MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieczór z zamkami w Baszcie Czarownic w Słupsku. Archeolog mówił o tym, jak wyglądały typowe średniowieczne zamki

Zbigniew Marecki
Gdy w Polsce zaczął się kształtować feudalizm, ci, co otrzymali ziemię od władców i wielmożów, zaczęli budować zamki. Zwykle były to kamienno-drewniane wieże wyrastające na wzniesieniach, które otaczały fosy. Na terenie dawnego województwa koszalińskiego archeolodzy naliczyli 219 takich budowli, z których większość już nie istnieje, a tylko niewiele z nich rozbudowano, przekształcając w warownie, duże zamki, a później nawet pałace.

W miniony czwartek podczas Historycznego Czwartku w Baszcie Czarownic mówił o Andrzej Kuczkowski, na co dzień sprawujący funkcję kierownika działu archeologii Muzeum Okręgowego w Koszalinie, który do Słupska przyjechał na zaproszenie Tomasza Częścika, gospodarza czwartkowych spotkań.

Kuczkowski jest autorem wielu publikacji o tematyce archeologicznej, związanej z Pomorzem Środkowym. Tym razem mówił o zamkach Pomorza Środkowego, a konkretnie tych położonych na terenie dawnego województwa koszalińskiego, aż do Sławna. Od dwóch lat prowadzi projekt badawczy poświęcony identyfikacji i weryfikacji średniowiecznych rycerskich siedzib obronnych na terenie Pomorza Środkowego. W trakcie tych badań udało się ustalić, iż prywatne zamki powstawały w tym regionie od końca XIII po przełom XV/XVI wieku. W tym okresie powstało ich ponad 200, z których pozostałości w terenie czytelne są w mniej więcej 180 przypadkach. Ile takich zamków było w regionie słupskim, nie wiadomo, bo tego jeszcze nikt nie zbadał, choć pewne wzniesienia w terenie wskazują, że mogło ich trochę być, choć Krzyżacy niezbyt chętnie się zgadzali na ich budowę.

Wśród omawianych przez Kuczkowskiego obiektów znalazły się te powszechnie znane, jak chociażby zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, czy zamek rodu Podewilsów w Krągu. Większa część spotkania została jednak poświęcona tym mniej kojarzonym, o których często w ogóle nie słyszano, bo poprzez wieki pamięć o nich zanikała, a zapisy na mapach wykreślano. Gość przedstawił miejsca, gdzie mogły się one znajdować, gdyż do naszych czasów przetrwało niewiele z nich. Przy okazji burzył potoczne skojarzenia dotyczące słowa „zamek”, gdy wyobraźnia podsuwa nam potężne, murowane budynki obronne, a tymczasem w średniowieczu na Pomorzu najczęściej powstawały proste formy architektoniczne, będące najczęściej albo siedzibą rycerza, albo placówką militarną. Zasadniczą formą budownictwa zamkowego na Pomorzu Środkowym były zamknięte obwody ze wzniesieniem, posiadające wały lub konstrukcje drewniano – ziemne, otoczone fosą mokrą lub suchą.

Jak się okazuje, archeolodzy wykonujący terenowe wizje lokalne na tych ziemiach natrafiali często na niespodziewane ukształtowanie terenu, które mogło sugerować, iż znajdował się tam zamek. Miejsc takich na Pomorzu Środkowym jest bardzo dużo. Jednak stan prac badawczych nad tymi terenami jest znikomy i niewystarczający, gdyż dalsze prace wiążą się z sondażowymi badaniami archeologicznymi, które są nie tylko pracochłonne, ale także niezwykle kosztowne.

W trakcie czwartkowego spotkania zaprezentował się także słupszczanin Jarosław Zwierz, miejscowy kolekcjoner, który przyniósł do Baszty Czarownic i pokazał zebranym spory wybór gadżetów związanych z Zamkiem Pomorza Środkowego - kart pocztowych, przez dzwonki i porcelanę z, aż do lodówkowych magnesów, na których uwieczniono mniejsze lub większe widoki zamku. Pan Zwierz dysponuje znacznie większymi zbiorami, choćby związanymi z dziejami słupskiej gastronomii, które – jak mówi – chętnie pokazałby słupszczanom, bo wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, ile gadżetów związanych z miastem wyprodukowano w XX i XXI wieku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza