We wtorek zaczynają się matury. Z powodu epidemii wszystkie egzaminy będą pisemne

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Słupskie matury w 2020 roku.
Słupskie matury w 2020 roku. Archiwum/Łukasz Capar
Matury rozpoczynają się we wtorek, 4 maja, egzaminem z języka polskiego. Potrwają do 21 maja. W Słupsku przystąpi do nich ponad 950, a w całym województwie pomorskim ponad 23,5 tysiąca uczniów.

Z powodu pandemii koronawirusa wszystkie egzaminy maturalne będą przeprowadzane pisemnie w okresie 4-2o maja. Jedyny wyjątek stanowią uczniowie, którym wymóg zdania egzaminu ustnego stawiają zagraniczne uczelnie (te egzaminy odbędą się w terminie 19-21 maja).
Dla szkół organizacyjnie najtrudniejsze są pierwsze cztery dni, czyli zdawane przy największej frekwencji przedmioty: język polski, matematyka, język angielski podstawowy i na poziomie rozszerzonym.

- Te dni dla innych uczniów są wolne od zajęć dydaktycznych - mówi Barbara Grędecka, dyrektor I LO w Słupsku. - Wynika to z tego, że wszyscy nauczyciele potrzebni są podczas matur i nie mogą w tym czasie prowadzić lekcji online.
Podobnie będzie między innymi w II LO i w Zespole Szkół Ekonomicznych.

W prowadzonych przez miasto szkołach ponadpodstawowych do matur przystąpi 493 uczniów liceów ogólnokształcących i 482 uczniów szkół technicznych, razem więc będzie to 975 osób.

W I LO maturę zdawać będzie 158 uczniów - 135 tegorocznych absolwentów i 23 absolwentów z ubiegłych lat, którzy chcą poprawić wyniki.
- Z powodu wymogu zachowania zasad sanitarnych związanych z epidemią, które nakazują nie tylko zasłanianie ust i nosa maseczką, ale i dystans społeczny, egzamin z języka polskiego przeprowadzimy w sześciu salach, z matematyki - w pięciu, z angielskiego na poziomie podstawowym w 15, a na poziomie rozszerzonym - w 14 - informuje dyrektor Barbara Grędecka. - W przypadku języka obcego grupy są mniejsze z powodu konieczności zapewnienia uczniom dobrych warunków do słuchania nagrań.

W II LO do egzaminów przystąpi 121 uczniów. - Umieścimy ich w 13 salach - mówi dyrektor Mariusz Domański. - Grupy będą liczyć po 10 osób.

W Zespole Szkół Ekonomicznych do egzaminu z języka polskiego przystąpi 76 uczniów, natomiast matematykę zdawać będzie 83 uczniów - doliczając absolwentów z ubiegłych lat, którzy chcą sobie poprawić wyniki.
- Obowiązkowe egzaminy przeprowadzimy w sali gimnastycznej - mówi Renata Draszanowska, dyrektor ZSE. - Jest wysoka i duża, pozwala na zachowanie między uczniami dystansu 2,5 metra, podczas gdy wymogi sanitarne mówią o 1,5-metrowej odległości. Mamy też wyznaczoną drogę dojścia do niej i takiego ustawienia kolejki, żeby były odległości między uczniami. Każdy z nich musi mieć maseczkę na twarzy, wolno ją zdjąć dopiero wtedy, kiedy rozdane zostaną arkusze egzaminacyjne.

Oczywiście z powodu pandemii rodzice ani nikt obcy nie może w czasie matur przebywać w szkołach.

A co typują uczniowie i nauczyciele jako temat pracy z języka polskiego?
- Oczywiście nikt nic nie wie, ale giełda trwa. Ja obstawiam Kochanowskiego i pieśni chwalące epikurejskie i stoickie życie, ewentualnie "Pana Tadeusza" - motyw dojrzewania na przykładzie Tadeusza - mówi doświadczona bibliotekarka i polonistka. - Uważam, że nie będą w tym roku atakować młodzieży tematem samotności, patriotyzmu, walk narodowowyzwoleńczych itp., tylko radością życia - dodaje. - Obstawiam, że arkusz będzie trudny, bez taryfy ulgowej. Po prostu ograniczyli listę lektur i tyle.

Przypomnijmy listę lektur na maturach w ubiegłych latach:

  • Matura z polskiego 2020: „Wesele”, „Daremne”,
  • Matura z polskiego 2019: „Dziady”, cz. III, „Pan Tadeusz”, „Samotność”,
  • Matura z polskiego 2018: „Lalka”, „Noce i dnie”,
  • Matura z polskiego 2017: „Ziemia, planeta ludzi”, „Słyszę czas”,
  • Matura z polskiego 2016: „Dziady”, cz. IV, „Dałem słowo”,
  • Matura z polskiego 2015: „Lalka”, „Ta jedna sztuka”,
  • Matura z polskiego 2014: „Potop”, „Wesele”,
  • Matura z polskiego 2013: „Gloria victis”, „Mazowsze” i „Przedwiośnie”,
  • Matura z polskiego 2012: „Dziady”, „Lalka” i „Ludzie bezdomni”

Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie