MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Walutę na spłatę kredytu można kupić w sieci

Joanna Krężelewska [email protected] Tel. 94 347 35 99
Walutę na spłatę kredytu można kupić w sieciW większości banków wystarczy podpisać aneks do umowy, aby móc spłacać kredyt bezpośrednio w walucie.
Walutę na spłatę kredytu można kupić w sieciW większości banków wystarczy podpisać aneks do umowy, aby móc spłacać kredyt bezpośrednio w walucie. sxc.hu
Żeby obniżyć comiesięczną ratę kredytu hipotecznego w obcej walucie coraz więcej osób korzysta z internetowych kantorów. Co ciekawe, walutę chętniej wymieniają panie.

Temat kredytów w obcej walucie interesuje w Polsce niemal milion osób. Ponad 700 tys. zadłużonych jest we frankach szwajcarskich i blisko 300 tys. w innych walutach, głównie w euro. Od chwili wejścia w życie ustawy antyspreadowej, która uwalnia kredytobiorców od kupna waluty na spłatę kredytu po wysokich kursach bankowych, coraz więcej kredytobiorców stara się obniżyć comiesięczne zobowiązania i kupuje waluty w internetowych serwisach wymiany.

Jak szacują eksperci walutowi z tej możliwości skorzystało już około 150 tys. osób posiadających walutowy kredyt hipoteczny. Rok wcześniej był ich około 75 tys. Przy decyzji o samodzielnej wymianie walut warto jednak sprawdzić, czy i ile będzie kosztowało dostosowanie konta bankowego do obsługi obcych walut. Może się okazać, że gra nie jest warta świeczki.

Z analizy serwisu "walutomat.pl" wynika, że wartość wymian we frankach i euro wzrosła blisko trzykrotnie. Głównie dzięki aktywnym paniom - w porównaniu do ubiegłego roku dwukrotnie wzrosła liczba kobiet kupujących w internecie szwajcarską walutę. Z danych serwisu "walutomat.pl", że w porównaniu do analogicznego okresu z 2012 roku, w tym roku o 120 proc. więcej kobiet zaczęło korzystać z usług serwisu.

- Różnica między ceną kupna i sprzedaży franka czy euro w niektórych bankach może czasami sięgnąć nawet kilkudziesięciu groszy. Kredyt w walucie obcej wypłacany jest po kursie kupna (niższym), a spłacany po kursie sprzedaży (wyższym). Dlatego warto kupować waluty tam, gdzie ich kursy są najniższe lub gdzie możemy sami ustalić własny kurs kupna lub sprzedaży franków czy euro. W ten sposób w skali roku, w zależności od wysokości raty, możemy zaoszczędzić kilkaset złotych - wyjaśnia Dagmara Malinowska, dyrektor serwisu Walutomat.pl

Jak spłacać kredyt walutowy? W większości banków wystarczy podpisać aneks do umowy, aby móc spłacać kredyt bezpośrednio w walucie, w jakiej został zaciągnięty. Aneks zaczyna obowiązywać z chwilą jego podpisania lub po 14 dniach (w zależności od banku).

W przypadku jeśli kredytobiorca z jakiegoś powodu nie przeleje obcej waluty na konto w określonym czasie, wówczas bank pobierze pieniądze z konta złotowego, tak jak to robił wcześniej i przewalutuje kwotę raty po własnym, bankowym kursie wymiany.

Wymiana bezpośrednia w internecie opiera się na innych zasadach niż w przypadku banku czy kantoru. Tutaj transakcje kupna i sprzedaży walut odbywają się bezpośrednio między kupującymi a sprzedającymi walutę.

Mogą to być zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Transakcje takie nie mają limitów kwotowych (można wymienić jednego dolara, jak i kilka milionów dolarów jednorazowo), a co najważniejsze wszyscy użytkownicy platform bezpośredniej wymiany walut mogą proponować własne kursy, po jakich chcą kupić lub sprzedać walutę. Platforma bezpośredniej wymiany walut w internecie, na przykład "walutomat", pobiera niewielką prowizję od transakcji. To opłata za skorzystanie z systemu, który został specjalnie zaprojektowany, aby takie transakcje mogły odbywać się w internecie, 24 godziny na dobę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza