Widmo radarów w Ustce powraca

Bogumiła Rzeczkowska bogumila.rzeczkowska@mediaregionalne.pl
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku orzekło, że sprawa dotycząca wydania decyzji środowiskowej w sprawie budowy stacji radarowej jeszcze raz musi być rozpoznana przez burmistrza Ustki. To oznacza, że sprawa może zakończyć się w sądzie.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku orzekło, że sprawa dotycząca wydania decyzji środowiskowej w sprawie budowy stacji radarowej jeszcze raz musi być rozpoznana przez burmistrza Ustki. To oznacza, że sprawa może zakończyć się w sądzie. Archiwum
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku uwzględniło odwołanie Urzędu Morskiego w Gdyni, który chce postawić w porcie potężne radary.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Słupsku orzekło, że sprawa dotycząca wydania decyzji środowiskowej w sprawie budowy stacji radarowej jeszcze raz musi być rozpoznana przez burmistrza Ustki. To oznacza, że sprawa może zakończyć się w sądzie.

Zobacz także: Radary w Ustce mogą odstraszać turystów

Najpierw proces z miastem zapowiadał Urząd Morski w Gdyni. Teraz to samo robi Ustka.
- SKO wzięło pod uwagę argumentację z odwołania Urzędu Morskiego i w uzasadnieniu swojej decyzji niczego nowego nie wniosło- mówi Marek Kurowski, naczelnik Wydziału Inwestycji, Infrastruktury Komunalnej i Ochrony Środowiska.

- Moim zdaniem uzasadnienie jest tendencyjne. A my jeszcze raz wydamy taką samą decyzję. Na pewno nie zmienimy stanowiska i spotkamy się z inwestorem w sądzie.

Przypomnijmy, że burmistrz Ustki Jan Olech wydał odmowną decyzję środowiskową Urzędowi Morskiemu w Gdyni w sprawie postawienia dwóch potężnych radarów w zachodniej części portu - 20 - i 45-metrowego. Urządzenia mają działać w Krajowym Systemie Bezpieczeństwa Morskiego i służyć bezpieczeństwu żeglugi oraz zapobiegać skażeniu środowiska. Jednak ustczanie zaprotestowali przeciwko szpetnym i szkodliwym gigantom z obawy przed promieniowaniem elektromagnetycznym i utratą turystów. Nie przekonali ich przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni podczas specjalnej rozprawy społecznej na ten temat. To po niej właśnie burmistrz wydał odmowną decyzję.

Jednak Urząd Morski w Gdyni twierdził, że burmistrz kierował się emocjami i opierał na nierzeczowych argumentach. Jan Młotkowski, zastępca dyrektora ds. oznakowania nawigacyjnego, zarzucał, że Jan Olech podjął taką decyzję, bo mieszkań-com się wydaje, że radary są szkodliwe. Jednak mimo sporu administracyjnego inwestor szukał terenów, by przesunąć inwestycję na wschód od Ustki.

- Wygraliśmy w SKO, ale równolegle szukamy innych miejsc, żeby zadowolić wszystkich. Mieliśmy na uwadze wieżę obserwacyjną Lasów Państwowych w Orzechowie, na której działałby jeden radar. Mamy wstępną zgodę Nadleśnictwa Ustka, ale niestety, ekspertyza techniczna wykazała, że konstrukcja wieży nie będzie się do tego nadawała, bo jest za mało nośna - mówi Jan Młotkowski.

- Uciekamy więc na zachód, za trzecie molo. Może tam się uda, a na razie udało nam się przedłużyć finansowanie projektu. A to w przypadku całej inwestycji rzecz ważna. Koszt wybudowania 24 obiektów na Wybrzeżu to 112 mln zł, z czego dofinansowanie unijne przekracza 86 mln zł. Projekt budowli już jest gotowy, a każda zmiana - w tym lokalizacji - wymaga uzgodnienia z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, które przydzieliło unijne pieniądze Urzędowi Morskiemu w Gdyni.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 25.08.2013 o 01:16, Gość napisał:

  Gdzie w Ustce jest ul. Obrońców Westerplatte? ;)

 

 

Kurowski prowadzący tą debatę na spotkaniu pewnie wie ;)

G
Gość

 

 

Gdzie w Ustce jest ul. Obrońców Westerplatte? ;)

M
Monika Wysokińska

Słupskim SKO akurat bym się kompletnie nie przejmowała..........

Ten słupski organ państwowy to totalna porażka o czym już wielokrotnie pracownicy etatowi SKO przekonali się przegrywając sprawy przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym.

Kompromitująca nieznajomość prawa, wywodzenie z przepisów argumentacji, której w nich nie ma.

 

 

 

 

 

 

 

 

G
Gość
W dniu 10.08.2013 o 18:39, Gość napisał:

o czym mowa? Zanim zakończą się sprawy sadowe, których wynik nie jest pewny, burmistrz w chwale będzie urzędował kolejną kadencję. 

Zanim skończą się sprawy sądowe to przede wszystkim minie termin na realizację inwestycji i rozliczenie się ze środków unijnych. Tak więc szansa na powstanie tych radarów jest jak tytuł piosenki - "jedna na milion". :lol:

G
Gość
W dniu 10.08.2013 o 13:44, gość napisał:

gdyby nie interpelacja posła Konwińskiego w ministerstwie do dziś ustczanie nie dowiedzieliby się o sprawie radarów. Pan burmistrz Ustki już dwukrotnie 2008,2010 wydał zgodę na lokalizacje obu instalacji radarowych w tym miejscu. A teraz obudził się i próbuje wybrnąćz kłopotliwej sytuacji. Na kogo by tu zrzucić winę. Proponuję na Zbysia, Krzysia i Mareczka.Sprawa jest bardzo poważna. Miasto przegrało w SKO a pewnie i w sądzie nie ma większychszans. nikt poza Ustką nie oprotestował tej sieci radarowej. Jesteśmy osamotnieni w tejwalce z gdyńskim urzędem morskim. Jedynie duże zorganizowane protesty społeczne przedsiedzibą UM w Gdyni mogłyby wpłynąć na zmianę likalizacji.

o czym mowa? Zanim zakończą się sprawy sadowe, których wynik nie jest pewny, burmistrz w chwale będzie urzędował kolejną kadencję. 

g
gość
W dniu 09.08.2013 o 23:33, Prawatywa napisał:

Urzędników z Gdyni pod Sąd! Ta sprawa ma nie jedno, ale kilka den. Ustczanie powinni zjednoczyć się przeciwko tej inwestycji, także ci z PO powinni włączyć się do tego protestu, ale zaangażowania pana Marka, ani Pana Krzysztofa, ani tym bardziej Pana Posła Zbigniewa w tej newralgicznej dla przyszłości miasta akcji dotychczas nie widziałam. 

gdyby nie interpelacja posła Konwińskiego w ministerstwie do dziś ustczanie nie dowiedzieli

by się o sprawie radarów. Pan burmistrz Ustki już dwukrotnie 2008,2010 wydał zgodę na lokalizacje obu instalacji radarowych w tym miejscu. A teraz obudził się i próbuje wybrnąć

z kłopotliwej sytuacji. Na kogo by tu zrzucić winę. Proponuję na Zbysia, Krzysia i Mareczka.

Sprawa jest bardzo poważna. Miasto przegrało w SKO a pewnie i w sądzie nie ma większych

szans. nikt poza Ustką nie oprotestował tej sieci radarowej. Jesteśmy osamotnieni w tej

walce z gdyńskim urzędem morskim. Jedynie duże zorganizowane protesty społeczne przed

siedzibą UM w Gdyni mogłyby wpłynąć na zmianę likalizacji.

P
Prawatywa

Urzędników z Gdyni pod Sąd! Ta sprawa ma nie jedno, ale kilka den. Ustczanie powinni zjednoczyć się przeciwko tej inwestycji, także ci z PO powinni włączyć się do tego protestu, ale zaangażowania pana Marka, ani Pana Krzysztofa, ani tym bardziej Pana Posła Zbigniewa w tej newralgicznej dla przyszłości miasta akcji dotychczas nie widziałam. 

g
gosc

Tyle jest innych miejsc na tego typu budowe - przykladowo tereny wokolicy poligonu.

Dlaczego akurat chca to postawic tam gdzie jest najwiecej ludzi. Co za bezmyslnosc.

 

G
Gość

Poszperajcie skad jest jeden z wiceministrów.

S
Słupszczanin

Pytam się gdzie byli przedstawiciele urzędu morskiego w Gdyni w chwili projektowanie jeszcze przed wysłaniem do Unii, skąd mają popłynąć środki na wymienioną inwestycję. Czy bezmózgowcy w Gdyni nie potrafili swoje zamierzenia lokalizacyjne przekonsultować tu na miejscu z mieszkańcami Ustki. Czy teraz próbują odwoływać się do tego, że teraz moą być stracone pieniądze, które gwarantuje Unia. Czy Polak potrafi tylko wyciągać wnioski wtedy, kiedy zostaje postawiony sprzeciw tych, którzy mają mieć prawo do zagożeń elektromagnetycznych emitowanych przez takie urządzenia. To nie urzędnicy z Gdyni będą mieszkali na tym terenie, gdzie będą emitowanefale,  tylko mieszkańcy Ustki. Takie przykłady pokazują, że stanowiska decyzyje zajmują nieudacznicy nie potafiący wziąć pod uwagę interes społeczny. Jak jest różnica dla ochrony granic, gdy radar będzie3 postawiony poza lokalizacją miasta. Moża domniemywać, że postawienie w samym porcie to celowe działania aby zaszkodzić prężnie rowijającej się turystycznie Ustki. Tacy urzędnicy powinni być wywiezieni z urzędów na taczce z gnojem.

b
bolek
W dniu 09.08.2013 o 17:42, nadturysta napisał:

Komu są potrzebne radary w Ustce?Żegluga w porcie zamarła,ta marna armia,której resztki siedzą po krzakach.Zeszpecić,wygonić turystów.Brawo burmistrz.Niech sobie gdyński młot puknie w czoło.

Jak to komu ? Konkurencji !! Te tysiace turystów przypełźnie do innych.

b
bolek

O to chodzi by plaze w Ustce świeciły pustkami.Szybko obiegnie wiesć o plażach z falami ale nie morskimi tylko radaru.Turyści z Polski i zagranicy mając do wyboru plaze w łebie,Mielnie a plaze radarowe to nigdy tu nie przyjadą.Ustka upadnie i ponownie stanie się małą rybacka osadą.W folderach turystycznych wydrukuje się plakaty z znakami ostrzegawczymi na plazach typu ;UWAGA teren promieniowania elektromagnetycznego.To podziała na ich wyobrażnie.To nie istotne czy pomiar natężenia pola elktromagnetycznego w Ustce będzie w normie czy nie.Z punktu widzenia marketingu turystycznego to śmierć Ustki .czy się to komuś podoba czy nie.Być może pomysł rafarowy forsuje lobby mające biznesy turystyczne gdzie Ustka jest konkurencją.Warto by to sprawdzić.

g
gosc

W następnym artykule gp24, Imperium Kontratakuje!  :D

m
mewa śmieszka

Radary na Poligon!

G
Gość
W dniu 09.08.2013 o 17:47, gosc niedzielny napisał:

pojedźcie na Dębową do Słupska, oni wiedza jak blokować wieże i rozwój cywilizacji!

Postaw sobie tę wieżę w przydomowym ogródku,byś miał cywilizację na oku.Po kilku latach,gdy notorycznie będzie bolała głowa,odkryjesz komórki rakowe u swego dziecka,złapiesz się za głowę do czego dopuściłeś.Człowieku! Obudż się!!!!Nie daj się zmanipulować telefonii i kupionym przez nią środkom masowego przekazu.Rozwój cywilizacji ma służyć społeczeństwu,a nie wygodzie korporacji.Wieżę należy postawić,ale tam,gdzie nie będzie zagrażać naszemu zdrowiu.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3