Waszyngton: Andrzej Duda w Białym Domu. Donald Trump:...

  Waszyngton: Andrzej Duda w Białym Domu. Donald Trump: Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie bardzo ważne. Będziemy rozmawiać o stałych bazach

  Wojciech Rogacin

  Aktualizacja:

  Polska

  Waszyngton: Andrzej Duda w Białym Domu. Donald Trump: Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie bardzo ważne. Będziemy rozmawiać o stałych bazach

  ©NICHOLAS KAMM/AFP/East News

  Podczas spotkania prezydentów Polski i USA w Białym Domu amerykański przywódca Donald Trump zadeklarował, że bezpieczeństwo Polski jest dla jego kraju bardzo ważne. Pytany o możliwość stałej obecności wojsk USA w Polsce powiedział, że prezydent Duda zadeklarował, iż Polska jest gotowa zapłacić miliardy za stałą obecność amerykańskich baz
  Waszyngton: Andrzej Duda w Białym Domu. Donald Trump: Bezpieczeństwo Polski jest dla mnie bardzo ważne. Będziemy rozmawiać o stałych bazach

  ©NICHOLAS KAMM/AFP/East News

  - Utworzenie stałych baz w Polsce kosztowałoby około 2 mld dolarów, myślę, że to by było coś przydatnego dla bezpieczeństwa naszych obu krajów - stwierdził Donald Trump. Podczas konferencji prasowej po spotkaniu w cztery oczy z Andrzejem Dudą amerykański prezydent stwierdził, iż według deklaracji prezydenta Dudy "Polska jest gotowa uruchomić ogromne nakłady na stworzenie stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce, idące w miliardy dolarów. Jesteśmy zainteresowani udzieleniem pomocy w zakresie obronności."

  To najważniejsza deklaracja z pierwszej oficjalnej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Białym Domu.

  Po godzinie 18 polskiego czasu Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przybyli we wtorek do Białego Domu z oficjalną wizytą państwową. Zostali przywitani przez prezydenta Donalta Trumpa z małżonką Melanią.

  Przed rozmową obu prezydentów w czter oczy prezydent Stanów Zjednoczonych powiedział krótko do dziennikarzy, że bezpieczeństwo Polski jest dla niego bardzo ważne. - Prawie tak samo ważne, jak dla pana prezydenta Polski. - Bezpieczeństwo Polski jest bardzo ważne również dla naszego kraju - dodał.

  Trump ocenił relacje pomiędzy Polską i USA jako znakomite. Stwierdził również, że relacje handlowe między obu krajami są wspaniałe, a wizytę polskiej pary prezydenckiej w Białym Domu uznał za zaszczyt.

  Andrzej Duda w Białym Domu. Powitanie polskiej pary prezydenckiej


  Źródło: TVN 24  Andrzej Duda podziękował Trumpowi za wizytę w Warszawie i za jego płomienne przemówienie dotyczące bohaterstwa Polaków w czasie m.in. Powstania Warszawskiego.

  - Myślę, że kiedy wygłaszałem tę mowę w Polsce ludzie mnie polubili, ja też ich polubiłem - odparł Trump. - Polacy to wyjątkowi ludzie.

  Zapytany, czy rozważane jest ulokowanie stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce Donald Trump powiedział: - "Na pewno będziemy o tym rozmawiać". Obecnie wojska amerykańskie stacjonują w Polsce na zasadzie rotacyjnej.

  Donald Trump powiedział również, że jego administracja poważnie przygląda się kwestii zniesienia wiz dla Polaków.

  Po krótkim spotkaniu z mediami obaj prezydenci udali się na spotkanie w cztery oczy. Następnie miały się spotkać delegacje obu krajów, by dyskutować m.in. o współpracy gospodarczej, energetycznej, a także o kwestiach bezpieczeństwa.

  Spotkanie trwało znacznie dłużej niż planowane 20 minut. Podczas konferencji po spotkaniu Donald Trump powiedział, że USA będą eksportować ogromne ilości gazu LNG do Polski, co będzie dobrym interesem dla USA, a Polsce pozwoli uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

  Andrzej Duda podziękował Trumpowi za przyjęcie w Białym Domu w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, co ma wymiar symboliczny dla Polaków i Polonii w USA. Ujawnił też, że prezydenci dużo rozmawiali nie tylko o współpracy wojskowej, m.in. zakupie przez Polskę systemu antyrakietowego Patriot, ale także o bezpieczeństwie eneregetycznym Polski. Temu ma służyć m.in. zakup gazu LNG w USA, co jest ważne wobec budowy rurociągu Nord Stream 2.

  Andrzej Duda rozmawiał także z Trumpem o utworzeniu stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce. - Uśmiechałem się do pana prezydenta, żeby stworzyć w Polsce stałą bazę wojska amerykańskich Fort Trump - mówił Duda. Dodał, że przekonywał, iż powstanie takiej bazy wcale nie spowoduje zaognienia sytuacji w Europie, gdyż Rosja i tak prowadzi już agresywne działania militarne i ekspansję militarną w Europie. - Chodzi o gwarancję bezpieczeństwa i obrony Europy - mówił Duda. - Dlatego ubiegaliśmy się o obecność w naszej części Europy armii USA i sił NATO. Ta obecność armii amerykańskiej jest dzisiaj uzasadniona także jeśli chodzi o bezpieczeństwo samych Stanów Zjednoczonych. Jestem o tym przekonany, bo obecność znaczy także odstraszanie - mówił Duda.

  Donald Trump dodał, że Andrzej Duda stwierdził iż Polska jest gotowa ponieść ogromne nakłady na obronność. - Myślę, że to jest odmienna sytuacja niż w przypadku wielu krajów, które tylko wykorzystują Stany Zjednoczone i mówią: "Płaćcie. Płaćcie".
  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (5) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Tarcza Antyrakietowa - wideo

  Tarcza Antyrakietowa - zdjęcia

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  Najczęściej czytane