Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Triduum Paschalne 2019. Co świętujemy w Wielką Sobotę i w kolejne dni świąt? Wielkanoc 2019 - KALENDARZ [20.04.2019]

mk
13.04.2017. Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska
13.04.2017. Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska Piotr Hukało
Triduum Paschalne 2019 i Wielki Tydzień. Święta Wielkiej Nocy coraz bliżej. Jednak zanim zaczniemy świętować, czeka nas Wielki Tydzień, a w nim Triduum Paschalne. Kiedy zaczyna się Wielki Tydzień? Co oznacza? Co świętujemy w kolejne dni Wielkiego Tygodnia - od poniedziałku do środy oraz w Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę, czyli podczas Triduum Paschalnego?

Wielki Tydzień 2019. Kiedy zaczyna się i co oznacza Wielki Tydzień?

Wielki Tydzień w chrześcijaństwie to uroczysty czas upamiętniający najważniejsze wydarzenia w historii zbawienia. - Cały tydzień który poprzedza Wielkanoc to Wielki Tydzień.

Rozpoczyna go Niedziela Palmowa. Czas od poniedziałku do środy w Kościele związany jest ze spowiedzią. To czas wyciszenia i nawracania się. Potem zaczyna się Triduum Paschalne.

Wielki Tydzień w 2019 r. wypada w następujące dni:

  • Niedziela Palmowa - 14.04.2019 r. Ukazuje opis Męki Pańskiej i wprowadza w tematykę golgoty.
  • Wielki Poniedziałek - 15.04.2019 r. Liturgia Wielkiego Poniedziałku upamiętnia ostatnie chwile Jezusa przed śmiercią na krzyżu.
  • Wielki Wtorek - 16.04.2019 r. Tego dnia chrześcijanie w kościele słyszą zapowiedź zdrady Judasza i zaparcia się św. Piotra. czyta się też fragment Ewangelii św. Jana o Ostatniej Wieczerzy.
  • Wielka Środa - 17.04.2019 r. Tego dnia chrześcijanie wspominają pamiątkę wydania Jezusa za 30 srebrników. Dlatego w kościele odczytuje się fragment Ewangelii wg. św. Mateusza o jego zdradzie.
  • Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota to Triduum Paschalne - 18,19,20.04.2019 r.
  • Niedziela Wielkanocna - 21.04.2019 r. - świętujemy zmartwychwstanie Chrystusa.

Triduum Paschalne 2019. Kiedy zaczyna się i co oznacza Triduum Paschalne?

Triduum Paschalne to najważniejsze wydarzenie w roku liturgicznym katolików. Słowo triduum oznacza "trzy dni". Zawierają się w nich trzy fazy odkupienia: ostatnia wieczerza, śmierć Chrystusa na krzyżu, złożenie w grobie i cud zmartwychwstania.

Triduum Paschalne w 2018 roku wypada w następujące dni:

  • Wielki Czwartek - 18.04.2019 r. W ten dzień świętujemy pamiątkę ostatniej wieczerzy Jezusa ze swoimi uczniami. w czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus ustanowił sakrament eucharystii, a słowami "To czyńcie na moją pamiątkę" ustanowił sakrament kapłaństwa. Rano sprawowana jest Liturgia Mszy św. Krzyżma. Zostaje poświęcony olej chorych, katechumenów i krzyżmo stosowane przy udzielaniu sakramentów. Na wspólnej mszy św. w kościołach katedralnych spotykają się kapłani danej diecezji, aby m.in. odnowić przyrzeczenia kapłańskie. Po nabożeństwie Najświętszy Sakrament przenoszony jest do ciemnicy. Milkną dzwony, ich dźwięk zastępuje klekotanie kołatek.

    Zobacz też: Dzień kapłana 18 kwietnia. Życzenia dla kapłanów na Wielki Czwartek 2019

  • Wielki Piątek - 19.04.2019 r. To dzień sądu, męki i śmierci Jezusa. Związany jest z Liturgią Męki Pańskiej i adoracją krzyża. Rano odprawiana jest Liturgia Godzin, czyli tzw. Ciemna Jutrznia. Jest to jedyny dzień w roku kiedy nie sprawuje się Liturgii Eucharystycznej. Obowiązuje ścisły post, a na ulicach wielu miast odbywa się Droga Krzyżowa.

    Zobacz też: Misterium Męki Pańskiej na Kalwarii Wejherowskiej 2018. Nietypowa droga krzyżowa już w piątek 30 marca 2018 [program, zdjęcia]

13.04.2017. Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska
13.04.2017. Misterium Męki Pańskiej na ulicach Gdańska Piotr Hukało
  • Wielka Sobota - 20.04.2019 r. To dzień Chrystusa pogrzebanego i dzień czuwania przy Bożym grobie. tego dnia w Kościele dominuje milczenie liturgiczne, a wierni oddają się refleksji nad sensem męki i śmierci Chrystusa, oczekując zmartwychwstania. Najbardziej znanym wydarzeniem tego dnia jest poświęcenie potraw na wielkanocny stół. Wieczorem, po zachodzie słońca rozpoczynamy świętowanie zmartwychwstania.
15.04.2017. Gdańsk, bazylika mariacka - święcenie pokarmów
15.04.2017. Gdańsk, bazylika mariacka - święcenie pokarmów Karolina Misztal

Zobacz też: Jak pomalować jajka na Wielkanoc? Sposoby na pisanki

Wraz z nastaniem poranka w Wielką Niedzielę milczenie zostaje przerwane przez radosne orędzie podczas uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej, obwieszczającej zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią. W niedzielny poranek odprawiana jest procesja rezurekcyjna. Zapowiada ją uroczyste bicie dzwonów obwieszczające zmartwychwstanie Chrystusa.

Czytaj również:

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza