Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Walka o dwa tory kolejowe ze Słupska do Trójmiasta

Alek Radomski [email protected]
PKP PLK ma cztery warianty przebudowy torów. Nie ma wśród nich opcji z dwoma nitkami kolejowymi.
PKP PLK ma cztery warianty przebudowy torów. Nie ma wśród nich opcji z dwoma nitkami kolejowymi. Łukasz Capar
PKP PLK ma cztery warianty przebudowy torów. Nie ma wśród nich opcji z dwoma nitkami kolejowymi.

Szybkie połączenie kolejowe ze stolicą województwa będzie przeciwdziałać komunikacyjnemu wykluczeniu. Tak twierdzą zwolennicy budowy drugiej nitki torów między Słupskiem a Lęborkiem. Ostatecznie podróż do Trójmiasta koleją szybkich prędkości w godzinę wcale nie jest nieosiągalna.

Okazja, aby tak było, właśnie się nadarzyła. Mowa o kompleksowej przebudowie linii kolejowej 202 między Gdańskiem a Stargardem Szczecińskim, którą PKP Linie Kolejowe będą realizować do 2020 roku. Powrotu do przedwojennych standardów, czyli podwójnych torów na trasie Słupsk--Lębork, kolejarze nie biorą jednak pod uwagę. Przynajmniej na razie - jak wyraźnie podkreślają.

Zobacz także Szybciej pociągiem TLK ze Słupska do Warszawy

Jednak drugi tor nie znalazł się w żadnym z zaproponowanych przez nich czterech wariantach na modernizację tej trasy. Przeciwnicy takiego rozwiązania podnoszą alarm i zauważają, że kolej na nowe tory ma pieniądze, a proponowany przez PKP PLK substytut w postaci mijanek niewiele wniesie. Tym bardziej że Unia Europejska stawia na kolejnictwo i trzeba w nie inwestować.

Drugiej nitki chcą też w imieniu mieszkańców samorządowcy. Ci z regionu domagają się jej w ramach rekompensat za instalacje elementów tarczy antyrakietowej w podsłupskim Redzikowie. Na wywiązanie się z obietnic PKP co do budowy drugiego toru liczy też marszałek województwa Mieczysław Struk. Dołączają się również parlamentarzyści. Poseł Zbigniew Konwiński i senator Kazimierz Kleina z Platformy zwrócili się do Marii Wasiak, minister infrastruktury i rozwoju, o podjęcie działań zmierzających do budowy drugiego toru.

Przypominają, że równoległą nitkę na całym odcinku między Słupskiem a Chylonią deklarował wcześniej Sławomir Nowak, ówczesny minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej. Tymczasem w sobotę, 6 czerwca o godz. 14 osoby wspierające pomysł budowy toru będą mogły złożyć podpis poparcia. Akcję organizuje "Aktywne Pomorze".

Słupski ratusz zapowiedział, że będzie interweniować w Warszawie w sprawie braku planów PKP Linii Kolejowych co do budowy drugiego toru między Słupskiem a Lęborkiem.

- W tej sprawie musimy lobbować wszyscy - zaznacza prezydent Słupska Robert Biedroń, wzywając innych samorządowców do wspólnych działań, choć właśnie w tej kwestii wypowiadano się już raz jednogłośnie. Mowa o rekompensatach za tarczę antyrakietową w Redzikowie, których częścią miałaby być właśnie budowa drugiej nitki torów. Odpowiedni dokument podpisany przez samorządowców z regionu trafił na biurko premier Ewy Kopacz.

Pismo w sprawie dodatkowych torów, ale do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wystosowali również parlamentarzyści. - Merytorycznie budowa drugiej nitki kolejowej broni się sama, bo służyłaby mieszkańcom przez cały rok, skracając czas dojazdu do stolicy województwa, znacząco odciążając transport drogowy, będąc przyjazną środowisku - punktują w apelu do minister Marii Wasiak poseł Zbigniew Konwiński i senator Kazimierz Kleina z PO.

Obaj stoją na stanowisku, że proponowana przez PKP budowa mijanek zamiast toru spowoduje, że pociągi nadal będą stać na stacjach, aby przepuścić te jadące z przeciwka, a czas podróży skróci się tylko nieznacznie.

Przypomnijmy, że przedstawiciele PKP PLK informują, że to jak będzie wyglądać przyszła modernizacja, nie jest jeszcze przesądzone. Opracowują jedynie studium wykonalności dla tego projektu. Co więcej, analizy mają potrwać kilka miesięcy, a o ostatecznym kształcie i zakresie planowanej przebudowy linii 202 dowiemy się najprędzej pod koniec lata.

Nie zmienia to jednak faktu, że drugiego toru do Słupska nie uwzględniono w żadnym z czterech wariantów opracowywanego studium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza