Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większość radnych Sejmiku oczekuje rządowych inwestycji w regionie słupskim

Zbigniew Marecki
Zbigniew Marecki
Takie właśnie stanowisko w tej sprawie poparło 21 radnych Platformy Obywatelskiej. Radni PiS byli mu przeciwni (ostatecznie wstrzymali się od głosu), bo ich zdaniem Zarząd Województwa Pomorskiego nie powinien oglądać się na rząd.

Sejmik pomorski zaapelował do rządu o realizację inwestycji w regionie słupskim. Apelu nie poparli radni Prawa i Sprawiedliwości, bo ich zdaniem zarząd województwa zamiast realizować politykę zrównoważonego rozwoju regionu ogląda się na rząd.

Jak wyjaśnił Jerzy Barzowski, radny wojewódzki z Bytowa (PiS), Sejmik Pomorski nie powinien apelować do rządu w sprawach oczywistych, ale podejmować działania , które prowadziłyby do zrównowaźonego rozwoju między poszczególnymi częściami województwa pomorskiego. Na przykład poprzez zmniejszanie dla słabszych subregionów poziomu obowiązkowego wkładu własnego. Mieczysław Struk, marszałek województwa nie ukrywał oburzenia. Przypomniał, że gdy rzy lata temu Sejmik Pomorski przyjmował podobny apel do rządu PO-PSL, to radni PiS wtedy głosowali za.

- Teraz, gdy chodzi o ich rząd, to się wstrzymują. Nie na tym polega solidarność w walce o dobro regionu - komentował Struk.

W Słupsku po raz pierwszy w historii obradował sejmik pomorski. Marszałek Mieczysław Struk podkreślał, że dla lepszego rozwoju ziemi słupskiej potrzebna jest spójna polityka regionalna z samorządami lokalnymi, a nie rozmowy o tworzeniu województwa środkowopomorskiego.

- Jestem przekonany, że to byłaby decyzja nieracjonalna, ale polityczna i zła dla tego regionu. Spychałaby Słupsk i ziemię słupską oraz koszalińską na margines rozwoju i do Polski C lub D. Po to powstały Miejskie Obszary Funkcjonalne, by Słupsk był liderem tej części Pomorza i naturalnie się wzmacniał - mówił Struk.

Praktycznie pomorscy radni chcą, aby rząd wywiązał się z szybkiej budowy trasy S 6, drugiego toru na linii kolejowej 202 Słupsk-Gdynia oraz zapewnił rekompensaty samorządom za budowę tarczy antyrakietowej w Redzikowie.

Stanowisko Sejmiku Pomorskiego w sprawie inwestycji niezbędnych dla rozwoju Ziemi Słupskiej:

„Sejmik Województwa Pomorskiego w trosce o zrównoważony rozwój województwa pomorskiego, którego bardzo ważną część stanowi ziemia słupska, ponawia swój apel o podjęcie działań zmierzających do likwidacji barier transportowych, które blokują potencjał rozwojowy tego obszaru. Bariera transportowa, która należy do największych bolączek tej części województwa pomorskiego została już opisana w przyjętej przez Radę Ministrów w 2010 roku Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2010-2020, w której zaliczono ziemię słupską do obszarów o najniższej dostępności komunikacyjnej w kraju. Planowana droga ekspresowa S6 oraz linia kolejowa 202 (Gdynia-Stargard Szczeciński) mają fundamentalne znaczenie dla przyszłości mieszkańców ziemi słupskiej i jej szans rozwoju gospodarczego i społecznego.

Planowana droga ekspresowa S6 oraz linia kolejowa 202, włączone do sieci TEN-T (połączenie kompleksowe), są uwzględniane w podstawowych krajowych i regionalnych opracowaniach strategicznych i planistyczno - projektowych, jako połączenia służące wzmocnieniu spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej kraju w obszarze Pomorza Środkowego. Dostrzegając to, samorząd województwa pomorskiego wynegocjował z Rządem RP odpowiednie zapisy w Kontrakcie Terytorialnym dla Województwa Pomorskiego, będącego umową pomiędzy wspólnotą samorządową mieszkańców Pomorza, a rządem Rzeczypospolitej. Dotyczą one m.in. sfinansowania ze środków krajowych budowy drogi krajowej w standardzie drogi ekspresowej S6 ze Słupska do Gdańska oraz modernizacji linii kolejowej 202 z Gdyni do Słupska, uwzględniającej budowę drugiego toru.

Sejmik Województwa Pomorskiego jest niezmiennie przekonany o konieczności zrealizowania wymienionych inwestycji i ufa, że rząd RP wywiąże się ze swoich zobowiązań, zaś wszyscy pomorscy parlamentarzyści będą zgodnie wspierać starania o jak najszybszą realizację tych planów.

Niemniej istotną barierą rozwojową dla ziemi słupskiej są ograniczenia, wynikające z lokalizacji w Redzikowie pod Słupskiem inwestycji amerykańskiej - tzw. tarczy antyrakietowej. Sejmik Województwa Pomorskiego z radością przyjmuje do wiadomości sam fakt realizacji na Pomorzu tak istotnej inwestycji armii Stanów Zjednoczonych AP. Sejmik podkreśla wszakże, iż ograniczenia, wynikające z umowy pomiędzy rządem RP a rządem Stanów Zjednoczonych, skutkują konkretnymi negatywnymi konsekwencjami, w szczególności dotyczącymi możliwości realizowania inwestycji w otoczeniu „tarczy", w tym w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Rozwój gospodarczy i społeczny ziemi słupskiej, to dla samorządu województwa pomorskiego sprawa priorytetowa, dlatego Sejmik Województwa Pomorskiego wyraża przekonanie, że rząd RP podejmie starania w zakresie ograniczania negatywnych skutków budowy tarczy tak społeczne, jak i gospodarcze, poprzez stworzenie odpowiedniego katalogu działań, w tym inwestycyjnych na terenie zainteresowanych gmin i powiatów, które w możliwym stopniu zrekompensują mieszkańcom i jednostkom samorządu terytorialnego straty, wynikające z lokalizacji tak wrażliwej inwestycji militarnej na ich terytorium".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza