polisę od odpowiedzialności trzeba posiadać zawsze, jeśli tylko samochód zarejestrowano w Polsce.

Zarówno w podróży, jak i na co dzień ubezpieczenie OC działa na takich samych zasadach. Jego zakres obejmuje odpowiedzialność cywilną kierowcy, dzięki czemu w razie spowodowania przez Ciebie szkód w ruchu drogowym nie musisz ich pokrywać z własnego budżetu, tylko robi to za Ciebie towarzystwo ubezpieczeniowe. Polisę OC wymyślono więc tak naprawdę z myślą o osobach poszkodowanych, a nie kierowcy, które ją wykupuje.

Konsekwencje braku ważnej polisy
Prawny przymus posiadania aktualnej polisy od odpowiedzialności cywilnej wynika z Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Kto łamie ten nakaz, powinien spodziewać się wysokich kar finansowych. Co istotne, grzywny przyznaje się automatycznie na podstawie analizy bazy danych pojazdów zarejestrowanych w Polsce. Specjalny system samodzielnie wyszukuje samochody, które nie posiadają aktualnej polisy, a następnie za karę ich właściciele otrzymują wezwanie do zapłaty. Grzywnę dostaje się zatem bez przechodzenia kontroli policyjnej.
Jak dużych kar należy się spodziewać w razie niewykupienia OC na czas? Schemat grzywien obrazuje poniższa tabela.

Wysokie kary finansowe to jednak nie najgorsze, co może spotkać kierowcę, który porusza się po drogach publicznych bez ważnego OC. Znacznie poważniejsze konsekwencje może mieć spowodowanie szkód bez aktualnej polisy od odpowiedzialności cywilnej. W takiej sytuacji sprawca musi bowiem pokryć wyrządzone przez siebie szkody z własnej kieszeni, co w skrajnych przypadkach oznacza koszty idące w dziesiątki, a nawet setki tysięcy zł. Wniosek jest prosty: nie ma co ryzykować, tylko wykupić jak najtańszą polisę, w czym pomaga m.in. porównywarka ubezpieczeń OC.

Czy brać dodatkową ochronę

Jak ustaliliśmy, samo OC nie daje żadnej ochrony ubezpieczeniowej – korzystają z niego wyłącznie osoby poszkodowane przez Ciebie na drodze. W razie wypadku z własnej winy, awarii, zderzenia ze zwierzęciem czy innych problemów w trakcie podróży obowiązkowa polisa nie zapewnia Ci żadnej ochrony. Da Ci ją natomiast specjalnie przygotowane z myślą o dalekich wyprawach ubezpieczenie assistance. Możesz je wykupić zarówno na cały rok, jak i okresowo, wyłącznie na czas wycieczki. O ile jednak OC krótkoterminowe działa przez 30 dni, o tyle assistance może wygasnąć nawet po kilku dniach.

Jeżeli nie posiadasz pełnego autocasco, dla święto spokoju wykup minicasco, dzięki któremu otrzymasz odszkodowanie za skradzione w podróży auto. Wybierając się w daleką trasę, zainteresuj się także ubezpieczeniem NNW, ponieważ gwarantuje wypłatę rekompensaty za uszczerbek na zdrowiu, utratę zdrowia lub śmierć w wyniku zdarzenia drogowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza