Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większa szansa na przeżycie

(ka)
W nowych warunkach leczenie udarów mózgu będzie bezpieczniejsze i skuteczniejsze - zapewniają lekarze
W nowych warunkach leczenie udarów mózgu będzie bezpieczniejsze i skuteczniejsze - zapewniają lekarze Fot: Radosław Koleśnik
W koszalińskim szpitalu działa już, oficjalnie otwarty wczoraj, specjalny pododdział intensywnego nadzoru nad chorymi z udarami mózgu

Te nowe sale chorych uruchomiono na oddziale neurologii, gdzie każdego dnia lekarze walczą o życie i zdrowie pacjentów dotkniętych udarami mózgu. Takich zachorowań jest bez liku, ta groźna choroba dotyka dorosłych i dzieci. Przychodzi nagle, niemal jak grom z jasnego nieba. Dwa tygodnie temu na oddział trafiła 13-letnia dziewczynka z Koszalina. Dzięki natychmiastowej pomocy medycznej życie dziecka udało się uratować. W ubiegłym roku przyjęto 316 pacjentów z tym schorzeniem. Część chorych przeżywa udar bez większych powikłań; niestety, wielu też umiera lub zostaje inwalidami. To właśnie z myślą o pacjentach w ostrej fazie choroby utworzono pododdział intensywnego nadzoru. Lekarze liczą na jeszcze lepsze efekty swojej pracy w nowych warunkach. A co zyskają pacjenci?
- Dzięki wzmożonej opiece w tej pierwszej fazie choroby zyskają większe szanse na przeżycie, zminimalizowanie stopnia inwalidztwa, szybszy powrót do zdrowia - wyjaśnia doktor Anna Oleszczuk-Firlej, ordynator oddziału neurologii.
Na potrzeby 6-łóżkowego pododdziału wygospodarowano dwie szpitalne sale, które wyremontowano i wyposażono w specjalne monitory do badania podstawowych funkcji życiowych (np. pracy serca, układu oddechowego).
Leczenie na pododdziale trwa kilka dni, a potem kontynuuje się w kolejnych salach neurologii. Chory z udarem przebywa na oddziale około 2 tygodni. Niekiedy krócej, czasami dłużej, w zależności od stanu zdrowia. Po wyjściu ze szpitala czeka go kilkumiesięczna, a nawet długoletnia rehabilitacja.
Remont i sprzęt medyczny na wyposażenie pododdziału kosztowały 150 tys. zł. Część pieniędzy przekazał Urząd Marszałkowski, a część - dyrekcja szpitala, zabiegając jednocześnie o dofinansowanie przedsięwzięcia przez Ministerstwo Zdrowia. Tworzenie takich pododdziałów intensywnego nadzoru zakłada Narodowy Program Profilaktyki i Leczenia Udaru Mózgu.

Fakty

- Udar mózgu (inaczej wylew, zawał mózgu, apopleksja) - choroba, która na skutek zaburzeń krążenia w mózgu z utratą lub bez utraty świadomości może doprowadzić do kalectwa lub śmierci. Czynniki ryzyka: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, palenie papierosów, otyłość.
- Udar mózgu jest trzecią co do częstości (po zawałach i nowotworach) przyczyną zgonów w Polsce. Rocznie udar rozpoznaje się u 70 tys. chorych - 30 tys. Polaków z tego powodu umiera. Udar jest też jedną z najczęstszych przyczyn inwalidztwa.

Doktor Anna Oleszczuk-Firlej, ordynator oddziału neurologii Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie:

Pacjentów z udarem mózgu chcemy leczyć tak, aby nasz oddział opuszczali o własnych siłach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza