Dzięki pieniądzom pozyskanym z Urzędu Marszałkowskiego, PFRON-u oraz od sponsorów: firmy Gawin i Zakładu Zagospodarowania Odpadów Sierzno, osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami z trzech powiatów: bytowskiego, kartuskiego i chojnickiego miały możliwość doskonalić swoje umiejętności wędkarskie oraz podejść do egzaminu uprawniającego do zdobycia kart wędkarskiej.
Egzamin zdali śpiewająco
- Ośrodek Wypoczynkowy „Mausz” był naszym miejscem zarówno noclegowym, szkoleniowym jak i wędkarskim - mówią terapeuci Warsztatów Terapii Zajęciowej w Bytowie. - To tam na warsztatach ichtiologiczno-wędkarskich pod okiem Jacka Morzucha zdobywaliśmy wiedzę, nie tylko teoretyczną, ale i praktyczną , a następnie zdaliśmy egzamin PZW pod okiem prezesa Polskiego Związku Wędkarskiego w Bytowie Piotra Kluka.
Uczestnicy szkolenia zaczęli od zajęć dotyczących wędkowania i przygotowania sprzętu. Była też pora na kształtowanie postawy proekologicznych, których każdy wędkarz powinien być ambasadorem, dbając nie tylko o łowisko na którym łowi, ale o naturę i ekologię na co dzień.
Warsztaty Terapii Zajęciowej w Bytowie
Osoby niepełnosprawne kierowane są do uczestnictwa w warsztatach terapii zajęciowej na podstawie orzeczenia zespołu do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności. Terapia dla nich jest prowadzona w sześciu pracowniach pod kierunkiem terapeutów, psychologa i rehabilitanta. Każda z sześciu pracowni usprawnia uczestników w innej dziedzinie. Jest stolarska, ogrodnicza, rękodzieła artystycznego, tkacko-dziewiarska, plastyczna oraz komputerowo-poligraficzna. Program terapii w pracowniach jest dostosowany do psychofizycznych możliwości uczestnika. Czas trwania zajęć w warsztacie wynosi 35 godzin tygodniowo i 7 godzin dziennie (uczestników do placówki przywozi i odwozi samochód wynajmowany przez WTZ - przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych).