Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Weź udział w konsultacjach uchwał antysmogowych, które przygotowuje Sejmik Pomorski

Zbigniew Marecki
Smog w Słupsku
Smog w Słupsku Fot. Internauta
Jakie paliwa spalać, aby nie zanieczyszczać powietrza? Jakie instalacje montować w domach? Między innymi o tym będą mówić uchwały antysmogowe, które przygotowuje Pomorski Sejmik Samorządowy. Konsultacje potrwają do 14 sierpnia 2020 r. Wnioski i uwagi można składać pisemnie lub osobiście.

Jeśli wziąć pod uwagę ogólnopolskie statystyki, to jakość powietrza na Pomorzu jest dobra. Są jednak w regionie miejscowości, gdzie stan powietrza jest niezadowalający. Nawet tam, gdzie normy nie są przekraczane, zdarzają się lokalne emisje z domów. Mają temu przeciwdziałać właśnie uchwały antysmogowe.

- Czy takim powietrzem oddychamy w Słupsku? Zapytał o to nasz Internauta, który przysłał do naszej redakcji zdjęcia wykonane dziś rano (środa 28.11.2018) w Słupsku. Na zdjęciach widać unoszącą się nad miastem szarą chmurę. Przypomnijmy, że Urząd miasta rozstrzygnął właśnie przetarg na dostawę, montaż i obsługę pięciu urządzeń do pomiaru jakości powietrza. Informacje zbierane przez aparaturę będą wizualizowane i pojawią się na kolorowym LED-owym telebimie o przekątnej 100 cali, który stanąć ma przy pomniku H. Sienkiewicza. Koszt to lekko ponad 66 tysięcy złotych. Dane świadczące o jakości powietrza w Słupsku, które pojawią się na telebimie obok temperatury i ciśnienia, to wartość pyłów PM10 i PM2,5. Pierwszy to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 mikrometra. Występowanie PM10 wiąże się m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych. Z kolei PM2,5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2,5 mikrometra. Tego rodzaju pył uznawany jest za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Może przedostać się do krwioobiegu.

Szara chmura nad Słupskiem. Takim powietrzem oddychamy?

Sejmik województwa może zadecydować o ograniczeniu lub wręcz zakazaniu eksploatacji instalacji grzewczych, w których spalane jest paliwo. Choć brzmi to skomplikowanie chodzi o to, że tzw. uchwałą antysmogową można zakazać spalania w piecach np. miału węglowego. Dodatkowo w uchwale mogą być zapisane konkretne wymagania techniczne, jakie instalacje grzewcze muszą spełniać. Co ważne, uchwały antysmogowe będą dotyczyć wszystkich mieszkańców województwa. Zgodnie z nimi, już od tego sezonu grzewczego (2020/2021) zabronione będzie spalanie najgorszej jakości paliw, mułów czy pyłów węglowych, a także mokrego drewna.

Propozycje, uwagi i zastrzeżenia do uchwał antysmogowych można składać od 13 lipca do 14 sierpnia 2020 r. Można to zrobić drogą elektroniczną na adres: [email protected], ustnie do protokołu lub pisemnie na adres: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Departament Środowiska i Rolnictwa, ul. Okopowa 21/27 80-810 Gdańsk. Projekty uchwał można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej w zakładce uchwały antysmogowe.

Zobacz także: W Ustce zamontowano czujniki jakości powietrza. Smog można śledzić przez Internet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza