Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weź paragon. Fiskus sprawdza sprzedawców w regionie koszalińskim

Joanna Boroń [email protected] Tel. 94 347 35 99
Akcji trwa od 1 lipca.
Akcji trwa od 1 lipca. sxc.hu
Ponad 1100 mandatów karnych na łączną kwotę ponad 210.000 zł nałożyli na nieuczciwych sprzedawców inspektorzy Urzędu Kontroli Skarbowej.

Sprawdzono około 25.000 przedsiębiorców.
To efekt pierwszego miesiąca corocznej akcji "Weź paragon". Akcji trwa od 1 lipca. W jej ramach, podobnie jak w latach ubiegłych, prowadzona jest kampania informacyjna oraz kontrole ewidencji sprzedaży na kasach fiskalnych. Po raz kolejny obok Urzędu Kontroli Skarbowej w Szczecinie (wraz z Ośrodkiem Zamiejscowym w Koszalinie) w akcji uczestniczą wszystkie urzędy skarbowe w Zachodniopomorskiem.

Działania prowadzone są na terenie całego województwa, a zwłaszcza w miejscowościach nadmorskich, obleganych przez turystów. Kontrolerzy UKS przez pierwszy miesiąc akcji pojawiali się wszędzie: w sklepach i punktach usługowych, na targowiskach i bazarach, podczas różnych imprez plenerowych (np. "Dni Morza" w Świnoujściu, "Święto Ogórka" w Kaliszu Pomorskim, "Sunrise Festival" w Kołobrzegu, "Jarmark Jakubowy" w Szczecinie, "Neptunalia" w Trzebieży, "Święto Kaszy" w Trzebiatowie itd.).

Często pracowali poza oficjalnymi dniami i godzinami pracy (w weekendy, również w porze nocnej - głównie w lokalach prowadzących działalność gastronomiczną i rozrywkową). Nocą działania inspektorów ubezpieczała tzw. "grupa realizacyjna" - umundurowana i uzbrojona jednostka organizacyjna Urzędu.

- W wielu przypadkach do UKS Szczecin dochodziły sygnały, zarówno od wczasowiczów, jak i stałych mieszkańców różnych miejscowości województwa zachodniopomorskiego, o zaobserwowanych przez nich nieprawidłowościach, dotyczących np. niewydawania paragonów przez sprzedawców obsługujących kasy fiskalne - mówi Bogusław Jóźwik, rzecznik UKS. - Sygnały te, wykorzystywane na bieżąco podczas prowadzonych postępowań mandatowych, były m.in. następstwem akcji edukacyjnych prowadzonych w terenie przez pracowników Urzędu pod hasłem "Nie bądź jeleń, weź paragon".

Pracownicy ubrani w koszulki z takim logo rozdawali materiały informacyjne: zachęcające, by wszyscy kupujący domagali się od sprzedawców wydawania paragonów potwierdzających dokonanie transakcji, i jednocześnie wskazujące na korzyści płynące z posiadania takich dowodów zakupu.

- Zainteresowanie akcją jest duże, zwłaszcza wśród kupujących, ale także ze strony rzetelnie działających przedsiębiorców, zainteresowanych wyeliminowaniem nieuczciwej konkurencji - komentuje rzecznik. - Efektem tego jest np. szereg informacji napływających do Urzędu dotyczących nieuczciwych podatników. Są one na bieżąco wykorzystywane przez zespoły kontrolne w toku prowadzonych postępowań mandatowych.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza