Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej miejsc pracy, także w regionie słupskim

Wojciech Frelichowski
pixabay.com
W sierpniu urzędy pracy w województwie pomorskim zanotowały rekordową liczbę ofert pracy. Mimo to bezrobocie w regionie nieznacznie wzrosło.

Jak informuje Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, w sierpniu na bezrobotnych w województwie pomorskim czekało przeszło 12 tysięcy wolnych miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o ponad 30 proc. więcej niż w miesiącu poprzednim i najwięcej od czasu powstania województwa pomorskiego.

W skali kraju w sierpniu stopa bezrobocia wynosiła 7,1 proc., czyli tyle samo co w lipcu. Natomiast w porównaniu z sierpniem 2016 r. była niższa o 1,3 pkt proc. W województwie pomorskim stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 5,9 proc. i była wyższa o 0,1 proc. w stosunku do lipca. Liczba bezrobotnych w końcu sierpnia br. była niższa o ponad 19 proc., tj. o 12,4 tys. osób niż przed rokiem.

Wzrost liczby bezrobotnych o niecały procent odnotowano w 12 powiatach. Największy wzrost wystąpił w powiecie kartuskim - o 84 osoby i nowodworskim - o 48 osób. Natomiast spadek liczby bezrobotnych odnotowano w ośmiu powiatach województwa pomorskiego. Jeden z największych był w powiecie słupskim - o 82 osoby.

W sierpniu w Pomorskiem zgłoszono 12,2 tys. wolnych etatów, najwięcej w powiecie sztumskim (253,9 proc., tj. o 300 ofert). Najmniej nowych ofert pojawiło się w powiatach: bytowskim, człuchowskim, puckim i starogardzkim.

Specjaliści rynku pracy oceniają, że firmy odczuwają rosnące trudności w dotarciu do coraz mniejszej liczby kandydatów chętnych do pracy i sięgają po nowe dla nich metody poszukiwania pracowników, coraz częściej korzystając z zasobów urzędów pracy. Z drugiej strony, przedsiębiorcy, czyli potencjalni pracodawcy, optymistycznie oceniają przyszłość i rozszerzają zakres działalności, tworząc dodatkowe miejsca pracy.

Obecnie w bazie Powiatowego Urzędu Pracy w Słupsku jest ok. 350 ofert pracy. Wolne miejsca pracy czekają przede wszystkim w firmach produkcyjnych, handlu i budownictwie. Ale jest też sporo ofert pracy w oświacie czy kulturze - branżach, w których do niedawna wolnych etatów nie było.

Ale pracodawcy szukają pracowników nie tylko poprzez urzędy pracy. Wiele firm prowadzi rekrutację własnymi kanałami. Przykładowo, obecnie spółka Hydro-Naval, działająca w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, poszukuje 30 pracowników. Zapotrzebowanie jest głównie na fachowców.

Ogółem w sierpniu w Polsce zarejestrowanych było 1 mln 137,3 tys. osób bezrobotnych. W stosunku do lipca 2017 r., odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 2,6 tys. osób. Największy spadek wystąpił w województwie kujawsko-pomorskim - o 1,2 proc.

ZOBACZ TAKŻE: Targi pracy w słupskiej hali Gryfia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza