Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wandalizm przy ulicy Małcużyńskiego w Słupsku. „Obraz tego miejsca poraża” [ZDJĘCIA]

Wojciech Lesner
Wojciech Lesner
Zdjęcia czytelnika z końca marca. Park i skatepark przy ul. Małcużyńskiego w Słupsku.
Zdjęcia czytelnika z końca marca. Park i skatepark przy ul. Małcużyńskiego w Słupsku. czytelnik
Bazgroły, malowidła, zdewastowany szalet miejski. „Wandalizm w czystej postaci” – pisze do nas czytelnik, zwracając uwagę na stan infrastruktury w parku i jego otoczeniu przy ul. Małcużyńskiego w Słupsku.

Od zbulwersowanego czytelnika otrzymaliśmy paczkę zdjęć obrazujących to, jak wyglądają niektóre elementy infrastruktury w parku i skateparku przy ul. Małcużyńskiego. Mieszkaniec Słupska zwraca uwagę, że duża liczba urządzeń czy elementów małej architektury pomalowana została przez grafficiarzy. I zastanawia się, czy zdewastowana infrastruktura odzyska pierwotny wygląd.

- Stan taki panuje tam od wielu miesięcy. Obraz tego miejsca poraża. Wandalizm w najwyższym wydaniu. Sprawę zgłosiłem na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Ciekawe co na to służby odpowiedzialne za stan bezpieczeństwa i porządku na terenie naszego miasta? - pyta czytelnik.

Paweł Dyjas, komendant słupskiej straży miejskiej, poinformował nas, że Wydział Straży Miejskiej i Zarządzania Kryzysowego nie otrzymał zawiadomień o aktach wandalizmu w tej części miasta. Przekazał nam również, że obecnie żadna z kamer miejskiego monitoringu nie obejmuje obszaru Parku Miejskiego im. PCK przy ul Małcużyńskiego.

- Obecnie monitoringiem miejskim jest objęta część skateparku, który przylega bezpośrednio do parku PCK – uściśla Dyjas. - Straż Miejska codziennie patroluje ulice oraz parki naszego miasta w patrolach pieszych, zmotoryzowanych oraz w okresie letnim, kiedy warunki atmosferyczne na to pozwalają, pojawiają się również patrole rowerowe. Jednakże częstotliwość naszych działań prewencyjnych jest uzależniona od posiadanych sił i środków każdego dnia – dodaje.

Żadnych zgłoszeń od mieszkańców dotyczących dewastacji na terenie Parku Miejskiego im. PCK nie otrzymał również Zarząd Infrastruktury Miejskiej w Słupsku. Tomasz Orłowski, dyrektor ZIM potwierdził natomiast, że jest w planach usunięcie napisów z parkowej infrastruktury.

- Jesteśmy na etapie ustalania kosztów usunięcia napisów z elementów małej architektury znajdujących się na terenie administrowanym przez ZIM i prace te będą sukcesywnie zlecane w ramach posiadanych środków – przekazał „Głosowi” Tomasz Orłowski.

Na skraju parku stoi natomiast od lat szalet miejski, który również pokryły liczne bazgroły. Obiekt ten należy do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Słupsku i, jak się dowiedzieliśmy, niebawem zostanie rozebrany. Prezes PGK Słupsk, Elżbieta Rokita powiedziała nam, że budynek ubiegłej jesieni został zdewastowany. Zapowiedziała również, że w parku, w okresie letnim, pojawią się przenośne toalety.

Co z napisami na infrastrukturze pobliskiego skateparku? Nim zarządza z kolei Słupski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Agnieszka Klimczak, dyrektor SOSiR poinformowała nas, że napisy zostaną usunięte jeszcze w tym tygodniu. Podkreśliła jednak, że są one elementem skaterskiej subkultury, której domem w Słupsku jest właśnie skatepark przy ul. Małcużyńskiego. Zaznacza też, że nie dochodziło w tym miejscu do żadnych dewastacji. Na wulgarne napisy nie ma jednak zgody.

- Jeśli pojawiają się jakieś usterki, to na bieżąco je naprawiamy – mówi dyrektor SOSiR. - Do środowiska skate’owego apelujemy natomiast o ostrożność w tworzeniu jakichkolwiek napisów – dodaje.

W sprawie zgłoszonej przez czytelnika zwróciliśmy się również do słupskiej policji. Jakub Bagiński, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Słupsku potwierdził, że miejsce wskazane przez czytelnika zostało oznaczone na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa pod koniec marca.

- Informacja ta została zweryfikowana i potwierdzona przez słupskich funkcjonariuszy, którzy o występujących nieprawidłowościach poinformowali już osoby odpowiedzialne za ten obiekt – przekazał „Głosowi” Bagiński - Teren parku przy ul. Małcużyńskiego, podobnie jak inne takie punkty na mapie Słupska, podlega codziennym kontrolom mundurowych, którzy reagują na wszystkie przypadki niestosowanie się do obowiązujących przepisów m.in. wobec osób spożywających alkohol, zakłócających spokój i niszczących infrastrukturę. Niszczenie mienia to czyn zabroniony, który w zależności od wartości szkody kwalifikowany jest jako wykroczenie lub przestępstwo. Najsurowszą karą za ten czyn jest 5 lat pozbawienia wolności – przestrzega rzecznik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza