Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Waluty bułgarskiej i tureckiej w Słupsku nie kupisz

Wojciech Frelichowski [email protected]
Waluty bułgarskiej i tureckiej w Słupsku nie kupiszDo Bułgarii i Turcji najlepiej zabrać dolary lub euro i potem wymienić je na miejscowe waluty.
Waluty bułgarskiej i tureckiej w Słupsku nie kupiszDo Bułgarii i Turcji najlepiej zabrać dolary lub euro i potem wymienić je na miejscowe waluty. sxc.hu
Jeśli chcesz kupić w Słupsku walutę bułgarską lbo turecką, to masz kłopot. Kantory i banki nie prowadzą sprzedaży tych walut, bo jest to nieopłacalne.

Nasz czytelnik ze Słupska wyjeżdża za kilka dni samochodem na wakacje do Turcji. Chce również zatrzymać się na parę dni w Bułgarii. Przygotowując się do wyjazdu chciał kupić pieniądze obowiązujące w obu państwach - bułgarskie lewy i tureckie liry.

- Ale okazało się to niemożliwe. Obszedłem kilka kantorów w Słupsku i wszędzie powiedziano mi, że nie prowadzą sprzedaży takiej waluty - mówi słupszczanin. - Spróbowałem też w kilku bankach, z takim samym skutkiem.

Sprawdziliśmy. Faktycznie, bułgarskie lewy i tureckie liry są walutami rzadko spotykanymi w słupskich kantorach. Dlaczego?

- Popyt jest tak niski, że nie opłaca się prowadzić sprzedaży tych walut. Nawet w wakacje - dowiedzieliśmy się w jednym z kantorów w centrum Słupska. - Jeśli ktoś chce kupić lewy i liry to powinien spróbować w Gdyni, w centrum miasta. Ale najlepiej zabrać dolary lub euro i wymienić w miejscu wakacyjnego pobytu. To się bardziej opłaca - poradził pracownik kantoru.

Potwierdza to Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander, która zajmuje się doradztwem finansowym. - W Polsce opłaca się kupić euro, dolary, funty brytyjskie i franki szwajcarskie. Przepłacić natomiast można za rodzime waluty Chorwacji, Bułgarii, Turcji czy Egiptu. Transakcje takimi walutami są dość rzadkie. Kantory często zawyżają więc kursy ich sprzedaży, a zaniżają kursy ich skupu, aby taka wymiana była dla nich opłacalna - twierdzi Sadowski.

Dla tych, którzy nie chcą fatygować się w kupowaniem dolarów lub euro i ich późniejszej wymianie w kraju, w którym będą spędzać wakacje jest jeszcze trzecie wyjście - wypłata pieniędzy w bankomacie w kraju docelowym.

- W takiej sytuacji organizacja płatnicza (Visa, MasterCard) przeliczy po swoim (zwykle dość atrakcyjnym) kursie taką walutę na euro. Kwota w euro zostanie natomiast przeliczona przez bank na złote. Taka operacja nie powinna być bardzo kosztowana. Jednak korzystajmy z tego sposobu tylko wtedy, gdy nie mamy innego wyjścia. Kursy bankowe zwykle są mniej korzystne niż kantorowe - radzi Jarosław Sadowski.

Można jeszcze spróbować w kantorach internetowych (adresy można znaleźć np. poprzez wyszukiwarkę Google), bo niektóre z nich prowadzą sprzedaż niszowych walut. Działanie takich kantorów jest proste i w większości przypadków podobne. Po wybraniu jednego z takich kantorów, rejestrujemy się, wybieramy szczegóły wymiany, a kantor internetowy wskazuje numer konta, na które wpłacamy sumę, którą chcemy wymienić na inną walutę. Pieniądze na swoje konto możemy otrzymać nawet po 15 minutach, a zazwyczaj czekamy maksymalnie jeden dzień roboczy. Możemy także dokonać odwrotnej transakcji, czyli przelać pieniądze w obcej walucie i wymienić je na złotówki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza