Wariant modernizacji kolei z Bytowa do Lipusza wybrany

  Wariant modernizacji kolei z Bytowa do Lipusza wybrany

  Andrzej Gurba

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Wariant modernizacji kolei z Bytowa do Lipusza wybrany.

  Wariant modernizacji kolei z Bytowa do Lipusza wybrany. ©Archiwum

  Bytowski ratusz wybrał wariant modernizacji linii kolejowej Bytów - Lipusz. To koncepcja z sześcioma przystankami.
  Wariant modernizacji kolei z Bytowa do Lipusza wybrany.

  Wariant modernizacji kolei z Bytowa do Lipusza wybrany. ©Archiwum

  Firma WYG International z Warszawy przygotowała cztery warianty modernizacji, a w zasadzie budowy 25-kilometrowego odcinka linii kolejowej między Bytowem a Lipuszem. Zarekomendowano wariant drugi, a więc ten, który zakłada odtworzenie infrastruktury kolejowej bez korekt co do jej przebiegu. Wyjątkiem jest ominięcie obecnego dworca kolejowego w Lipuszu i stworzenie w zamian przystanku osobowego dla tej linii. Bez takiego nowego przystanku w Lipuszu byłby przymusowy postój, co najmniej 10--minutowy, w związku ze zmianą kierunku jazdy. To czas na przestawienie składów.

  Bytowski ratusz ostatecznie wybrał zarekomendowany wariant, choć poważnie zastanawiano się też nad tym, który zakładał zmniejszenie liczby przystanków. Dwa pozostałe, których wcześniej nie akceptowano, to: wjazd na obecny dworzec do Lipusza oraz zmiana przebiegu linii. Pierwszy nie był akceptowany z powodu wspomnianego wydłużenia czasu przejazdu, a ostatni z powodu zbyt dużych kosztów.

  W wybranym wariancie zakłada się postoje pociągów między Bytowem a Lipuszem w miejscowościach: Róg, Osława Dąbrowa, Studzienice, Ugoszcz, nowy przystanek Lipusz oraz bocznice: Ugoszcz (Naftobaza), Osława Dąbrowa (Prefabet) i Bytów. Koszt modernizacji 25-kilometrowego odcinka szacuje się na 65 milionów złotych.

  - Myślę, że są to maksymalne koszty przy wariancie drugim. Pewnie będzie można z nich trochę zejść, ale i tak są to ogromne pienią­dze - ocenia Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa.

  Z wcześniej przyjętego harmonogramu wynika, że w ciągu najbliższego roku ma powstać projekt techniczny linii, a więc już bardzo szczegółowe rozwiązania. Gmina Bytów nie będzie jej budowała. Ratusz zabiega, aby inwestorem były Polskie Linie Kolejowe albo Pomorska Kolej Metropolitalna.

  Gmina Bytów liczy, że inwestycja dostanie unijne wsparcie (około 75 procent). Według planów modernizacja odcinka Bytów -Lipusz, która umożliwi szybką kolejową podróż do Trójmiasta, ma nastąpić do 2020 roku.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (9)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (9) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Bytowa

  Zdjęcia z Bytowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zgłosuj już dziś!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.