Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Warto tam być. Imprezy, koncerty, wystawy

Daniel Klusek [email protected]
Przez cztery dni w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie trwać będzie impreza plenerowa "Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina!”.
Przez cztery dni w Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie trwać będzie impreza plenerowa "Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina!”. Marcin Kamiński
Imprezy Koncerty, spektakle, wystawy, jubileusze i imprezy plenerowe - w weekend w regionie sporo będzie się działo.

W Swołowie przez cztery dni trwać będzie impreza "Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina!". W teatrze Rondo będzie można zobaczyć dwa spektakle Teatru Tańca Enza, a w Nowym Teatrze na publiczność czeka wzruszajaca historia przyjaźni Edith Piaf i Marleny Dietrich. W Motor Rock Pubie powinni pojawić się miłośnicy ostrego grania.

Gęsina w Swołowie
Podczas imprezy "Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina!", która potrwa w muzeum w Swołowie od soboty do wtorku, będzie można zjeść na miejscu lub kupić na wynos gęś pieczoną, półgęski wędzone, pierogi z gęsiną, żołądki gęsie, pasztety, galarety, gęsi smalec i zupy na gęsinie. Czynny też będzie targ produktów wiejskich, na którym będzie można kupić warzywa i owoce, ale również domowe przetwory. Potrawy z gęsi serwować będzie blisko 30 kół gospodyń wiejskich i restauratorów z całego regionu. Biesiada odbędzie się pod namiotami. W Zagrodzie nr 15 odbędzie się kiermasz rękodzieła pomorskiego.
Organizatorzy zaplanowali zabawy dla dzieci, występy zespołów muzycznych, prelekcje o zdrowotnych walorach gęsiego mięsa, pokazy pracy kowali w muzealnej kuźni i pokazy gotowania na kuchni kaflowej, które poprowadzą lokalni restauratorzy. Na imprezę będzie się można wybrać każdego dnia w godz. 10-16, bilety kosztują sześć złotych.

Rosjanie o Polsce
W sobotę w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera odbę­dzie się kolejna odsłona projektu "Wzajemne fascynacje polsko-rosyjskie". Gośćmi spotkania będzie dwójka niezwykłych Rosjan: Liza Kinal - absolwentka filologii rosyjskiej i polskiej, nauczycielka języka polskiego w Rosji, miłośniczka języka, literatury i kultury Polski, oraz Alexandr Menukhow - artysta plastyk, wykładowca SAFU Uniwersytetu im. Łomonosowa w Archangielsku. Liza opowie "O języku polskim w Rosji", z kolei Alexandr podzieli się z nami swoimi wrażeniami na temat Polski - usłyszymy wykład "Moje fascynacje Pol­ską". Poczatek o godz. 12. Wstęp jest wolny.

Roztańczone Rondo
W sobotę w Rondzie zobaczyć będzie można dwa spektakle w wykonaniu Teatru Tańca Ezna: "A wtedy zgasło słońce" i "Otwórz oczy", oba z choreografią Gabrieli Keller-Janus. "A wtedy otworzę zakamarki całej swojej duszy i będę płakała. Na zawsze wyrwę się z tego zaduchu. Mówią, że płacz rozluźnia przeponę. Ludzie powinni nauczyć się płakać do samej ciszy - głośno i prawdziwie. Nie po to, żeby wzbudzać litość, ale po to, aby rozerwać siebie na kawałki. Życie jest gdzie indziej, ale ja go nie spotkałam" - to wymowa pierwszego spektaklu. Problematyka drugiego przedstawienia oscyluje wokół uniwersalnych wyzwań emo­­c­jonalnych towarzyszą­cych każdemu z nas. Aktorki tańcem opowiedzą o tym, co decyduje o sile i słabości, która konstruuje nasz los. O pewności siebie i jej utracie. O walce z własnymi słaboś­ciami i trudnej drodze, którą pokonać musimy, by wyleczyć się z kompleksów i leków. Początek wieczoru o godz. 19. Bilety na dwa spektakle kosztują 15 i 10 złotych.

Kuchnia bez mięsa
Druga edycja Kuchni społecznej odbędzie się w sobotę w Dom Ówce. Kuchnia społeczna ma na celu przede wszystkim promowanie weganizmu jako etycznego sposobu odżywiania. Od godz. 14 będzie można skosztować wegańskich potraw. W programie są również warsztaty "Nie wyrzucaj - wykorzystaj" i zbiórka recyklingowa. Będzie też projekcja wykładu "101 powodów, aby przejść na weganizm". Spotkanie zakończy zabawa przy muzyce. Wejściówki kosztują 15. Osoby, które przyniosą ze sobą wegańską potrawę, wchodzą za darmo. Każdy powinien zabrać ze sobą talerz oraz sztućce.

Ostro u motocyklistów
Legenda trash metalu, zespół Quo Vadis, zagra w sobotę w Motor Rock Pubie. Na scenie zobaczymy tego wieczora również grupy Rocasta i Psycho Thorn. Początek koncertów o godz. 20, wej­ś­ciówki w cenie 25 i 15 zł można kupić przy barze. Natomiast w niedzielę u motocyklistów zagrają dwie death metalowe kapele. Zespół Difused został utworzony w 2005 roku przez muzyków z Neuenkirchen i pobliskich miejscowości Nadrenii Pół­nocnej-Westfalii. Kapela gra nowoczesny death metal. Natomiast zespół Sinful Carrion założony został w 2008 roku w Gdańsku przez wokalistę Miecznika oraz ówczesnego perkusistę grupy Arkadiusza "Simply" Lewandowskiego. W tym roku zespół promuje płytę "Just-World Hypothesis". Początek koncertu o godz. 20, wejś­ciów­ki kosztują pięć złotych.

Jak wróbelek z aniołem
W niedzielę w Nowym Teatrze zobaczyć będzie można muzyczny spektakl "Edith & Marlene". To historia dwóch wielkich gwiazd i osobowości estrady Edith Piaf, nazywanej paryskim wróbelkiem, i Marlene Dietrich, którą nazywano błękitnym aniołem. W role artystek wciela się Monika Węgiel i Beata Olga Kowalska. Spektakl opowiada o zderzeniu dwóch silnych osobowości, o przyjaźni, ale również o tym, co to znaczy być artystą, jakie skrajne osobowości mogą zostać artystami. Początek o godz. 18. Bilety w cenie 30 i 25 zł można jeszcze kupić w kasie teatru przy ul. Jana Pawła II 3.

Książka o festiwalu
W niedzielę o godz. 17 w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera rozpocznie się promocja książki Ryszarda Hetnarowicza "20 lat Komeda Jazz Festival", której towarzyszyć będzie otwarcie wystawy zdjęć i plakatów. Wstęp jest wolny.

Było takie miasto
W słupskim Muzeum Pomorza Środkowego zobaczyć można wystawę fotograficz­ną "Słupsk - wczoraj i dziś". Na niemal pół tysiącu fotografii uwieczniono Słupsk w XX i XXI wieku. Zobaczyć można, jak w przeciągu lat zmieniało się miasto, zarówno starówka, jak i osiedla, jakich budynków i ulic już nie ma, a jakie powstały po wojnie.

Katedry w kaplicy
W słupskiej kaplicy św. Jerzego czynna jest wystawa tkaniny artystycznej Marii Gostylli-Pachuckiej "Moje katedry". W pracach twórczyni łączy różne rodzaje splotów: gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiają się elementy przypominające powrozy. Kompo- zycje budowane na zasadzie powtarzalności rytmów, zamknięte u dołu owalem przypominającym kształt instrumentu, świadczą o wpływie muzyki, która jest drugą pasją artystki. Ekspozycja będzie czynna do 24 listopada. Wstęp wolny.

Pasje w drewnie
Wystawę "Pasje w drewnie ukryte" można oglądać w Młynie Zamkowym. Wystawa jest pokłosiem III Mię­dzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego Artystów Nieprofesjonalnych, który odbył się w Muzeum Wsi Słowiń­skiej w Klukach na przełomie sierpnia i września. Wzięło w nim udział 10 osób. Uczestnikami byli twórcy ze Słupska i powiatu słupskiego, z innych powiatów województwa pomorskiego, z powiatu cieszyńskiego, współ- pracującego z powiatem słupskim, a także z Niemiec. Rzeźby, które powstały, nawiązują do życia i pracy dawnych mieszkańców wsi słowińskich. Oglądać je można do połowy grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza