Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiceministrowie zapewniali w Słupsku, że firmy odetchną w konfrontacji z administracją

Wojciech Frelichowski
Piotr Müller zaznaczył, że w kontaktach z przedsiębiorcami administracja skarbowa będzie się kierować zaufaniem.
Piotr Müller zaznaczył, że w kontaktach z przedsiębiorcami administracja skarbowa będzie się kierować zaufaniem. Łukasz Capar
Ograniczenie biurokracji, plany rezygnacji z niektórych deklaracji podatkowych, a przede wszystkim zaufanie do przedsiębiorcy ze strony fiskusa to jedne z wytycznych Konstytucji Biznesu. O tych zmianach mówiono wczoraj w Słupsku.

Konstytucja Biznesu to gruntowna reforma prawa gospodarczego. Jej celem jest poprawa środowiska prawno-instytucjonalnego, w którym działają przedsiębiorcy. Ma ułatwiać zakładanie i prowadzenie firm. Jej trzonem jest pięć ustaw, które weszły w życie z końcem kwietnia.

Spotkanie na temat tych zmian, którego organizatorami byli Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, odbyło się w Słupskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Uczestniczyli w nim przedsiębiorcy, urzędnicy, samorządowcy. Gośćmi byli m.in. Paweł Cybulski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Piotr Müller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oraz Nina Dobrzyńska, zastępca prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Jak wyjaśnił Paweł Cybulski z Ministerstwa Finansów, administracja skarbowa nie chce zajmować czasu przedsiębiorcom. Zaznaczył, że liczba kontroli skarbowych w firmach spadła o połowę. Ponadto są plany rezygnacji z niektórych deklaracji podatkowych.

Z kolei Piotr Müller podkreślił, iż administracja skarbowa będzie się kierować zasadą zaufania do podatnika. Wspomniał również o ułatwieniach w zakładaniu firm, w tym o dofinansowaniach dla przedsiębiorców i dla startupów. Odniósł się też do swoich związków ze Słupskiem.

- Jako słupszczanin chętnie pomogę lokalnym przedsiębiorcom w sprawach dotyczących omawianych dziś kwestii - zadeklarował Piotr Müller.Każdy rząd już to mówił. Zobaczymy, jak to będzie - skomentował nam jeden z przedsiębiorców obecnych na spotkaniu.

Na spotkaniu sporo miejsca poświęcono także cyfryzacji w odniesieniu do prawa podatkowego. Proces ten postępuje coraz intensywniej, czego dowodem jest m.in. 10 milionów deklaracji podatkowych PIT za 2017 rok, które złożono drogą internetową.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania mogli porozmawiać o szczegółach Konstytucji Biznesu z ekspertami z PARP, ZUS oraz administracji skarbowej.

Zobacz także: Rozmowa z Piotrem Müllerem

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza