MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Weekendowa wycieczka. Szlak Pięciu Jezior na terenie Parku Krajobrazowego Dolina Słupi [ZDJĘCIA]

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Pieszy szlak turystyczny ze ścieżką przyrodniczą to obszar Nadleśnictwa Bytów. Długość trasy wynosi osiem kilometrów, a więc w sam raz na spokojną kilkugodzinną wędrówkę z przystankami.
Pieszy szlak turystyczny ze ścieżką przyrodniczą to obszar Nadleśnictwa Bytów. Długość trasy wynosi osiem kilometrów, a więc w sam raz na spokojną kilkugodzinną wędrówkę z przystankami. Andrzej Gurba
Na weekend polecamy pieszy szlak turystyczny ze ścieżką przyrodniczą na terenie Nadleśnictwa Bytów. Długość trasy wynosi osiem kilometrów, a więc w sam raz na spokojną kilkugodzinną wędrówkę z przystankami.

Szlak jest bardzo zróżnicowany krajobrazowo i przyrodniczy. Na trasie jest dwanaście tablic opisujących najciekawsze miejsca i atrakcje ścieżki No i jego atut to pięć jezior: Modre (początek trasy od leśnego parkingu), Obrowo, Pomysko, Jasień, Żabie. Trzy pierwsze akweny to jeziora lobeliowe. Na trasie szlaku jest elektrownia wodna Struga.

Elektrownia wodna "Struga" we wsi Soszyca

Budynek elektrowni pochodzi z 1896 roku. Prąd produkuje się tu od 1925 roku, wcześniej w tym miejscu funkcjonował tartak, suszarnia i fabryka papy. W skład zespołu hydroenergetycznego wchodzi 1,7 kilometrowej długości kanał doprowadzający wodę z jeziora Żukowskiego. Spadek wynosi 14,1 km. W budynku pracuje turbina Francisa z 1896 roku, dająca moc 250 kW.

Wielką atrakcją jest umieszczona we wnętrzu elektrowni tablica nastawcza z przyrządami z lat 20-tych XX wieku, m.in. żarówkami węglowymi.

Polecamy ten szlak o każdej porze roku, nie tylko na wiosenny weekend.

Jezioro Bobięcińskie Wielkie ma kilka  wysp. W średniowieczu część była  zasiedlona. Największą wyspę z lądem łączyły mosty. Na zdjęciach pozostałości konstrukcji. Wykonano je w 2012 r.

Ta pomorska wyspa miała w średniowieczu mosty, które łączyły...

Gotowa jest już cała infrastruktura przenoski kajakowej przy rzece Studnicy niedaleko ulicy Fabrycznej w Miastku.

Przenoska kajakowa przy rzece Studnicy gotowa (ZDJĘCIA)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza