Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie cmentarzysko kultury pomorskiej w Trzebiatkowej. To było jedno z największych odkryć archeologicznych w Polsce [WIDEO, ZDJĘCIA]

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
To była sensacja. Wiosną 2001 roku w Trzebiatkowej w gminie Tuchomie przypadkowo odkryto wielkie cmentarzysko kultury pomorskiej. To jest jedno z największych znalezisk archeologicznych w Polsce. Niedaleko tego miejsca znajduje się mały skansen archeologiczny, który opowiada o tym cennym odkryciu.

Spis treści

Groby z pradziejów znajdowały się blisko powierzchni gruntu

Groby o kamiennej konstrukcji zalegały bardzo płytko pod powierzchnią gruntu (10-30 centymetrów). Właściciel pola odkrył kilka miejsc pochówku z pradziejów. W latach 2002-2006 tym terenem zajęli się archeolodzy, którzy dokonali kolejnych odkryć.

Groby datowane są na 400-200 lat przed Chrystusem

Na obszarze 26 arów odkopano około 80 grobów skrzynkowych, w których znajdowało się blisko dwieście popielnic. Datowane są one na 400-200 lat przed Chrystusem. Część urn ozdobiona była wizerunkami ludzkiej twarzy, inne były zdobione ornamentami. Urny przedstawiają m.in. jeźdźców na koniu, woźnicę na wozie czterokołowym zaprzęgniętym w parę koni wokół którego biegną luźne wierzchowce. Na innej jest scena ukazująca jeźdźca na koniu, który trzyma w dłoniach dwa oszczepy, a w miejscu głowy ma okrąg z promieniami. W czasie prac archeologicznych natrafiono też na wiele ozdób, m.in. na kolczyki i łańcuszki z brązu i ołowiu. Odkryto także piec garncarski oraz jamę zasobową (spiżarnia z pradziejów). Te ostatnie obiekty uważane są za relikty związane z użytkowaniem osady.

Niedaleko cmentarzyska powstał skansen archeologiczny

Gmina Tuchomie chciała zbudować skansen w miejscu cmentarzyska, ale właściciel gruntu nie zdecydował się go sprzedać. Mały skansen powstał więc niedaleko tego miejsca. Pod zadaszeniami odtworzono groby z kamieni odkopanych na cmentarzysku. Zamontowano także tablice informacyjne. Oryginalne urny i artefakty trafiły do muzeum w Lęborku.

Kultura pomorska to kultura archeologiczna epoki żelaza z okresu VII – III wieku p.n.e. Podstawą do jej wydzielenia był charakterystyczny obrządek pogrzebowy z urnami twarzowymi i płaskimi cmentarzyskami, w odróżnieniu od kurhanowego pochówku kultury łużyckiej, osadnictwo z osiedlami o charakterze otwartym oraz gospodarka oparta przede wszystkim na hodowli.

Wiosną 2001 roku w Trzebiatkowej w gminie Tuchomie przypadkowo odkryto wielkie cmentarzysko kultury pomorskiej. To jest jedno z największych znalezisk archeologicznych w Polsce. Gmina Tuchomie chciała zbudować skansen w miejscu cmentarzyska, ale właściciel gruntu nie zdecydował się go sprzedać. Mały skansen powstał więc niedaleko tego miejsca.

Wielkie cmentarzysko kultury pomorskiej w Trzebiatkowej. To ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza