Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walczyli o wydmy. Wygrała promocja Smołdzina i Łeby

(greg)
Łeba i Smołdzino walczyły o wydmy.
Łeba i Smołdzino walczyły o wydmy. Grzegorz Bryszewski
Po jednej strony rycerze z XIV wieku i młodzi ludzie ze Smołdzina z hasłem "Prędzej skonamy niż wydmy oddamy" po drugiej stronie starożytni rzymianie, konnica i dostojna ekipa Księstwa Łebskiego. Właśnie takie siły stanęły do walki na łebskiej plaży w przedpołudnie 6 czerwca podczas Bitwy o Wydmy.

Huczne i widowiskowe starcie, gdy miecze rąbały o tarcze a do potyczki włączyła się także konnica i statek pływający w pobliżu łebskiego faloochronu zakończyła się jednak rozejmem. Jego warunki w specjalnym namiocie rozstawionym na plaży oprócz przedstawicieli obu zwaśnionych sił podpisali także zaproszeni goście: senator Kazimierz Kleina, starosta lęborski Wiktor Tyburski i Katarzyna Woźniak, dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego.

Jak się okazało rozejm zmniejszył emocje u obu zwaśnionych stron nie zmniejszył jednak uszczypliwości.

- Wydma Łącka zwrócona jest w stronę Łeby i wędruje więc niedługo będzie całkowicie nasza - podkreślał Andrzej Strzechmiński, burmistrz Łeby.

- Lepiej tak nie mówcie, bo po raz kolejny Łeba zostanie całkowicie zasypana piaskami - ripostowała Lidia Orłowska-Getler, wójt Smołdzina.

W ramach Bitwy o Wydmy odsłonięto także znaki graniczne na drodze do Wydmy Łąckiej. Tym razem samorządowcy obu gmin podeszli do siebie z dużą kurtuazją i w ramach uprzejmości odsłonili znaki nie swojej gminy, tylko tej sąsiedniej.

Potyczka na łebskiej plaży była nie do końca poważnym ale promocyjnym zakończeniem całkiem poważnego sporu o lokalizację ruchomych wydm Słowińskiego Parku Narodowego. Bo Łeba jako miejsce lokalizacji ruchomych wydm Słowińskiego Parku Narodowego trafiła do międzynarodowego plebiscytu na Sześć Cudów Bałtyku, pilotowanego przez Uniwersytet w Greifswaldzie.

Taki fakt oburzy natomiast smołdzinian, którzy podkreślali, że wydmy leżą na ich terenie. Wysłano nawet pisma o sprostowanie tych informacji do mediów i organizatorów konkursu, w powietrzu wisiał także pozew sądowy. Gdy kwestia własności wydm została sprostowana a emocje opadły twórcy Księstwa Łeba wymyślili, żeby spór wykorzystać jako powód stworzenia akcji marketingowo-historycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza