Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka gazowa inwestycja na finiszu

Zbigniew Marecki
Prace przy budowie gazociągu Redzikowo-Słupsk.
Prace przy budowie gazociągu Redzikowo-Słupsk. Fot. Kamil Nagórek
Jeszcze w tym roku słupscy odbiorcy gazu ziemnego będą korzystać z nowego gazociągu z Bytowa do Słupska.

Gazociąg to nowa nitka przesyłowa gazu wysokiego ciśnienia, przedłużenie gazociągu, który wcześniej doprowadzono do Kościerzyny. Ma zwiększyć ilość i jakość gazu dostarczanego do Słupska, który obecnie zaopatrywany jest od strony Koszalina.

Inwestycję realizuje Pomorski Operator Systemu Dystrybucyjnego w Gdańsku. Nowy gazociąg ma mieć 81 kilometrów długości.

Prace budowlane wykonuje konsorcjum BUG Gazobudowa Zabrze, ZRUG Poznań i ZRUG Toruń. Budowlańcy już dotarli do Redzikowa. Właśnie trwają prace wykończeniowe przy stacji redukcyjnej, do której zostanie podłączony gazociąg średniego ciśnienia Słupsk- Redzikowo.

Ten ostatni ma długość 5,5 kilometra.

- Zbliżamy się do jego ukończenia - powiedział nam Marek Myszkowski, właściciel firmy PHU Myszkowski z Lęborka, która wykonuje tę pracę na zlecenie POSD.
Gazociąg z Bytowa biegnie przez gminy Borzytuchom, Kołczygłowy, Trzebielino, Kobylnicę do Słupska. Na razie nie przewiduje się budowy na ich terenie stacji redukcyjnych, które umożliwiałyby podłączenie do niej rurociągu średniego ciśnienia.

Koszt inwestycji to kilkadziesiąt milionów złotych.

Co nam ta inwenstycja da? - Inwestycja zapewni bezpieczeństwo dostaw gazu oraz przyczyni się do rozwoju regionu - tłumaczy Małgorzata Chrzanowska z Biura Rzecznika Prasowego POSD.
Zdaniem Mirosława Kamińskiego, prezesa Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podłączenie nowego gazociągu jest oczekiwane przez inwestorów, którzy chcą rozwijać swoją działalność na terenach strefy koło Redzikowa.

- Niektórzy z nich biorą pod uwagę korzystanie z gazu na etapie projektowym, ale nie wiadomo, czy do tego dojdzie w rzeczywistości. Problem w tym, że teraz znajdujemy się w okresie zapowiedzi gwałtownej podwyżki cen ciepła i gazu. Nie jest więc wykluczone, że dla części inwestorów ciekawsza okaże się oferta spółki Sydkraft EC, która także myśli o dostarczaniu ciepła do strefy - mówi Kamiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza