MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Weterani nie są historią, są nadzieją. Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa w Ustce

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa w Ustce
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa w Ustce Fot. Organizatorzy uroczystości
Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa w Ustce był obchodzony na terenie 9. Baterii Artylerii Stałej. Przed Pomnikiem-Drogowskazem, pierwszym takim w Europie, złożono kwiaty.

Pomnik-Drogowskaz poświęcony żyjącym Weteranom Działań poza Granicami Państwa został odsłonięty w 2018 roku. Jest to pierwszy w Europie taki pomnik. W ślad za nim kolejny pomnik został odsłonięty w Portugalii.

- To przekaz, że uznanie należy się nie tylko nieżyjącym, lecz także obecnym wśród nas weteranom - mówi Adam "Kuba" Jakubowski, działacz, weteran, instruktor, który kultywuje wśród dzieci i młodzieży poszanowanie obrony ojczyzny i jest głównym fundatorem, pomysłodawcą i wykonawcą pomnika.

Oficjalną część uroczystości zorganizowanych przez jego grupę rozpoczęto odegraniem "Mazurka Dąbrowskiego".
- Witam was, bracia weterani oraz witam drogich gości. Przyszliście tu z serca i obowiązku – przemawiał Adam "Kuba" Jakubowski. - Dwa lata temu mówiłem: Wróg u bram. Dzisiaj powiem: Wróg u bram. Nie zapominajcie, kim jesteście i skąd pochodzicie. My, bracia weterani, nie jesteśmy historią. Jesteśmy nadzieją.

Na uroczystość przyjechali weterani z różnych stron Polski. Ci w spoczynku, a także w czynnej służbie. Część z nich - w szeregu motocyklowym. Honory czynili także studenci Wojskowej Akademii Technicznej oraz Akademii Wojsk Lądowych. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia K2, żołnierze, cywile, w tym rodziny z dziećmi. Wszyscy wsparli charytatywną zbiórkę pieniędzy dla chorego Olafka.

Części oficjalne obchodów zakończyło złożeniem kwiatów przed pomnikiem poświęconym weteranom.
- Po zakończeniu części oficjalnej można było skorzystać z dobrodziejstw polowej kuchni wojskowej, a także upiec sobie kiełbaskę nad ogniskiem. Domowej atmosferze towarzyszyły opowieści weteranów, których z zaciekawieniem słuchała także młodzież – relacjonuje Adam "Kuba" Jakubowski.

Organizatorami Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa w tym roku byli Adam "Kuba" Jakubowski, Dariusz Świca z War Survival Corps, Fundacja Valkyria Veterans, a także Piotr Bruner ze Stowarzyszenie Miłośników Fortyfikacji we współpracy z Centralnym Poligonem Sił Powietrznych w Ustce.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa jest świętem obchodzonym 29 maja od 2012 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Od jutra strefa buforowa na granicy z Białorusią

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza