MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wernisaż prac pasjonatów tradycyjnego rzemiosła w słupskim muzeum

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza dzisiaj, 20 grudnia, na wernisaż wystawy pokonkursowej XVIII Konkursu Sztuki i Rękodzieła.

Konkurs Sztuki i Rękodzieła, organizowany przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku od 1976 roku, wciąż odsłania przed nami nowe formy i oblicza. Na przestrzeni ponad 40 lat jego trwania ukazuje kolejne odcienie sztuki ludowej, nieprofesjonalnej, naiwnej, amatorskiej, sztuki, która ciągle wymyka się jednoznacznym definicjom, scala w jedną rodzinę twórców nieposiadających formalnego wykształcenia artystycznego – twórców odrębnych, oryginalnych, unikatowych. Łączy ich pasja, a spuścizna kultury ludowej i tradycyjne rzemiosła wciąż dla wielu z nich pozostają inspiracją. Od wielu lat krąg ten poszerza się o kolejne, młodsze pokolenia artystów prezentujących nowe spojrzenia na zmieniającą się rzeczywistość, nowe sposoby obrazowania świata.

W tegorocznym XVIII Konkursie Sztuki i Rękodzieła wzięło udział 151 twórców z terenu Pomorza, przedstawiając łącznie do oceny 630 prac z zakresu rzeźby i płaskorzeźby, malarstwa na szkle i na płótnie, hafciarstwa tradycyjnego, koronkarstwa, tkactwa, plecionkarstwa, kowalstwa artystycznego, ceramiki, rogarstwa, papieroplastyki, plastyki obrzędowej, wytwórstwa instrumentów ludowych, wytworów rękodzieła artystycznego uwzględniającego specyfikę regionu oraz innych form rękodzielniczych, takich jak: witraż, batik, haft koralikowy, sutasz, metaloplastyka, makrama czy wyroby filcowane.

Komisja konkursowa wyłoniła liczne grono laureatów. Ogłoszenie wyników konkursu będzie miało miejsce na otwarciu wystawy pokonkursowej 20 grudnia o godzinie 12 w sali wystaw czasowych Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.
Spotkaniu towarzyszyć będzie koncert pieśni tradycyjnych w wykonaniu Akademii Głosów Tradycji.

Wystawę wybranych prac w poszczególnych kategoriach konkursowych można oglądać do 17 marca 2024 roku.
Komisarzem konkursu i kuratorem wystawy jest Magdalena Lesiecka.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza