Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wczesne wspomaganie rozwoju w fundacji Nadziei. To nowe zajęcia

Magdalena Olechnowicz
Patrycja Mułyk, fizjoterapeutka, wie, jak pracować z najmłodszymi. Jej zajęcia są ciekawe i skuteczne
Patrycja Mułyk, fizjoterapeutka, wie, jak pracować z najmłodszymi. Jej zajęcia są ciekawe i skuteczne
Od stycznia Fundacja dla Dzieci Niepełnosprawnych Nadzieja w Słupsku rozpoczęła zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju. Co ważne, są przeznaczone nie tylko dla dzieci niepełnosprawnych i są bezpłatne.

Te zajęcia to nowość w placówce, która od dawna zajmuje się terapią najmłodszych. - Prowadzone są przez wysoko wyspecjalizowaną kadrę terapeutów. Oferujemy zajęcia z zakresu terapii pedagogicznej, integracji sensorycznej, logopedii, fizjoterapii, a także zajęcia z psychologiem - mówi Małgorzata Wolska, dyrektor fundacji. - Posiadamy także świetnie wyposażone zaplecze dydaktyczne, salę do integracji sensorycznej, fizjoterapii oraz logopedii - dodaje.

Terapeuci, którzy pracują z dziećmi, to ludzie z pasją i ogromną wiedzą. Aby tu trafić, wystarczy opinia z poradni pedagogiczno-psychologicznej.

Wczesne wspomaganie rozwoju to specjalistyczne zajęcia, które mają poprawiać sprawność dzieci z różnymi deficytami. Od stycznia prowadzone są w Fundacji dla Dzieci Niepełnosprawnych Nadzieja w Słupsku.

Fundacja Nadzieja prowadzi rehabilitację dzieci niepełnosprawnych od wielu lat. Słynie z hipoterapii, ale prowadzi także szereg innych zajęć wspomagających rozwój dzieci. Zupełną nowością są zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju, które prowadzone są od początku stycznia tego roku.

- Na podstawie rozporządzenia ministra edukacji narodowej powołaliśmy zespół wybitnych specjalistów zajmujących się wczesnym wspomaganiem rozwoju - mówi Małgorzata Wolska, dyrektor Fundacji dla Dzieci Niepełnosprawnych Nadzieja. - W skład zespołu wchodzą: Ewa Kajkowska, specjalista od integracji sensorycznej, Patrycja Mułyk, fizjoterapeuta, Patrycja Milewska, pedagog, Aleksandra Rynkiewicz, psycholog, oraz logopeda Agnieszka Wyderka.

Terapia przeznaczona jest dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz różnymi deficytami rozwojowymi.

- Skierowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym, ale aż do rozpoczęcia nauki w szkole. Mogą przychodzić do nas maluszki, które potrzebują wsparcia psychoruchowego lub w sferze komunikacyjnej. Cała praca terapeutyczna polega na usprawnianiu zaburzonych funkcji - wyjaśnia Patrycja Milewska, terapeuta-pedagog.

Zajęcia są bezpłatne, ale wcześniej należy udać się do poradni pedagogiczno-psychologicznej. - Tam rodzice uzyskują opinię, z którą zgłaszają się do fundacji. Warto skorzystać z tej oferty, zwłaszcza że na terapię nie czeka się długo. Zaczyna się ona zawsze od nowego miesiąca - mówi Patrycja Milewska.

Na razie kolejek nie ma. Specjaliści podkreślają, że im wcześniej zgłosimy się z dzieckiem na terapię, tym lepiej.

- Celem jest jak najwcześniejsze usprawnienie rozwoju dziecka, jeżeli jest jakakolwiek potrzeba, jeżeli występuje zaburzenie rozwoju - mówi Ewa Kajkowska, fizjoterapeutka integracji sensorycznej.

Jakiego wsparcia potrzebuje dziecko, o tym decyduje diagnoza postawiona przez specjalistów w poradni. Jedną z form wczesnego wspomagania rozwoju jest integracja sensoryczna.

- Integracja sensoryczna to możliwość połączenia ze sobą zmysłów. Mamy podstawowe zmysły- wzrok, słuch, dotyk, węch. Jeżeli któryś z tych elementów nie działa lub działa słabiej niż powinien, trzeba to naprawić. I my się tym zajmujemy - wyjaśnia Ewa Kajkowska. - To tak jak w komputerze, jeżeli któryś element nie jest kompatybilny z resztą, to zaczyna się całość psuć. Tak samo jest z integracją sensoryczną. U dzieci, które mają kłopoty w nauce, z zachowaniem, z koncentracją, któryś ze zmysłów jest nadwrażliwy albo zbyt mało wrażliwy. My chcemy zharmonizować pracę zmysłów - tłumaczy Kajkowska.

Zajęcia są bardzo atrakcyjne dla dzieci. Terapeuci wykorzystują masę różnorodnych pomocy dydaktycznych. To między innymi ćwiczenia w formie zabawy na wielu podwieszanych elementach, takich jak huśtawki, hamaki, koniki. Praca nad zmysłem dotyku to ćwiczenia z najróżniejszymi pomocami o różnych fakturach, praca nad smakiem to zabawa ze smakami.

Więcej na ten temat przeczytasz w piątek w „Głosie Słupska”.

Oglądaj także: Fundacja Nadzieja po remoncie dachu - wideo archiwum

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza