Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej elektrycznych hulajnóg na słupskich ulicach. Słupszczanie chętnie korzystają?

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Nie minął jeszcze miesiąc odkąd na słupskich ulicach można wziąć, wypożyczyć przez aplikację w telefonie i jeździć elektrycznymi hulajnogami, a firma zdecydowała się zwiększyć ich liczbę. Jak usłyszeliśmy takie jest zapotrzebowanie w Słupsku.

TIER Mobility, do której należą hulajnogi ma siedzibę w Berlinie. W ciągu niecałych 3 lat zaczęła działać w ponad 145 miastach w 16 krajach. W Polsce firma zadebiutowała w tym roku wiosną w Gdańsku, teraz jest już w całym Trójmieście a nawet w Pruszczu Gdańskim i od ostatniego tygodnia października też w Słupsku. Jak nas poinformowano wchodząc na rynek firma oszacowała zapotrzebowanie w naszym mieście na 150 hulajnóg elektrycznych. Po trzech tygodniach jednak dorzucono 50 nowych, gdyż liczba chętnych do wypożyczenia słupszczan okazała się większa niż zakładano.

Zapytaliśmy, czy przypadkiem ten ruch nie jest podyktowany tym, że użytkownicy wyjeżdżają hulajnogami poza obszar miasta i po prostu brakuje ich w centrum miasta dla chętnych. Odpowiedziano, że absolutnie nie.

Były tylko dwa przypadki porzucenia hulajnóg daleko w lesie poza miastem. Serwisant firmy nie miał jednak kłopotu z ich odnalezieniem. Generalnie hulajnogi są dzień w dzień sprawdzane. Baterie w nich są wymieniane, gdy kończy się zapas energii. Tu użytkownik musi pamiętać, że w aplikacji widzi na ile czasu przejazdu ma zasilanie. Wyczerpaną baterię wymienia wtedy serwisant.

150 elektrycznych hulajnóg niemieckiej firmy do wypożyczenia...

Nie ma obowiązku zwożenia hulajnóg np. do punktów, gdzie wytyczono stacje roweru miejskiego.

Przypomnijmy, hulajnogi TIER mają podwójne hamulce, a podstawa hulajnogi oraz jej koła są większe niż przeciętnie. Urządzenia mają też uchwyty do smartfonów umożliwiające ich bezprzewodowe ładowanie.

By skorzystać z pojazdu trzeba wgrać aplikację. Jak informuje firma na terenie Słupska, w porozumieniu z władzami miasta, wyznaczone zostały specjalne strefy parkowania przy stacjach rowerów miejskich. Po zakończeniu przejazdu w jednej z nich, do konta w aplikacji przyznana zostanie nagroda w postaci dodatkowej minuty do wykorzystania podczas następnego przejazdu. Mapa z zaznaczonymi miejscami parkingowymi widoczna jest po zalogowaniu się do aplikacji TIER, dzięki czemu użytkownik może przed wyruszeniem w trasę zaplanować jej przebieg oraz punk końcowy.

Jak nas poinformowano w TIER: "Porzucona lub zaparkowana w nieodpowiednim miejscu e-hulajnoga może stanowić przeszkodę na drodze, szczególnie niebezpieczną dla osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi. By zapewnić bezpieczeństwo wszystkim użytkownikom dróg, hulajnogę należy zaparkować w miejscu do tego przeznaczonym, a jeśli takiego miejsca nie ma – jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika (oddalonej od jezdni). Szerokość pozostawiona dla pieszych nie może być mniejsza niż 1,5 metra. Zaparkowana odpowiednio hulajnoga powinna "przylegać" do ściany budynku lub stać za pozostawioną tam wcześniej inną hulajnogą i nie blokować przejścia lub przejazdu".

Tymczasem wiele z e-hulajnog słupszczanie zostawiają gdzie popadnie. Nawet w miejscach, w których może to być niebezpieczne dla innych użytkowników ścieżek rowerowych czy chodników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza