Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiadomo, co dzieje się z „produktami wrażliwymi”. Również tymi z Ukrainy. Resort finansów doprecyzował monitoring

Jerzy Mosoń
Jerzy Mosoń
Transport niektórych produktów rolnych trzeba zgłosić do monitoringu
Transport niektórych produktów rolnych trzeba zgłosić do monitoringu jermos/Polska Press Group
Sprawdź, które produkty spożywcze trafiające na polski rynek muszą być zgłaszane do elektronicznego monitoringu, zanim jeszcze wyruszą w podróż. Od soboty obowiązuje nowy katalog.

Spis treści

W sobotę 12 sierpnia 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające zmiany w katalogu towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (SENT). Zmiany dotyczą produktów rolnych.

Urzędnicy doprecyzowali katalog produktów wrażliwych, które należy monitorować

Ministerstwo Finansów poinformowało o doprecyzowaniu katalogu produktów rolnych objętych SENT (teleinformatyczny system monitorowania przewozu towarów wrażliwych utworzony przez Krajową Administrację Skarbową) poprzez wprowadzenie podziału na kody CN (nomenklatura scalona). Kod CN jest ośmiocyfrowym systemem kodowania obowiązującym w Unii Europejskiej. Obejmuje on kody Zharmonizowanego Systemu (HS) z dalszymi podpodziałami w UE. Służy on nie tylko wspólnej taryfie celnej, ale dostarcza też danych statystycznych na temat handlu w UE oraz między Unią a pozostałymi państwami.

Tak wygląda katalog towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 8 sierpnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie towarów, których przewóz jest objęty systemem monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (DZ. U. z 2023 r., poz. 1596), systemem SENT zostały objęte towary będące produktami rolnymi, tj.: mięso z drobiu, jaja ptasie w skorupkach/bez skorupek i żółtka jaj, miód naturalny, owoce z gatunków Vaccinium macrocarpon i Vaccinium corymbosum, truskawki, maliny, porzeczki czarne, owoce z gatunku Vaccinium myrtillus, pozostałe owoce (CN 0811 90 95), pszenica, kukurydza, mąka pszenna lub z meslin, mąki ze zbóż, innych niż pszenica lub meslin, nasiona rzepaku, nasiona słonecznika, zagęszczony sok jabłkowy. Szczegóły dotyczące wykazu resortu, wraz z określeniem minimalnych ilości w przesyłce, znajdują się w rozporządzeniu oraz na stronie PUESC:

Których produktów i w jakich sytuacjach nie trzeba zgłaszać do monitoringu przewozu?

W przypadku mięsa, jaj, miodu, owoców miękkich, mąki i zagęszczonego soku jabłkowego – nie ma obowiązku zgłaszania do rejestru SENT przewozów:

  • rozpoczynających się na terytorium kraju (art. 5 ustawy o SENT, tj. Ustawy z 9 marca 2017 r. o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. z 2023 r. poz. 104).), z wyjątkiem przewozu towarów pochodzących z Ukrainy,
  • z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo z terytorium państwa trzeciego (spoza UE) na terytorium kraju (art. 6 ustawy o SENT), z wyjątkiem towarów pochodzących z Ukrainy przewożonych z terytorium państwa trzeciego,
  • z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium drugiego państwa członkowskiego albo państwa trzeciego, przez terytorium kraju (art. 7 ustawy o SENT).

W przypadku pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i nasion słonecznika – obowiązek zgłaszania przewozu do rejestru SENT istnieje dla przewozów towarów:

  • z terytorium państwa członkowskiego UE albo z terytorium państwa trzeciego (spoza UE) na terytorium kraju,
  • z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium drugiego państwa członkowskiego albo państwa trzeciego, przez terytorium kraju, z wyjątkiem przypadków zastosowania procedury celnej tranzytu.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiadomo, co dzieje się z „produktami wrażliwymi”. Również tymi z Ukrainy. Resort finansów doprecyzował monitoring - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza