Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waloryzacja emerytur w 2024 roku. Co musisz wiedzieć? Ile pieniędzy dotrzymają emeryci? Takie są prognozy 26.02.2024

KG
Wideo
od 16 lat
Waloryzacja emerytur to temat, który wciąż pozostaje na pierwszym planie zainteresowania wielu Polaków. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o waloryzacji emerytur na rok 2024. Jaki jest przewidywany wskaźnik waloryzacji w 2024 roku? Jakie są wyliczenia?

Waloryzacji emerytur

Waloryzacja emerytur odgrywa kluczową rolę w życiu emerytów. To proces, w wyniku którego kwota emerytury jest dostosowywana do zmian w gospodarce i kosztach życia. W roku 2024 czekają nas ważne zmiany, które każdy emeryt powinien zrozumieć.

Dlaczego waloryzacja jest istotna?
Jednym z głównych celów waloryzacji jest zapewnienie emerytom utrzymania realnej wartości swojej emerytury. W miarę jak koszty życia rosną, emerytury również muszą rosnąć, aby nadal zapewniać godne życie seniorom.

Jaka będzie waloryzacja emerytur w 2024 roku?

W 2024 roku wskaźnik waloryzacji emerytur i rent ma wzrosnąć co najmniej o minimum ustawowe, czyli 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku. Według najnowszych danych, prognozowany wskaźnik waloryzacji ma w 2024 roku wynieść 12,3 proc.

W tym momencie najniższa emerytura wynosi 1588,44 zł brutto. Jeśli rządowe plany nie zmienią się, w 2024 roku minimalna emerytura wyniesie 1782 zł brutto - czyli wzrośnie o około 200 zł. Jeśli wskaźnik waloryzacji pozostanie na zapowiadanym poziomie 12,3 proc., przeciętna emerytura w Polsce w 2024 roku wzrośnie o 430 zł do kwoty 3 930,50 zł.

Jak oblicza się waloryzację emerytur?

Obliczanie waloryzacji emerytur to złożony proces, który uwzględnia wiele czynników. Główne z nich to inflacja, wzrost wynagrodzeń oraz zmiany w przepisach prawnych dotyczących emerytur. Wzór waloryzacji uwzględnia przede wszystkim wskaźnik cen towarów i usług, który jest bezpośrednio powiązany z inflacją. Im wyższa inflacja, tym większa będzie waloryzacja emerytur.

Co nowego w 2024 roku?
Dla emerytów dobra wiadomość jest taka, że waloryzacja emerytur na rok 2024 przyniesie wyższe podwyżki niż w poprzednich latach. To rezultat wzrostu inflacji i wzrostu wynagrodzeń.

Minimalna emerytura
Również minimalna emerytura zostanie zwiększona. To ważne, aby również osoby o niskich dochodach mogły liczyć na wsparcie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza