Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Widziałam dzieci z FAS. Nie da się tego wyleczyć

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Dzisiaj 9 września, obchodziliśmy Światowy Dzień FAS. O tym, czym jest FAS, rozmawiamy z dr Magdaleną Kukulską, neonatologiem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Słupsku.

Pani doktor, co to jest FAS?

FAS to alkoholowy zespół płodowy czyli zbiór objawów wyglądzie zewnętrznym, jak i powodujących problemy rozwojowe, które są efektem picia alkoholu przez kobiety w trakcie ciąży. Alkohol działa toksycznie na rozwijający się płód, zwłaszcza, jeśli do nadmiernego spożycia dochodzi do 20. tygodnia ciąży.

Jakie objawy obserwujemy u dzieci obciążonych?

Dzieci te mają charakterystyczne objawy fenotypowe w wyglądzie zewnętrznym. Są to wąskie szpary powiekowe, brak rynienki podnosowej, wąska górna warga. Alkohol prowadzi też do ciężkich powikłań i problemów rozwojowych. Współistnieje z wadami ośrodkowego układu nerwowego, z wadami serca, małogłowiem, niską urodzeniową masą ciała. To jest cały szereg problemów związanych ze spożywaniem alkoholu przez mamę w czasie ciąży.

Czy możemy powiedzieć, jaka ilość alkoholu wypitego przez kobietę w ciąży, nie zaszkodzi dziecku?

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży. Nie jest znana bezpieczna ilość alkoholu. Nikt takich badań nigdy nie przeprowadził. I nikt nigdy nie potwierdził, że lampka wina nie zaszkodzi dziecku. W ciąży nie powinno się pić alkoholu w ogóle. I koniec kropka.

Czy dziecko urodzone z objawami FAS rozwija się prawidłowo?

Zazwyczaj nie. Jeśli widać zewnętrzne cechy zespołu FAS, to takie dziecko nie będzie rozwijać się prawidłowo, a cechy FAS są u nich widoczne także w wieku dorosłym.

Czy FAS jest uleczalny?

Niestety nie, to zespół wad wrodzonych, których nie da się wyleczyć.

Czy pani widziała dzieci z FAS w swojej praktyce zawodowej?

W zeszłym roku na słupskim oddziale mieliśmy dwoje takich dzieci z poważnymi uszkodzeniami i obciążeniami, które wynikały z permanentnego spożywania alkoholu podczas ciąży.

Widziałam dzieci z FAS. Nie da się tego wyleczyć

Jesteś w ciąży? Nie pij! 9 września obchodzimy Światowy Dzień FAS

W poniedziałek, 9 września, obchodzony jest Światowy Dzień FAS, który ma uświadomić, że nawet najmniejsza ilość alkoholu wypitego przez kobietę w ciąży, może mieć katastrofalne skutki, jeśli chodzi o zdrowie dziecka. Projekt „Zdrowie Mama i Ja” realizowany przez Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku, angażuje się w profilaktykę i edukację w zakresie picia alkoholu przez kobiety w ciąży. Na niedzielę zaplanowano marsz, rozmowy z psychologiem oraz prezentację fantomów dzieci z zespołem FAS.
Picie przez kobiety w ciąży nawet niewielkich ilości alkoholu, negatywnie wpływa na rozwój płodu.

W piątek, 15 września, Szkoła Rodzenia przy ulicy Westerplatte 1 w Słupsku wspólnie z Zespołem Szkół Informatycznym oraz Zespołem Szkół Mechanicznych i Logistycznych postanowiła zająć się tym problemem, rozpowszechniając wiedzę o negatywnych skutkach picia alkoholu w trakcie ciąży przez matki.

Planowany jest przemarsz ulicami Słupska - początek o godz. 11 na ul. Wojska Polskiego. Przy specjalnym stanowisku będzie czekała psycholog, gdzie każda zainteresowana osoba będzie mogła upewnić się, czy wie wystarczająco dużo na temat profilaktyki przeciwko FAS, tak żeby ta choroba nigdy nie dotknęła naszego dziecka. Będzie można także przyjrzeć się lalkom - fantomom, które wyglądem odzwierciedlają niemowlę z chorobą FAS, oraz niemowlę, którego matka w czasie ciąży zażywała narkotyki. Lalki te, wyglądają i płaczą jak chore dzieci urodzone z takimi zaburzeniami w rzeczywistości.

FAS jest nieuleczalny, to jedyne zaburzenie rozwojowe, którego można całkowicie uniknąć, stosując abstynencję w ciąży.
Akcja organizowana przez Projekt „Zdrowie - Mama i Ja” finansowany przez Miasto Słupsk a realizowany przez Samodzielny Publiczny Miejski Zakład Opieki Zdrowotnej w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza