Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki kredyt na koniec kadencji. Bytów zaciągnie 14,8 mln złotych długu

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Blisko 15 milionowy kredyt zaciągnie gmina Bytów. Taki prezent zostawią radni przyszłym władzom Bytowa. Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa przekonuje, że pieniądze te są niezbędne i będą przekazane m.in. na wkład własny do planowanych już znacznie wcześniej inwestycji.

Burza wokół kredytu, jaki zaciągnie gmina na pokrycie deficytu. Na ostatniej sesji radni podjęli stosowną uchwałę, nie obyło się jednak bez kontrowersji.

Ponad 14 milionowy kredyt

Kredyt ma wynieść aż 14,6 milionów złotych. Jak czytamy w uchwale - pieniądze te są niezbędne do sfinansowania wielu zadań inwestycyjnych, a przede wszystkim mają być tak zwanym wkładem własnym. Zabezpieczeniem kredytu będzie weksel in blanco. Spłata kredytu i odsetek następować będzie do końca 2031 roku.
Przewidywany stan zadłużenia gminy blisko 30 milionów złotych, co stanowi 17,91 proc. do planowanych dochodów gminy.

Zanim radni przystąpili do głosowania Ryszard Sylka zapewnił radnych, że przyszła rada nie będzie musiała kontynuować tego planu.

- Jeśli ktoś uzna, że ten kredyt nie jest potrzebny, nowy burmistrz nie będzie musiał go zaciągać - argumentował Sylka.
Mimo wszystko na sali rozgorzała dyskusja.

- Mam świadomość, że kredyty trzeba brać, bo to jest normalne - mówi Leszek Szymczak, radny miejski. - Wszyscy mamy świadomość, że w uchwale budżetowej przyjęliśmy takie zobowiązanie jako radni, że rzeczywiście ten kredyt weźmiemy, bo jest nam potrzebny. Jednak największe moje obawy budzi fakt, że za dwa tygodnie burmistrza Sylki nie będzie na tym miejscu, a wśród nas też będą duże zmiany. I w mojej ocenie nie należy brać takich dużych zobowiązań na chwilę przed wyborami. Uważam, że tę decyzję powinna podjąć przyszła rada i przyszły burmistrz. Będę głosował przeciwko, bo tego się nie robi na pięć minut przed wyborami.

- Czy w najbliższym czasie zaplanowane są jakieś przetargi? - pytał Wiesław Dykier, radny. - Nowa rada może mieć zupełnie inny pogląd na ten kredyt. Wszyscy jesteśmy za rozwojem Bytowa, ale czuję lekki dyskomfort, wolałbym tę sprawę zostawić przyszłym radnym.

W rezultacie za głosowało 15 radnych, pięciu się wstrzymało i jeden był przeciw.

Kredyt zapewni dalszy rozwój Bytowa?

- Na ostatniej sesji zapewniliśmy finansowanie dla wielu ważnych przedsięwzięć - mówi Ryszard Sylka, burmistrz Bytowa. - Należą do nich m.in. budowa obwodnicy Bytowa - drogi łączącej ulicę Lęborską przez Przyborzyce do Świątkowa, modernizacja ul. św. Mikołaja w Niezabyszewie, budowa ciągu pieszo-rowerowego z Dąbia do Gostkowa, remont części hotelowej zamku, budowa sali wiejskiej w Mądrzechowie. Póki co musieliśmy dać sobie możliwość zaciągnięcia kredytu w wysokości do 14,8 mln zł na pokrycie wkładu własnego do realizacji tych zadań. Na szczęście sytuacja finansowa gminy Bytów jest bardzo dobra. Zadłużenie na koniec 2023 roku wynosiło zaledwie 15 mln zł, czyli 9,52 proc. ogółu osiągniętych dochodów. Jest to jeden z najniższych wyników w powiecie. Rekordziści mają nawet 39 proc. zadłużenia. Jeszcze korzystniej przedstawia się sytuacja finansowa gminy Bytów na tle miast sąsiednich, gdzie zadłużenie wyniosło od 15 proc. w Człuchowie, aż do niemal 40 proc. w Kartuzach i Chojnicach. Bardzo niski wskaźnik zadłużenia gminy Bytów, to efekt ostrożnej polityki finansowej w minionych dwóch kadencjach i przygotowywania się do realizacji dużych inwestycji w ramach KPO. Na wiele zadań zaplanowanych do realizacji w roku 2024 uzyskaliśmy dofinansowanie pozabudżetowe. Wymagają one jednak wniesienia tzw. wkładu własnego. Na jego pokrycie przeznaczane są dochody własne, a w przypadku ich chwilowego braku można posłużyć się pieniędzmi z kredytu. Mam nadzieję, że z możliwości zaciągnięcia tego kredytu nie skorzystamy, lub że zaciągniemy go w niższej wysokości. Tak jak to było w roku ubiegłym, gdy pomimo zgody Rady Miejskiej na zaciągniecie kredytu w wysokości do 15 mln zł, nie skorzystaliśmy w ogóle ze wsparcia bankowego. Na początku roku budżetowego, zarówno wysokość dochodów jak i koszty inwestycji są szacunkowe i mogą ulec zmianie. Chcąc jednak przystąpić do ogłaszania kolejnych przetargów niezbędne jest zagwarantowanie finansowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza