MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieża Gocławska. Trwa remont zabytku, zmienia się otoczenie

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Wielbiciele lokalnej historii obserwują postęp prac przy wieży. Od 2020 roku udało się sporo zrobić. To, co rzuca się w oczy to elementy nowej balustrady, które widać nad wejściem głównym i na tarasie głównym. To 460 tralek o profilu 45 na 45 mm
Wielbiciele lokalnej historii obserwują postęp prac przy wieży. Od 2020 roku udało się sporo zrobić. To, co rzuca się w oczy to elementy nowej balustrady, które widać nad wejściem głównym i na tarasie głównym. To 460 tralek o profilu 45 na 45 mm Marek Jaszczyński
Najważniejszy zabytek północnego Szczecina przechodzi remont. Zmienia się także otoczenie zabytku. Mimo to mieszkańcy mogą liczyć na imprezy plenerowe, które odbędą się w scenerii dawnej wieży Bismarcka.

Powoli, ale konsekwentnie zmienia się wygląd dawnej wieży Bismarcka wznoszącej się nad Gocławiem.

- Trwają prace wykończeniowe dachu i pylonów. Wiem, że to mało spektakularne prace, niewidoczne z dołu dla obserwatorów, ale to najważniejsze dla kondycji wieży - tłumaczy Wojciech Kłodziński, właściciel wieży Gocławskiej, czyli dawnej wieży Bismarcka.

Przypomnijmy, że w planach jest uruchomienie punktu widokowego i kawiarni. Goście lokalu, siedząc na tarasie, mogliby podziwiać panoramę Odry, jeziora Dąbie i Szczecina. Na razie wieża - oprócz możliwości zwiedzania w weekendy - kusi innymi propozycjami.

- W tym sezonie będzie dużo działo się imprezowo. W planach mamy biegi na orientację, festyn dla mieszkańców, Dzień Dziecka, a także koncerty znanych wykonawców - mówi Wojciech Kłodziński.

Łatwiej dojść do zabytku, odświeżony jest żółty szlak turystyczny oraz ścieżki spacerowe oznaczone zielonym kolorem. Ale to nie wszystko.

- W ramach zwycięskiego projektu "Kurs na Północ" w Szczecińskim Budżecie Obywatelskim zakończyła się budowa schodów od ulicy Koszalińskiej. Chcemy udrożnić drugie podejście. Aktualnie powstaje tam również przystanek w ramach Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Zmotoryzowani mogą tam również łatwiej zaparkować - opowiada pan Wojciech.

Zmienia się także najbliższe otoczenie zabytku.

- Zasadziliśmy winorośle z historycznych szczepów sprowadzone z południowych Niemiec oraz budleje. Liczymy, że dzięki tym kwiatokrzewom, pojawi się wiele motyli - dodaje właściciel.

Historia w pigułce

Przypomnijmy, że 10 sierpnia 1921 roku odbyło się uroczyste otwarcie wieży. Wieża Bismarcka z Gocławia była jednym z ulubionych miejsc, do których wybierały się tłumy szczecinian. Pod wzgórzem istniały kawiarnie. Był to nietypowy projekt wzorowany na grobowcu cesarza Teodoryka w Rawennie, z wnętrzem nawiązującym do rzymskiego Panteonu. Zatrudnienie prof. Hermanna Hosaeusa - uznanego specjalisty od rzeźby pomnikowej z Berlina - podniosło koszt budowy do niebagatelnej sumy 200 tysięcy marek. Po 1945 roku z wnętrza usunięto m.in. popiersie Bismarcka, którego nigdy nie odnaleziono.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom - fałszywe strony lotniska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński